Jsou pyramidy z umělého kamene?

Jsou pyramidy z umělého kamene?

Tajemství pyramid tvoří jakousi svébytnou vědecko - historickou „disciplínu“ a čas od času na sebe strhne i zájem širší veřejnosti. Zatím poslední takový „boom“ vyvolala teorie francouzského chemika Josepha Davidovitse. Tento odborník na cementy a držitel několika světových patentů z oblasti geopolymerů totiž tvrdí, že pyramidy jsou postaveny z umělého kamene!

Teorie by vyřešila hned několik záhad najednou.Stále totiž neexistuje uspokojivé vysvětlení samotného stavebního postupu. Jak mohly během několika desetiletí vzniknout monumentální hrobky v civilizaci, která neznala ani železo, ani bronz, dokonce ani kolo?

Podle Josepha Davidovitse se Egypťané s mnohatunovými bloky vůbec nemuseli tahat! Pouze vynesli až na místo v speciálních nůších mokrý písek, napěchovali ho do připravených forem a o zbytek práce se postaralo slunce! Stačilo tedy rozdrtit vápenec ve vodě a přidat hašené vápno. Kašovitá hmota se po vyschnutí a vytvrzení změnila ve vápenec.

Na podporu své hypotézy dokonce chemik vyrobil několik takových bloků, z nichž největší váží 4,5 tuny. Pro jeho teorii mluví i milimetrová přesnost, s jakou jsou jednotlivé kameny sesazeny. Za použití forem by to bylo celkem snadné. Mezi konzervativními egyptology vyvolal Davidovits bouři nevole. „Co třeba podlaha královské hrobky Cheopsovy pyramidy, tu tvoří žulové dlaždice, vážící každá desítky tun, copak chcete tvrdit, že je to nějaká kamenina?“ Pravdou zůstává, že neexistuje způsob, jak po 46 stoletích s jistotou chemicky odlišit vápenec, který by vznikl uměle, od přírodního.

Davidovitsovu teorii podporuje řada vědců, například belgický fyzik Guy Demortier z univerzity v Namuru. Ten podrobil několik úlomků z Cheopsovy pyramidy testům nukleární rezonance a tvrdí, že zkoumané vzorky vznikly v zásaditém prostředí, nikoli neutrálním, jakým je moře, jakási prakolébka vápence… Znamená to, že je tajemství egyptských pyramid konečně vyřešeno? Možná... (Plus)

Doporučujeme

Články odjinud