Jaro zavítalo do fotosoutěže

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

Pokud vás – soutěžící, mělo předešlé téma o jednoduchosti navést na úvodní jednoduché motivy i zpracování pro soutěžní fotografie – nestalo se tak. Snad se budete cítit méně svázáni poněkud volnějším tématem, který následně začíná od neděle 13.4.2008.
…opěvováno básníky, zvěčněno malíři a v neposlední řadě i fotografy…

Kalendářní jaro nám přineslo nový nápor zimy, ale jaro astronomické snad již bude naplněno tvrzením, že přichází po sedmi dnech teploty nad bodem mrazu. O tom nás snad přesvědčuje počasí tohoto týdne – takže: aktuálně zařazujeme téma:


JARO - kolem nás i v nás


Motto:


Těším se na jaro. Těším se na zázrak cibulek, ve kterých je zaklet list i s květem a na tu chvíli, až na popud sluníčka celá ta krása povyskočí z vlažné země.

Jan Werich…Jan Werich to vyjádřil krásně – jaro je probouzení se přírody v květech, která se odívá do hávu těch nejpestřejších barev, které pak chybí podzimu. O pyl z květů soupeří nejenom včelky a vyfotit (ale nepoškodit), hnízdo ptáčků - může být moc milým zážitkem na celé jaro. Rozkvetlá jarní louka, která nás v příštích dnech bude lákat k vycházkám, načepýřené ovocné stromy – trnky, třešně jabloně či ozdobné sakury nenechají v klidu žádného fotografa.
Jaro je i vyvedení mláďat – na loukách se již pasou jehňátka, na rybníku kačena hrdě předvádí své plovoucí potomky a třeba spouští fotoaparátu zachytíte souboje zajíců na poli, ptačí námluvy, nebo vlašťovky snášející bláto na stavbu hnízda.Jaro vás třeba vyláká k návštěvě ZOO, kde se otevřou letní kotce zvířat a budete sledovat dovádění opiček i jiných mláďat. Vybízím vás k ohleduplnosti ke zvířatům. Vžijte se do jejich situace a snažte se je fotografováním co nejméně rušit. Většinou jsou to omezení pro bezpečnost či pohodlí vaše i zvířat a vyplatí se je respektovat.
Jaro rovněž odemyká vody – potoky a říčky se plní čistou a průhlednou vodou z tajících sněhů a vodácké dušičky plesají nad krásou řeky jarních dnů. Jarní vody – to není pouze romantická jarní novela Turgeněva, ale i zachycení živlu, který směle soupeří s lákavou zelení jarní přírody. Nebojte se vyfotit zajímavou krajinku s přírodními motivy rašících pupenů nebo rozkvetlých stromů, či dramatickou scénu jarního rozvodněného potoka – třeba i s vodáky, překonávajícími peřeje jarní řeky.
Jaro - v neposlední řadě je to téma i o vztazích – jde s námi rukou v ruce mladých lidí Petřínem, jde s námi přílivem nových sil, optimismu i vnímáním té úžasné síly, kterou sebou jaro nese a která bez rozdílů působí na vše živé - přírodu, lidi i zvířata.Jako v ostatních tématech – i v jarních motivech je základem dobré fotografie správná kompozice snímku – je nutné seznámit se s hlavními zásadami kompozice, a to nejenom pro architekturu, zátiší nebo detail. Pravidlo zlatého řezu platí pro působení obrazu i fotografií vnímaných lidským okem, a je prověřené působením staletí…od obrazů starých mistrů až po naší soutěž. V doporučených odkazech najdete několik nejdůležitějších rad a informací, s jejichž respektováním docílíte kvalitních záběrů. Doporučuji – přečtěte si je…http://www.photorevue.cz/Sekce7/clan41.htmhttp://www.figihofotky2.borec.cz/jakfotit.htm

(o zlatém řezu )
Závěrem:

…nevěšte hlavu z výsledků prvního kola soutěže – třeba Vaše fotografie skutečně nesplňovala požadavky formulované v pravidlech, které porota musí ctít především, takže:Pečlivě si přečtěte pravidla soutěže:  • každý autor vloží jedinou fotografii – dle svého uvážení tu nejlepší, která vystihuje zadané téma , neporušuje pravidla a dle posouzení autora je jeho nejlepší pro zadané kolo soutěže.

  • povolené úpravy jsou: ořez snímku, vyrovnání histogramu, úrovní a křivek, doostření, rámeček dle zvážení autora

  • zakázané úpravy jsou: koláž, fotomontáž, nepovolené úpravy jako retuš, HDR a efekty stylu použití filtrů v PC

  • vemte předem na vědomí, že vkládání podepsaných fotografií narušuje anonymitu soutěže a tyto fotky nebudou porotou akceptovány, rovněž použití datové stěny fotku znehodnocuje

  • věnujte pozornost tomu, co ruší kompozici fotografie – „padá“. „ujíždí“ nebo je na šikmé ploše… oko neoklamete!

  • v neposlední řadě berte na vědomí požadavek poroty na závěrečné hodnocení soutěžních snímků, a na zaslání originálu fotografie včetně EXIF dat, které k závěrečnému hodnocení porota vyžaduje včetně originálu snímku


Všem soutěžícím přeji úspěšné fotolovy a ještě více úspěšnou prezentaci snímků v naší soutěži. S dotazy se můžete obracet na patrona soutěžního kola „JARO“, kterým je pro uvedené kolo maden .

Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…