Jaro zavítalo do fotosoutěže

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

Pokud vás – soutěžící, mělo předešlé téma o jednoduchosti navést na úvodní jednoduché motivy i zpracování pro soutěžní fotografie – nestalo se tak. Snad se budete cítit méně svázáni poněkud volnějším tématem, který následně začíná od neděle 13.4.2008.
…opěvováno básníky, zvěčněno malíři a v neposlední řadě i fotografy…

Kalendářní jaro nám přineslo nový nápor zimy, ale jaro astronomické snad již bude naplněno tvrzením, že přichází po sedmi dnech teploty nad bodem mrazu. O tom nás snad přesvědčuje počasí tohoto týdne – takže: aktuálně zařazujeme téma:


JARO - kolem nás i v nás


Motto:


Těším se na jaro. Těším se na zázrak cibulek, ve kterých je zaklet list i s květem a na tu chvíli, až na popud sluníčka celá ta krása povyskočí z vlažné země.

Jan Werich…Jan Werich to vyjádřil krásně – jaro je probouzení se přírody v květech, která se odívá do hávu těch nejpestřejších barev, které pak chybí podzimu. O pyl z květů soupeří nejenom včelky a vyfotit (ale nepoškodit), hnízdo ptáčků - může být moc milým zážitkem na celé jaro. Rozkvetlá jarní louka, která nás v příštích dnech bude lákat k vycházkám, načepýřené ovocné stromy – trnky, třešně jabloně či ozdobné sakury nenechají v klidu žádného fotografa.
Jaro je i vyvedení mláďat – na loukách se již pasou jehňátka, na rybníku kačena hrdě předvádí své plovoucí potomky a třeba spouští fotoaparátu zachytíte souboje zajíců na poli, ptačí námluvy, nebo vlašťovky snášející bláto na stavbu hnízda.Jaro vás třeba vyláká k návštěvě ZOO, kde se otevřou letní kotce zvířat a budete sledovat dovádění opiček i jiných mláďat. Vybízím vás k ohleduplnosti ke zvířatům. Vžijte se do jejich situace a snažte se je fotografováním co nejméně rušit. Většinou jsou to omezení pro bezpečnost či pohodlí vaše i zvířat a vyplatí se je respektovat.
Jaro rovněž odemyká vody – potoky a říčky se plní čistou a průhlednou vodou z tajících sněhů a vodácké dušičky plesají nad krásou řeky jarních dnů. Jarní vody – to není pouze romantická jarní novela Turgeněva, ale i zachycení živlu, který směle soupeří s lákavou zelení jarní přírody. Nebojte se vyfotit zajímavou krajinku s přírodními motivy rašících pupenů nebo rozkvetlých stromů, či dramatickou scénu jarního rozvodněného potoka – třeba i s vodáky, překonávajícími peřeje jarní řeky.
Jaro - v neposlední řadě je to téma i o vztazích – jde s námi rukou v ruce mladých lidí Petřínem, jde s námi přílivem nových sil, optimismu i vnímáním té úžasné síly, kterou sebou jaro nese a která bez rozdílů působí na vše živé - přírodu, lidi i zvířata.Jako v ostatních tématech – i v jarních motivech je základem dobré fotografie správná kompozice snímku – je nutné seznámit se s hlavními zásadami kompozice, a to nejenom pro architekturu, zátiší nebo detail. Pravidlo zlatého řezu platí pro působení obrazu i fotografií vnímaných lidským okem, a je prověřené působením staletí…od obrazů starých mistrů až po naší soutěž. V doporučených odkazech najdete několik nejdůležitějších rad a informací, s jejichž respektováním docílíte kvalitních záběrů. Doporučuji – přečtěte si je…http://www.photorevue.cz/Sekce7/clan41.htmhttp://www.figihofotky2.borec.cz/jakfotit.htm

(o zlatém řezu )
Závěrem:

…nevěšte hlavu z výsledků prvního kola soutěže – třeba Vaše fotografie skutečně nesplňovala požadavky formulované v pravidlech, které porota musí ctít především, takže:Pečlivě si přečtěte pravidla soutěže:  • každý autor vloží jedinou fotografii – dle svého uvážení tu nejlepší, která vystihuje zadané téma , neporušuje pravidla a dle posouzení autora je jeho nejlepší pro zadané kolo soutěže.

  • povolené úpravy jsou: ořez snímku, vyrovnání histogramu, úrovní a křivek, doostření, rámeček dle zvážení autora

  • zakázané úpravy jsou: koláž, fotomontáž, nepovolené úpravy jako retuš, HDR a efekty stylu použití filtrů v PC

  • vemte předem na vědomí, že vkládání podepsaných fotografií narušuje anonymitu soutěže a tyto fotky nebudou porotou akceptovány, rovněž použití datové stěny fotku znehodnocuje

  • věnujte pozornost tomu, co ruší kompozici fotografie – „padá“. „ujíždí“ nebo je na šikmé ploše… oko neoklamete!

  • v neposlední řadě berte na vědomí požadavek poroty na závěrečné hodnocení soutěžních snímků, a na zaslání originálu fotografie včetně EXIF dat, které k závěrečnému hodnocení porota vyžaduje včetně originálu snímku


Všem soutěžícím přeji úspěšné fotolovy a ještě více úspěšnou prezentaci snímků v naší soutěži. S dotazy se můžete obracet na patrona soutěžního kola „JARO“, kterým je pro uvedené kolo maden .

Další články z rubriky

Nový trailer Padesáti odstínů: Víc sexu, romatiky i temnoty!

Nový trailer Padesáti odstínů: Víc sexu, romatiky i temnoty!

Včera | Už jen něco málo přes dva měsíce nás dělí ode dne svatého Valentýna a očekávané premiéry druhého…

47 žen se svléklo pro charitu. Vydělaly statisíce

47 žen se svléklo pro charitu. Vydělaly statisíce

Včera | Vystavit svoje tělo čočce fotoaparátu, zvlášť když nejste modelka a není vám sedmnáct, stojí dost…

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

1. 12. | 1 | Advent je tu! A Vánoce jsou tu od toho, abychom si je užily, takže no stres! Všechno nemusí být…

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

1. 12. | 1 | Chlap se vám buď líbí, nebo ne. A když nám zkříží cestu ten pravý, nevidíme napravo ani nalevo.…