Jak se zdraví lyžaři? Skol!

| Autor: Andrea Nicolasová (My life) | Rubrika: Zábava

Vodáci mají ahoj, herci zlom vaz, lyžaři se zdraví tajemným pokřikem skol! Což o to, během romantických večerů na horské chatě jistě kdeco, či spíše kdekoho, úspěšně skolit můžete.Onen pozdrav se ale používá v úplně jiných situacích, a sice při jízdě na lyžích. Dávno už ovšem neproháníme prkýnka pouze na českých, moravských a slovenských horách, a tak pozdrav není to nejdůležitější, co musíme znát.
V čem je lyžování na zahraničním sněhu vlastně větší terno a co je lepší u nás doma? A na co byste rozhodně neměli zapomenout, než se začnete předvádět na kopci… Ať už se ale nakonec rozhodnete jet sjíždět nebo „slalomovat“ tam či onam, dodržujte základní pravidla a poslouchejte bezvýhradně horskou službu bez ohledu na své vlastní sebevědomí. Být rebel na horách se nevyplácí ani v létě, natož v pak v zimě!

Všude dobře, doma taky

Největším rozdílem mezi domácím a zahraničním lyžováním jsou patrně fronty. Přestože na maso nebo na škodovky už se u nás fronta nestojí léta, na vleky stojíme nejen pořád, ale čím dál déle. Lyžování se u nás věnuje tak velká část populace, že kapacita vleků jednoznačně nestačí, a tak často většinu víkendu na horách prostojíte u vleku, pak šup šup honem dolů a zase si půl hoďky počkáme na kotvu. V Alpách se fronty nestojí, a tak můžete rekreačním stylem najezdit z kopce dolů i stovky kilometrů denně. Kromě toho rozdíl mezi stoletými českými kotvovými a talířovými vleky a např. rakouskými lanovkami je také značný. V Rakousku vás večer bolí nohy pouze z jízdy dolů, nikoli nahoru.

České areály rok od roku zdražují, a to většinou bez toho, že by nějakým způsobem zkvalitňovaly nabídku služeb. Jediným plusem posledních let bylo, že ve Špindlu se přestalo platit za parkování. Na první pohled je ale tuzemské lyžování pořád ještě levnější než to zahraniční. To pokud jedete na jeden den, při delším pobytu stačí, abyste si spočítali, kolik si můžete za stejné peníze užít u nás a kolik jinde. Kupujete-li si od cestovky pobyt v Rakousku, Itálii nebo Francii, získáte balíček slev. Ten se vztahuje na důstojné ubytování s vlastním sociálním zařízením, bazény, kluziště, skibusy, sportovní centra a samozřejmě lanovky.
Za tohle všechno na stejné úrovni byste u nás zaplatili přinejmenším stejnou částku, přičemž byste ale pořád stáli fronty na vleky.

Rakousko

Prostředí podobné našemu, kolem trati spousta příjemných hospůdek. Sjezdovky upravené, dlouhé, fronty žádné nebo krátké. Na jednu permanentku můžete jezdit na rozsáhlém území, kde najdete terény všeho druhu.

Itálie

Italové jsou velmi příjemní a na turisty se za všech okolností usmívají. Dbají na úpravu sjezdovek, takže ty jsou jedny z nejopečovávanějších v Evropě. Jezdí se převážně na umělém sněhu, protože ten pravý zde má poměrně krátkou přirozenou životnost. Bonusem místních sjezdovek je nespočet přírodních krás a převážně slunečné počasí. A samozřejmě zde díky družnosti místních můžete kromě permanentky ukořistit třeba i ženicha.

Francie

Francouzští rolbaři se v péči o sjezdovky zrovna nepřetrhnou. Odpoledne už většinou není ježdění úplně ideální. Ovšem milovníci předlouhých tratí si to ve Francii rozhodně užijí. Ceny se zvedají pouze v závislosti na inflaci.

Autor: Andrea Nicolasová

Foto: Isifa, Profimedia.cz„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My life„


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…