Jak změnit kurz své kariéry

| Autor: PR | Rubrika: Zábava

Měníte-li práci, nejspíš uvažujete o pozicích podobného typu, kvalifikačně na sebe navazujících, ve stejném oboru. Z pomocné účetní asistentky se stanete účetní odpovědnou například za jeden účetní okruh, dále postoupíte na samostatnou účetní odpovědnou za veškeré účetnictví. Pak se nabízí pozice hlavní účetní s dalším rozšířením působnosti a pravomocí a následně například pozice Finanční Controller.

Rozdíl je také v tom, u jakého typu společnosti budete pracovat. Účetní může působit přímo ve firmě, která vede vlastní účetnictví, může fungovat u účetní firmy a vést účetnictví více společnostem, případně u auditorské firmy, kde profilace bude opět poněkud odlišná. Každý typ firmy poskytuje jiný typ rozvoje a postupu. V každém případě však rozvíjíte stále "stejnou" kariéru.Mluvíme-li o kariérové změně, máme na mysli případ, kdy se rozhodnete razantně změnit obor či typ pozice. Člověk, který doposud pracuje v obchodních pozicích a postoupil například z postu pultového prodavače na pozici obchodního asistenta či obchodního specialisty a stal se tzv. Account Managerem zaměřeným na určitý tržní segment a skupinu zákazníků, kterým nabízí a prodává produkty či služby, se rozhodne pro změnu kariéry. Chce zcela opustit dráhu obchodu (nepokračovat tedy na pozici například Obchodního manažera) a nalézt nový profesní směr, například na postu Personálního pracovníka.Důvody?


 • Máte schopnosti a talent, které ve své současné profesi nevyužíváte
 • Na současnou pozici jste se dostal spíše pod tlakem okolností spíše než ze svobodné volby, vy však cítíte, že vaše místo je někde jinde
 • Přestěhovali jste se někam, kde s vaším profesním zaměřením nenajdete uplatnění
 • Obor, ve kterém působíte, stagnuje, vy si však stagnaci dovolit nemůžete
  Chcete změnit životní styl, a to vám současná práce neumožňuje…Kariérové změny jsou snazší u mladých lidí, u nichž se předpokládá, že ještě hledají svůj směr a místo, kde zakotví. U lidí vyššího věku s mnohaletou praxí v jednom oboru změnit profesní dráhu není jednoduché, je to však možné. Je ovšem třeba postupovat velmi obezřetně: • Nespěchejte, neunáhlujte se. Nepouštějte se do kariérové změny bez rozmyslu.
 • Nepůjde to rychle. Buďte trpěliví.
 • Nepleťte si znechucení z vaší současné práce způsobené pouze nevhodnou firmou nebo arogantním nadřízeným s potřebou změnit zásadně svou profesní dráhu.
 • Nikdy neměňte profesní dráhu jen kvůli penězům. Vidina vysokých platů a benefitů v určitém oboru není tou správnou motivací. Myslete na radost z práce, na seberealizaci.
 • Neměňte profesní dráhu ani jen kvůli tlaku okolí - rodičů či partnera. Oni za vás do práce chodit nebudou. Kariéra je vaše osobní věc.
 • Nikdy neměňte profesní dráhu jen proto, že druzí na daném poli mají úspěch. Není řečeno, že se to podaří i vám. Z dálky se často tráva zdá zelenější a není vidět bodláčí.
 • Nezačínejte se změnou profesní dráhy dříve, než kontaktujete své známé, poradce, pracovní asociace a jiné lidi, kteří vám poskytnou dostatečně kvalitní informace o oboru, do kterého chcete vstoupit.
 • Nemůžete změnit profesi bez dobrého základu ve vzdělání, kvalifikaci, dovednostech. Musíte nalézt most mezi vaší "starou" a "novou" profesí.
 • Dovednosti a zkušenosti, které můžete přenést mezi jednotlivými profesemi, jsou pevným základem vaší změny.
Rozhodli jste se?

Jste-li z toho poněkud nervózní, je to zcela normální. Neznepokojujte se.
Vaše očekávání musejí být pozitivní! Zažeňte obavy i předsudky.
Vždy začněte zhodnocením vlastních předností a slabin, sebereflexí, rekapitulací toho, co máte rádi a co neradi.

Vždy si vytvořte strategii a plán. Změnu nemůžete provést nahodile. Zásadní chybou je pustit se do změny bez rozmyslu. Plánujte. Než si vytvoříte smysluplnou strategii, uplynou měsíce. Plán musí zahrnovat postup a brát ohled na finanční záležitosti, situaci na trhu, doplnění vzdělání...
Využijte doporučení při plánování pracovní dráhy.Chcete-li se o pracovní problematice dozvědět více, vyzkoušejte Poradnu na www.prace.cz.


Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…