Místo vězení dostávají výchovné lekce

| Autor: Pluspress | Rubrika: Zábava

Ačkoliv v Americe sílí volání po přísnějších a tvrdších trestech pro všechny delikventy, někteří tamější soudci se naopak snaží vynášet nad pachateli méně závažných činů rozsudky, díky nimž neskončí ve vězení. Mnohdy jsou skutečně kuriózní.

Například James Lee Gross, který během ostré výměny názorů zfackoval manželku a byl u soudu v texaském Harrisu shledán vinným z domácího násilí, musí povinně dvakrát týdně po zkušební dobu jednoho roku navštěvovat kursy jógy, aby se naučil zvládat emoce.

Obyvatel ohijského Coshoctonu, jenž se po automobilové nehodě pokoušel upláchnout policii, se musí každý druhý den věnovat hodinovému joggingu, jehož trasa vede kolem místního nápravného zařízení. V témže městě stejný soudce před časem donutil z moci úřední jiného rodáka, který urážel a napadal chodkyni, aby se po hlavní ulici procházel v ženském převleku.
Představitelé texaské justice odsoudili řidiče, který v opilosti zabil člověka, aby mu týdně nosil květiny na hrob, násilnického manžela zase k tomu, aby se na schodech radnice rodného města veřejně omluvil své ženě, a zloděje, který ukradl důchodkyni auto a rozbil je, aby jí přenechal vlastní vůz.
V Kalifornii musí negramotný vykradač obchodů začít chodit do školy, aby se naučil číst a psát, muž, jenž tloukl manželku, se musel vzdát čtyřkolového miláčka ve prospěch domova pro týrané ženy.

V Maine donutili drogového dealera, aby pomáhal při úpravě hospicu pro nemocné AIDS. Čtyři louisianští studenti, kteří zcizili několik ptáků v obchodě se zvířaty, budou na své odsouzení také zřejmě dlouho vzpomínat. Za trest totiž museli 2500krát napsat: Už nikdy neprovedu nic tak hloupého.

K vynášení alternativních rozsudků nevede soudce snaha protlačit se za každou cenu do novinových titulků. Uvědomují si totiž, že americká vězení doslova praskají ve švech a často v nich končí i drobní delikventi, jimž zápis v trestním rejstříku může nadobro zkazit budoucí život. Ve své většině věří ve výchovný účinek trestů, který může být hlubší a trvalejší právě kvůli jejich nekonvenční podobě. Vytvářejí si tak daleko větší prostor pro uplatňování spravedlnosti, než jim dovoluje zavedená praxe. Zatím se však, jak uvedl list USA Today, nepodařilo prokázat, zda vynesené "kreativní" rozsudky snižují možnost recidivy. Zřejmě si to vyžádá více času. (Plus)

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Nejhezčí pohled na Benátky severu

Nejhezčí pohled na Benátky severu

15. 11. | [Soutěž] Prodloužený víkend vám bude stačit na poznání všech zajímavostí Stockholmu, města…

Jeruzalém – město koček

Jeruzalém – město koček

13. 11. | [Soutěž] Že je Jeruzalém město tří náboženství, unikátních památek a bohužel i věčných bojů, ví asi…

Nový Zéland po vlastní ose

Nový Zéland po vlastní ose

8. 11. | [Soutěž] Oblíbené turistické destinace Nového Zélandu jsou celoročně přeplněné turisty. Lze se jim…

Cesta čokolády

Cesta čokolády

6. 11. | [Soutěž] Byli jsme při tom, jak se z dovezených kakaových bobů v Belgii vyrábějí lahodné pralinky.