Kréta - drsná a skvostná zároveň

| Autor: Bohumil Pražský | Rubrika: Zábava

Řecký ostrov Kréta patří mezi oblíbené destinace turistů nejen pro svoji jižní polohu a vysoký počet slunečných dnů, ale především pro svoji drsnou krásu, bohatou historii a nádherné pláže.Pátý největší ostrov Středozemního moře každým rokem navštíví zhruba dva miliony turistů z celého světa. Na místních letištích v Héraklionu a Chanii přistává a vzlétá jedno letadlo za druhým a připravené autobusy rozvážejí turisty do hotelů, kterými je poseto takřka celé severní pobřeží. Zkrátka masová turistika v pravém slova smyslu.

Milovníci klidné dovolené by se ovšem tímto neměli nechat odradit. Kréta je veliký ostrov a tak i vyšší počet návštěvníků se zde ztratí (vyjma vyhlášených letovisek pro mládež). Důležitá je spíše otázka, co sem tolik lidí každoročně přitahuje? A proč se sem mnozí rádi vracejí?

Největší řecký ostrov je známý hlavně tím, že si zde skoro každý přijde na své. Najdete zde kilometry písečných i oblázkových pláží, čisté moře, majestátní hory tyčící se pod blankytným nebem, malebné vesničky, bohatá archeologická naleziště, města obehnaná středověkými hradbami a pevnostmi… a tak bychom mohli pokračovat dále.

Kréta by se dala rozdělit podle zájmů i geograficky. Milovníci památek by měli navštívit především východní polovinu ostrova, kde se nacházejí čtyři minojské paláce a jiné zbytky minojské civilizace. Nalezneme zde i ruiny měst antického Řecka, Říma a mnoho památek z období středověku. Západní polovina ostrova je jako dělaná pro milovníky přírody. Je více zelenější než vyprahlý východ a nabízí rozmanitou škálu přírodních krás. Asi tou nejznámější je skalní soutěska Samaria, která se svou délkou 16 km řadí mezi nejdelší v Evropě. Ti, kdo preferují zábavu a noční život, by měli dát přednost severnímu pobřeží a jeho rušnějším letoviskům, zato milovníci klidné dovolené a windsurfingu by měli zamířit na řídce osídlený jih ostrova omílaného vysokými vlnami.

Jedna z nejkrásnějších pláží v celém Středozemním moři se nachází právě na Krétě. Je jí pláž Elafonisi rozprostírající se na jihozápadě ostrova. Moře mezi pláží a nedalekým stejnojmenným ostrůvkem dosahuje průměrné hloubky 1 metr, takže pokud nefouká silný vítr a nejsou vysoké vlny, tak není problém na malý ostrůvek dojít pěšky. Voda je zde čistá, teplá a díky malé hloubce zbarvená více do zelena, čímž připomíná malebné laguny v Tichomoří.

Pokud se chystáte na Krétu a myslíte si, že si jí během své dovolené celou prohlédnete, tak na to buď rychle zapomeňte, nebo si jí prodlužte alespoň na dva měsíce. Vzdálenosti mezi městečky a turisticky zajímavými místy jsou zde dlouhé, silnice se klikatí a pozoruhodností stojících za důkladnou prohlídku více než dost. To je jedním z hlavích důvodů, proč se sem turisté rádi vracejí.

Foto: Profimedia.czRozvaliny mínojského paláce v Knóssu
Město Rethymno
Uličky Rethymna
Klášter Moni Arkádi
Pláž Elafonisi
Pláž Vai na východním cípu ostrova
Soutěska Samaria - pohled na soutěsku a okolní přírodu shora (nahoře) a turistická stezka na dně soutěsky (dole)


Další články z rubriky

Co se bude dít v Ulici? Adriana zase lítá v drogách!

Co se bude dít v Ulici? Adriana zase lítá v drogách!

Včera | Rozchod Adriany a Eddieho je téma, které řeší celá Ulice. Adriana totiž situaci vůbec nezvládá,…

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

20. 1. | 1 | Chystáte svatbu sobě nebo své dceři a chcete, aby tento výjimečný den nezůstal pouze ve vašich…

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

19. 1. | V pohádkách se ukrývá spousta moudrostí. Tak si to vezměte… šedá myška, kterou všichni šikanují,…

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

16. 1. | V Ulici je tento týden opět pěkně živo. Oblíbené postavy se budou potýkat s běžnými starostmi, ale…