Jak aktiovovat hormony štěstí?

| Autor: KF | Rubrika: Zábava

V životním stylu se setkáváme se dvěma krajními extrémy: leností, jako jednou z největších lidských neřestí a přehnanou aktivitou, jako projev neklidného ducha. Obojí přináší stres, zhoršuje zdraví a zkracuje věk. Platí zde významně sokratovské sofrosiné – přiměřenost v pohybu a v myšlení.

Duševní aktivitou rozvíjíme své myšlení a pohybem trénujeme jak mozek, tak tělo. Dochází k nervosvalové koordinaci – součinnosti svalů a mozku, například při krasobruslení, gymnastice, tanci, odborné činnosti, řemeslné práci atd. Obnovují se nervová spojení a současně se zvyšuje tvorba nervových přenašečů (mediátorů) jako serotoninu, dopaminu, a endorfinů. Tyto tak zvané hormony štěstí, které mozek přirozeně produkuje, ovlivňují psychiku a náladu člověka. Jejich hladinu zvyšuje hlavně fyzická a psychická aktivita a konzumace některých jídel.

  • Serotonin ovlivňuje především naši náladu, emoce, ale také chuť k jídlu. Navozuje stavy klidu a dodává životní energii. Nedostatek serotoninu naopak působí zhoršení nálady, podrážděnost, deprese až agresivitu.

Více serotoninu mají lidé s vyšší váhou a tím se vysvětluje, proč jsou „pohodovější“ než extrémně hubení, i když je to hodně individuální. Hladinu serotoninu zvyšuje pohyb – pracovní činnost, sport, cvičení…, ale také sluneční světlo, které stimuluje jeho produkci a dává tělu signál k omezení tvorby melatoninu, který je považován za noční formu serotoninu a tvoří se ve tmě (proto lépe spíme).

  • Dopamin – jeho hladinu zvyšuje fyzická a duševní činnosti, sex, úspěch, vítězství… Proto se mu říká hormon dobré nálady a někdy i neřesti, neboť vzniká také při kouření tabáku, mírném pití alkoholu a některé ženy si zvyšují jeho hladinu např. při nakupování.
  • Endorfin je hormon, který tělo produkuje dle potřeby. Podobá se morfinu a bývá označován za nejsilnější legální „drogu štěstí“. Vytváří pocity pohody, uvolnění, radosti, potlačuje bolest a snižuje psychické problémy. Endorfin tělo příjemně utlumuje. Opačně působí adrenalin vznikající např. při ohrožení a přílišné námaze. Hladina endorfinu se zvyšuje pohybem, tancem, sportem, cvičením, sexuální činností, hudbou, opalováním… prostě dělejte, co vás baví.

Tento úryvek pochází z knihy prof. Františka Fremutha Život na hraně a dál…. Pokud vás zajímá problematika zdravého životního stylu a chcete se dozvědět více, knihu si můžete objednat na: http://www.kniha.cz/zivot-na-hrane-1-1/

Prof. František Fremuth je profesorem biofyziky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Působil jako také jako učitel na Lékařské a na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze.

Život na hraně nabízí originální a vtipný pohled na témata jako například sex a přátelství, alkohol blahodárný nebo závislost, s potěšením jíst a pít, jak si udržet kondici a mládí, jak zvládat stres…, zkrátka Umění žít. Knihu provázejí vtipné ilustrace Jiřího Slívy, najdete v ní citáty slavných osobností a dokonce i křížovky.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

Dnes | Do Ulice vtrhlo jaro a s jejími obyvateli pěkně zatočí. Digi začíná pochybovat o svém vztahu,…

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

18. 4. | Velikonoce v Ulici skončily, ale jejím obyvatelům klid nepřinesly. David bude opět pod nátlakem…

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

10. 4. | Osudy obyvatel Ulice jsou čím dál víc dramatické a nikdo nemá chvilku klidu. Tereza bude muset…

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

3. 4. | Život lidí v Ulici se nezklidní ani krátce před velikonočními svátky. Terezu a Davida vyděsí…