Královský průvod Karla IV. na Karlštejn znovu ožije

| Autor: redakce | Rubrika: Zábava

Velkolepý Královský průvod z Prahy na Karlštejn aneb Cesta Karla IV. s korunovačními klenoty se bude konat 6. a 7. června již druhým rokem. Báječné podívané ve středověkých kostýmech, s jezdci, kočáry a povozy se může zúčastnit každý. Pěšky, na kole po cyklostezkách a 7. června i parním vláčkem z roku 1917. Běžnou vlakovou dopravu z Prahy do Berouna České dráhy zmnohonásobily. A bohatý program čeká ve všech obcích, kde se průvod zastaví.Kulturně historickou akci, která má podklad ve skutečných událostech a cestách velkého krále a císaře, iniciovalo
Hejtmanství Středočeského kraje. Uskutečňuje tak svou ideu přivést do regionu turisty, ukázat jeho krásy a povzbudit hrdost na kraj, který má v historických souvislostech celoevropský význam.


Karel IV. totiž postavil Karlštejn jako pevnost pro korunovační klenoty Svaté říše římské. Vždy po Velikonocích je jako svátostiny ukazoval poutníkům z celé Evropy v kapli na pražském Dobytčím trhu (Karlovo náměstí). Poté je slavnostně vezl zpět na Karlštejn. „Tento historický námět průvodu je evropskou záležitostí, spojuje nás s Evropou a přesahuje hranice Středních Čech,“ uvedl středočeský hejtman Petr Bendl.


Na Karla IV. si zahraje Vladimír Čech, na jeho manželku Alžbětu (Elišku) Pomořanskou (známou silačku ohýbající meče) příbramská herečka Debora Štolbová, která už s lehkostí improvizuje ve staročeštině. Karlova bratra Jana Jindřicha ztvární středočeský hejtman Petr Bendl, Václava Lucemburského, nevlastního bratra, pražský primátor Pavel Bém.


Naši hru přijaly i zahraniční delegace,“ podotkl Petr Bendl. „Zástupci partnerských regionů, jež mají s Karlem IV. velmi mnoho společného, budou také představovat středověké osobnosti. Přijede delegace z bratislavského kraje, Opolského vojvodství, Porýní – Falce a z Burgundska. Jejich zástupci ztvární Ludvíka Velikého Uherského, Kazimíra Velikého z Polska, arcibiskupa, kurfiřta a Karlova prastrýce Balduina Trevírského...“


Průvodu požehná v 9 hodin 6. června před Svatovítskou katedrálou kardinál Miloslav Vlk. Cesta povede Staroměstským náměstím, kde se vystřídají tanečnice, kejklíři, šermíři, fakír s ohněm i tanečnice. Nebudou chybět hudební vystoupení a programy pro školy. Zábavu završí scénický obraz z historie i budoucnosti Prahy.


Rychtáři příslušných měst připravili císaři obvykle poctu i žádosti. Nejinak tomu bude se starosty obcí, kudy císařský pár pojede. V Radotíně, kam průvod dorazí odpoledne, budou veřejnost bavit po celý den žáci zdejší školy, hudební tělesa, divadelní spolek Gaudium, šermíři. Dobové písně zazpívá Markéta Mátlová. V Černošicích potěší historický jarmark, hry a soutěže. Specialitou se stane dámská šermířská a taneční skupina.


V Dobřichovicích se obzvlášť dobře připravili, neboť odtamtud průvod vyráží až další den. Poutníky tam čeká divadlo Trakař, hudba, tanec, šermíři, koncert Hradišťanu a od 22.00 představení Noc na Karlštejně.


V sobotu se pokračuje se zastávkami v Letech, Řevnicích, Hlásné Třebani až na louku u karlštejnského mostu. V podhradí už od dopoledne pobaví středověké kratochvíle s klauny, soubory starého tance a hudby. Slavnost po příjezdu císaře vyvrcholí rytířským turnajem a uložením replik císařských korunovačních klenotů do kaple svatého Kříže na Karlštejně. Příští rok by již měl průvod přivézt přesnou kopii říšské koruny, kterou Středočeský kraj nechává zhotovit podle originálu ve vídeňském Hofburgu. Koruna pak bude na Karlštejně trvale vystavena.


I v podhradí lze vrcholný okamžik sledovat na velkoplošných obrazovkách, jež fanouškům dokonce umožní sledovat utkání fotbalových mužstev ČR a Švýcarska z Mistrovství Evropy. Večer zakončí koncert Miro Žbirky a skupiny Gulo Čar.


Mezi doprovodné akce patří i zábavná internetová soutěž z dějin na stránkách www.kralovskypruvod.cz. Na téže adrese najdeme informace o uzavírkách pro motoristy na trase průvodu.


Desítky jezdců a desítky dvořanů v kočárech i prostých povozech budou tvořit doprovod Otci vlasti blahé paměti, císaři a králi Karlu IV.,“ píše hejtman Petr Bendl ve speciálních novinách Císařský herold vydávaných pro tuto příležitost. Jen kostýmů z divadelních fundusů však je přes 100, koní bude v průvodu přes 60 a nikdo neví, kolik se napojí soukromníků a soukromých povozů! Loni se akce zúčastnilo kolem 26 000 lidí. Proto bude běžný provoz na trase průvodu poněkud ztížen a 7. června po většinu dne průjezd Karlštejnem zakázán.


 


 


Program Královského průvodu z Prahy na Karlštejn


 


Pátek 6. června 2008


Průvod Karla IV. a jeho družiny jede z Pražského hradu přes Staroměstské náměstí do Radotína, Černošic a Dobřichovic.


 


10.00 Pražský hrad – začátek průvodu před katedrálou sv. Víta


11.00 Staroměstské náměstí


16.00 Radotín


17.30 Černošice


19.30 Dobřichovice - zámek


20.00 koncert Hradišťanu v Dobřichovicích


22.00 divadelní představení „Noc na Karlštejně“ – zámek Dobřichovice


 


Sobota 7. června 2008


Slavnostní průvod jede z Dobřichovic přes Lety, Řevnice a Hlásnou Třebaň na Karlštejn. Průvod je určen všem, kteří se chtějí účastnit – můžete jet na kole nebo jít pěšky.


 


10.00 Dobřichovice - zámek


11.00 Lety - náves


12.00 Řevnice - náměstí


14.30 Hlásná Třebaň


15.30 Karlštejn – louka u mostu


16.30 průvod vyráží na hrad


17.30 císař s nejbližším dvorem se odebere uložit klenoty do kaple sv. Kříže


18.00 přenos fotbalového utkání EURO 2008 (ČR x Švýcarsko)


20.00 koncert - Miro Žbirka, Gulo Čar - Karlštejn - louka u mostu


 


 


 


zdroj: 2media.cz, s.r.o.

 


 


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…