Kam za meditací. Nejlepší tipy na místa, kam se jezdí meditovat

| Autor: Libor Budinský | Rubrika: Zábava

Meditace je špičkovou formou mozkové hygieny, která má neuvěřitelnou škálu pozitivních dopadů. Pomáhá při léčení neuróz, migrény, depresí či nespavosti. Vybrali jsme pro vás několik tipů, kam se jezdí za meditací do Asie.

Kam za meditací. Nejlepší tipy na místa, kam se jezdí meditovat

VIETNAM

Chrám radosti ve Vietnamu

Poněkud tajemné meditační centrum najdete v jižním Vietnamu, v chrámech tamní univerzální kaodaistické církve, spojující snad všechny duchovní směry světa. Centrum kaodaismu leží v městečku Tay Ninh, kde stojí také největší, značně extravagantní chrám tohoto duchovního hnutí a kde probíhají čtyřikrát denně obrovské hromadné obřady – vždy v šest ráno, v poledne, v šest večer a o půlnoci. Vnitřní prostory jsou ovšem nádherné a vyzařují ohromnou duchovní sílu, která každého návštěvníka naprosto pohltí – ideální je meditovat zde individuálně ráno a večer.

Tip redakce: Letenka do Saigonu (Ho Či Minovo Město) z Emirátů stojí 17 tisíc korun. Odtud do Tay Ninh jezdí autobusy. Hotel Hoa Binh nabízí ubytování za 400 korun na noc.

INDIE

Osho centrum v indické Puně

Meditační centrum v indické Puně založil slavný Osho (1931–1990), který je považován za jednoho z největších duchovních vůdců 20. století. V místní velkolepé pyramidě postavené z černého leštěného mramoru je obrovský meditační sál, kde probíhají nejrůznější duchovní seance. Vedle otevřených meditací si můžete vybrat také speciální duchovní program pod vedením učitele, který je zaměřen na mnoho dovedností – od hledání vlastní role ve světě až po posilování sebedůvěry.

Tip redakce: Letenku do Bombaje se společností Turkish Airlines seženete za 14 tisíc korun. Ubytovat se můžete přímo v Osho centru (více na www.osho.com).

THAJSKO

Pohádkové Chiang Mai

Jedním z nejkrásnějších měst s nabídkou meditace je severothajská Chiang Mai, která je pro svou nádheru nazývána Růží severu. Uvnitř spleti křivolakých ulic a uliček najdete neuvěřitelných 30 chrámových komplexů. Meditační centrum pro cizince se nachází v chrámu Ram Poeng (www.watrampoeng.net), kde můžete absolvovat individuální kurzy pod vedením thajských mnichů (cena je individuální podle domluvy). Energeticky nejsilnějším a pro meditaci ideálním místem je slavný chrám Doi Suthep, stojící na vysoké hoře nad městem.

Tip redakce: Letenka do Bangkoku se dá pořídit od 13 tisíc korun. Do Chiang Mai se dostanete z Bangkoku autobusem nebo nočním vlakem, ideální je ovšem také přelet.

ČÍNA

Kolébka zenového buddhismu

Čínský Kanton (Guangzhou) je z pohledu meditace a buddhismu slavným místem. Navštivte Chrám šesti badyánových stromů z šestého století či klášter Hualin, který nabízí jeden z nejpůsobivějších zážitků – v prostorném chrámu je vystaveno 500 zářivých soch mudrců v životní velikosti. Neregistrovaní studenti mohou cvičit meditaci každou neděli dopoledne a pondělí večer.

Tip redakce: Letenka do Kantonu s Aeroflotem přes Moskvu vyjde na 17 tisíc korun. V Kantonu se ubytujte v centru na krásném ostrově Shamien Shamian. Hotely si můžete vybrat na internetových stránkách www.guangzhouhotel.com nepál

NEPÁL

Himálajská duchovní oáza

Vyhlášené meditační centrum najdete v Nepálu, ve vesnici Sedi Bagar, vzdálené jen nedaleko od turisticky oblíbeného města Pokhara. Zdejší Sadhana Yoga Retreat centrum nabízí řadu speciálních meditačních programů, přičemž nejoblíbenější je desetidenní meditační kurz, ve kterém nechybí ani cvičení jógy a práce s dechem. Jedna z nejzajímavějších meditačních technik pracuje s omezeným přísunem kyslíku, kdy ho během dvaceti minut dodáte plicím třetinu obvyklého množství. Desetidenní kurz včetně všech programů, ubytování a stravy třikrát denně vyjde na 9 tisíc korun. Více na www.sadhana-asanga-yoga.com

Tip redakce: Nejlevnější letenku do Káthmandú pořídíte s Korean Air za 20 tisíc korun. Do Pokhary jezdí z hlavního města miniautobus (zhruba 6 jízd stojí 100 korun, přelet místní linkou vyjde na 2 tisíce korun).

Další články z rubriky

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

24. 4. | Do Ulice vtrhlo jaro a s jejími obyvateli pěkně zatočí. Digi začíná pochybovat o svém vztahu,…

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

18. 4. | Velikonoce v Ulici skončily, ale jejím obyvatelům klid nepřinesly. David bude opět pod nátlakem…

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

10. 4. | Osudy obyvatel Ulice jsou čím dál víc dramatické a nikdo nemá chvilku klidu. Tereza bude muset…

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

3. 4. | Život lidí v Ulici se nezklidní ani krátce před velikonočními svátky. Terezu a Davida vyděsí…