Místo vězení dostávají výchovné lekce

| Autor: Pluspress | Rubrika: Zábava

Ačkoliv v Americe sílí volání po přísnějších a tvrdších trestech pro všechny delikventy, někteří tamější soudci se naopak snaží vynášet nad pachateli méně závažných činů rozsudky, díky nimž neskončí ve vězení. Mnohdy jsou skutečně kuriózní.

Například James Lee Gross, který během ostré výměny názorů zfackoval manželku a byl u soudu v texaském Harrisu shledán vinným z domácího násilí, musí povinně dvakrát týdně po zkušební dobu jednoho roku navštěvovat kursy jógy, aby se naučil zvládat emoce.

Obyvatel ohijského Coshoctonu, jenž se po automobilové nehodě pokoušel upláchnout policii, se musí každý druhý den věnovat hodinovému joggingu, jehož trasa vede kolem místního nápravného zařízení. V témže městě stejný soudce před časem donutil z moci úřední jiného rodáka, který urážel a napadal chodkyni, aby se po hlavní ulici procházel v ženském převleku.
Představitelé texaské justice odsoudili řidiče, který v opilosti zabil člověka, aby mu týdně nosil květiny na hrob, násilnického manžela zase k tomu, aby se na schodech radnice rodného města veřejně omluvil své ženě, a zloděje, který ukradl důchodkyni auto a rozbil je, aby jí přenechal vlastní vůz.
V Kalifornii musí negramotný vykradač obchodů začít chodit do školy, aby se naučil číst a psát, muž, jenž tloukl manželku, se musel vzdát čtyřkolového miláčka ve prospěch domova pro týrané ženy.

V Maine donutili drogového dealera, aby pomáhal při úpravě hospicu pro nemocné AIDS. Čtyři louisianští studenti, kteří zcizili několik ptáků v obchodě se zvířaty, budou na své odsouzení také zřejmě dlouho vzpomínat. Za trest totiž museli 2500krát napsat: Už nikdy neprovedu nic tak hloupého.

K vynášení alternativních rozsudků nevede soudce snaha protlačit se za každou cenu do novinových titulků. Uvědomují si totiž, že americká vězení doslova praskají ve švech a často v nich končí i drobní delikventi, jimž zápis v trestním rejstříku může nadobro zkazit budoucí život. Ve své většině věří ve výchovný účinek trestů, který může být hlubší a trvalejší právě kvůli jejich nekonvenční podobě. Vytvářejí si tak daleko větší prostor pro uplatňování spravedlnosti, než jim dovoluje zavedená praxe. Zatím se však, jak uvedl list USA Today, nepodařilo prokázat, zda vynesené "kreativní" rozsudky snižují možnost recidivy. Zřejmě si to vyžádá více času. (Plus)

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

24. 4. | Do Ulice vtrhlo jaro a s jejími obyvateli pěkně zatočí. Digi začíná pochybovat o svém vztahu,…

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

18. 4. | Velikonoce v Ulici skončily, ale jejím obyvatelům klid nepřinesly. David bude opět pod nátlakem…

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

10. 4. | Osudy obyvatel Ulice jsou čím dál víc dramatické a nikdo nemá chvilku klidu. Tereza bude muset…

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

3. 4. | Život lidí v Ulici se nezklidní ani krátce před velikonočními svátky. Terezu a Davida vyděsí…