Jak aktiovovat hormony štěstí?

| Autor: KF | Rubrika: Zábava

V životním stylu se setkáváme se dvěma krajními extrémy: leností, jako jednou z největších lidských neřestí a přehnanou aktivitou, jako projev neklidného ducha. Obojí přináší stres, zhoršuje zdraví a zkracuje věk. Platí zde významně sokratovské sofrosiné – přiměřenost v pohybu a v myšlení.

Duševní aktivitou rozvíjíme své myšlení a pohybem trénujeme jak mozek, tak tělo. Dochází k nervosvalové koordinaci – součinnosti svalů a mozku, například při krasobruslení, gymnastice, tanci, odborné činnosti, řemeslné práci atd. Obnovují se nervová spojení a současně se zvyšuje tvorba nervových přenašečů (mediátorů) jako serotoninu, dopaminu, a endorfinů. Tyto tak zvané hormony štěstí, které mozek přirozeně produkuje, ovlivňují psychiku a náladu člověka. Jejich hladinu zvyšuje hlavně fyzická a psychická aktivita a konzumace některých jídel.

  • Serotonin ovlivňuje především naši náladu, emoce, ale také chuť k jídlu. Navozuje stavy klidu a dodává životní energii. Nedostatek serotoninu naopak působí zhoršení nálady, podrážděnost, deprese až agresivitu.

Více serotoninu mají lidé s vyšší váhou a tím se vysvětluje, proč jsou „pohodovější“ než extrémně hubení, i když je to hodně individuální. Hladinu serotoninu zvyšuje pohyb – pracovní činnost, sport, cvičení…, ale také sluneční světlo, které stimuluje jeho produkci a dává tělu signál k omezení tvorby melatoninu, který je považován za noční formu serotoninu a tvoří se ve tmě (proto lépe spíme).

  • Dopamin – jeho hladinu zvyšuje fyzická a duševní činnosti, sex, úspěch, vítězství… Proto se mu říká hormon dobré nálady a někdy i neřesti, neboť vzniká také při kouření tabáku, mírném pití alkoholu a některé ženy si zvyšují jeho hladinu např. při nakupování.
  • Endorfin je hormon, který tělo produkuje dle potřeby. Podobá se morfinu a bývá označován za nejsilnější legální „drogu štěstí“. Vytváří pocity pohody, uvolnění, radosti, potlačuje bolest a snižuje psychické problémy. Endorfin tělo příjemně utlumuje. Opačně působí adrenalin vznikající např. při ohrožení a přílišné námaze. Hladina endorfinu se zvyšuje pohybem, tancem, sportem, cvičením, sexuální činností, hudbou, opalováním… prostě dělejte, co vás baví.

Tento úryvek pochází z knihy prof. Františka Fremutha Život na hraně a dál…. Pokud vás zajímá problematika zdravého životního stylu a chcete se dozvědět více, knihu si můžete objednat na: http://www.kniha.cz/zivot-na-hrane-1-1/

Prof. František Fremuth je profesorem biofyziky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Působil jako také jako učitel na Lékařské a na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze.

Život na hraně nabízí originální a vtipný pohled na témata jako například sex a přátelství, alkohol blahodárný nebo závislost, s potěšením jíst a pít, jak si udržet kondici a mládí, jak zvládat stres…, zkrátka Umění žít. Knihu provázejí vtipné ilustrace Jiřího Slívy, najdete v ní citáty slavných osobností a dokonce i křížovky.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Nový trailer Padesáti odstínů: Víc sexu, romatiky i temnoty!

Nový trailer Padesáti odstínů: Víc sexu, romatiky i temnoty!

Včera | Už jen něco málo přes dva měsíce nás dělí ode dne svatého Valentýna a očekávané premiéry druhého…

47 žen se svléklo pro charitu. Vydělaly statisíce

47 žen se svléklo pro charitu. Vydělaly statisíce

Včera | Vystavit svoje tělo čočce fotoaparátu, zvlášť když nejste modelka a není vám sedmnáct, stojí dost…

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

1. 12. | 1 | Advent je tu! A Vánoce jsou tu od toho, abychom si je užily, takže no stres! Všechno nemusí být…

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

1. 12. | 1 | Chlap se vám buď líbí, nebo ne. A když nám zkříží cestu ten pravý, nevidíme napravo ani nalevo.…