"Jak se máte?" "DE TO."

| Autor: Ebra | Rubrika: Zábava

Potkala jsem jezevčíka Filípka. Zavrtěl ocáskem, očichal mi fousky a povídal, že se má moc dobře, protože panička se uzdravila po chřipce a zase spolu chodí na procházku. Zeptal se mě, jak se mám já. Jak se mám? No přece prima, jsem zdravá, mám co baštit, venku ještě před pár dny bylo jako v létě, mám svoji paničku a páníčka, co bych mohla chtít víc?

Šly jsme s paničkou koupit zeleninu. Cestou jsme potkaly paní Juráčkovou. Zachmuřeně nás pozdravila a paničce to nedalo a zeptala se, jak se má. „Jak bych se tak mohla mít, co myslíte, nestojí to za nic.“ Panička se zatvářila účastně, to mě zaujalo. „Jejda, snad nejste nemocná“ lekla se. „Ale kdepak nemocná, ještě to tak, ale všechno to stojí za…no víte za co. Prachy žádný, holka by pořád jen trajdala a nepořádek v pokojíku má takovej, že mi trvá vždycky dvě hodiny, než jí to tam uklidim. Co jen mě to stojí nervů, a to je jí už šestnáct, považte. Já už jsem z ní fakt nešťastná. Stará máma aby se udřela a fracek běhá za klukama. Manžel přijde z práce a ne, aby si se mnou povídal, komu to mám vyprávět, že jo, že ta holka je líná jak veš? To von si radši zapne televizi a na to, co mu povidám kejvá, jako že mě poslouchá, ale neposlouchá. Dám kontrolní otázku a neví nic. Dřív měl pořád řeči, že jsem si to udělala sama, že všechno dělám za ní, teď už ani to. No povidám vám, stojí to za….“ A paní Juráčková zavzdychala, sebrala tašku a pokračovala v cestě.


A co se nestane: ujdeme kus cesty a růžovolící paní Marta jde proti nám a funí, jako když jde prase z bukvic. Pozdravily jsme se s ní a paní Marta se ptá: „Jak se máte? Že se ptám, že jo, stojí to za houby, že jo, však ono je to všude stejný. Všechno je drahý, všude samá chřipka, v lékárně abych nechala vejplatu, za chvíli budou Vánoce, každej si myslí, že musí dostat dárek za tisíce, já na to celej rok šetřim. Kluk chce novej mobil, holka zase nějaký značkový hadříky, ty bych drobností neuctila. No jo, já to znám, ani nic neřikejte. Prostě stojí to za prd,“ a aniž vlastně pustila paničku ke slovu, odloudala se.


A pak jsme potkaly Stáňu. Vím, že měla starostí nad hlavu, holčičku nemocnou, sama běhala po doktorech, manžel nevěděl, jestli nepřijde o práci, Stáňa lítala jak tryskáč, aby všechno stíhala. „Ahoj, jak se máš?“ zeptala se panička a Stáňa se rozzářila. „Už je to dobrý, mám se moc dobře. Dcera je už zdravá, já na operaci taky nemusím, manželovi sice jako všem ve firmě stáhli prachy, to víš, to ta krize, ale přeci jen práci má. Já nakonec taky, není to žádnej zázrak, ale hlady neumřem a ruce nám k zadku taky nepřirostly. A hlavně jsme zdraví, až na ten můj žaludek, ale není to nic vážnýho a dieta by to měla spravit.. A hele, dneska svítí sluníčko! No není to prima?“ Málem jsem zatleskala. A panička jí povídá: „Ty jsi sluníčko. S kým jsem dneska mluvila ten povídal, že to nestojí za nic a málem jsem z toho měla pocit, že preventivně se oběsit je ta nejlepší možnost, jak z toho vybruslit.“ Stáňa se rozesmála: „Viď? Že je to zvláštní, když někdo řekne, že se má dobře? Taky jsem si toho všimla. A udělala jsem jeden poznatek – když se někoho zeptáš, jak se má, tak většinou řekne, že blbě. Nebo že to nestojí za nic. Nebo abych mu ani nemluvila. A když už je někdo v pohodě, tak víš, co řekne? DE TO.“


A pak se Stáňa hezky usmála a rozloučila se s námi s tím, že slíbila upéct manželovi bábovku a čeká ji ještě vyprat dvě pračky a k tomu vyžehlit cejchy a udělat s dcerkou úkoly a večer že musí odnést oběd na zítra babičce.


Panička se na mě podívala a povídá: „Eninko, jak je vidět, jde to. Jde to, neříkat De to, ale radovat se. Třeba z toho, že jsme zdraví, že můžeme péct bábovky a žehlit a prát a že jsou lidi a zvířátka, kterým na nás záleží a také ti, kteří nás potřebují.


Vaše Eni

Další články z rubriky

Seriál Ulice: Tony se popere, Simony salon je v ohrožení

Seriál Ulice: Tony se popere, Simony salon je v ohrožení

20. 3. | 1 | Další napjatý týden čeká obyvatele oblíbené Ulice. Tony se dostane do křížku s Jirkou Hermanem, u…

Seriál Ulice: Adrianin život v ohrožení a velké přiznání Bédy

Seriál Ulice: Adrianin život v ohrožení a velké přiznání Bédy

13. 3. | Drama v Ulici opět nabírá na obrátkách. Béda už nevydrží se svým svědomím a řekne Aničce pravdu.…

Seriál První republika: Co nás čeká v druhé sérii?

Seriál První republika: Co nás čeká v druhé sérii?

10. 3. | Na druhou sérii seriálu První republika si jeho příznivci museli počkat dlouhé tři roky. Brzy se…

Seriál Ulice: Tereza se zamiluje, Tony se popere

Seriál Ulice: Tereza se zamiluje, Tony se popere

6. 3. | V seriálu Ulice neexistuje jediný klidný týden. I tentokrát dojde ke zvratům hned v několika…