Mistrovství republiky v luštění sudoku je bránou do Indie

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

Na týdenní pobyt v indickém státě Goa ve společnosti nejlogičtěji uvažujících „mozků“ světa se mohou těšit úspěšní účastníci nadcházejícího Airwaves Mistrovství republiky v luštění sudoku 2008. V neděli 24. února v 9:30 vypukne v sále Semilasso v brněnském Králově Poli sledované klání, při kterém se střetne zhruba stovka luštitelů z Česka i Slovenska. Na domácí mistrovství byli pozváni úspěšní řešitelé z přeborů Grand Prix za loňský rok, tři nejlepší hráči v Sudoku lize za každý měsíc v roce 2007 a padesátka nejlepších z nominace, která trvá do 10. února na www.sudoku-league.com.

Na šampionátu se budou luštit kromě běžných 9 x 9 i další druhy hádanek – diagonální, nepravidelné, součtové, liché a sudé sudoku a rovněž úplně nové formáty. „Průběh mistrovství bude v zásadě podobný jako loni, novinkou bude soutěž na čas,“ popisuje Vítězslav Koudelka, předseda Světové hádankářské federace a ředitel Mistrovství světa v luštění sudoku 2007. „Velice nás povzbudil mimořádný úspěch loňského mistrovství světa v Praze. Chceme, aby do Indie odletěli skutečně ti nejlepší. I proto lze národní šampionát označit za mimořádně náročný.“

Zmiňované loňské Mistrovství světa v luštění v sudoku, které proběhlo v pražském Top Hotelu, neznamenalo kumulaci a následný útlum zájmu o tento druh logických hádanek. V celé republice jsou organizátoři i letos konfrontování s množstvím nových luštitelů. Aby bylo možné vyhovět poptávce, došlo rozhodnutím Svazu českých hádankářů a křížovkářů k rozšíření počtů republikových přeborů bez jakýchkoliv limitů účasti.

Mezi již potvrzenými účastníky českého šampionátu nechybějí osvědčená jména z minulých ročníků, stejně jako sextet reprezentantů z MS v Praze: Jana Tylová, držitelka historicky prvního titulu mistryně světa v luštění sudoku 2006 z Itálie, Pavel Pellar, mladičký Jakub Ondroušek, Vendula Šíchová, Robert Babilon a Petr Nepovím. Pořadatelé ovšem upozorňují na sílící konkurenci například v podobě vítězů jednotlivých přeborů. Mezi ně patří namátkou Jan Novotný a Jakub Hrazdira.

Publikum v brněnském Semilassu i diváci na internetu, kam bude celý šampionát přenášen, se tak mohou těšit na souboj s dramatickým průběhem a otevřeným koncem. Ostatně letenka na 3. Mistrovství světa v luštění sudoku v Goa je lákavou výhrou. Akce proběhne od 14. do 18. dubna a titul bude obhajovat americký reprezentant Thomas Snyder. Organizátoři potvrdili účast luštitelů z více než 20 zemí světa a česká výprava bude opět patřit k favoritům v individuální soutěži i mezi týmy.

Partnery Airwaves Mistrovství republiky v luštění sudoku 2008 jsou Airwaves, Mantila, Romapol a vydavatelství KIRA.

Sudoku ve své stávající podobě vzniklo v roce 1979, kdy daný princip použil Američan Howard Garns ve hře Number Place (volně přeloženo - očíslování). Ta vyšla v hádankářském časopise Dell Magazines. Název sudoku (súdži wa dokušin ni kagiru) pochází z Japonska, kam jej v roce 1984 přivezlo nakladatelství Nikoli. O skutečnou expanzi se postaral o pár let později Novozélanďan Wayne Gould, jenž vymyslel speciální počítačový program generující hlavolamy a přesvědčil proslulé noviny Daily Telegraph, The Guardian, Daily Mail a Die Zeit, aby sudoku pravidelně zveřejňovaly. Kořeny sudoku však sahají mnohem hlouběji – až k logickým hrám starým přes 1000 let. Formu sudoku – latinský čtverec – pak vynalezl v 18. století švýcarský matematik, fyzik a astronom Leonhard Euler.

Cílem hry sudoku je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané předvyplněné tabulce. Tato tabulka je rozdělená na 9x9 polí, která jsou seskupena do 9 čtverců (3x3). K předem vyplněným číslům je potřeba doplnit další čísla tak, aby platilo, že v každé řadě, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců byla použita vždy všechna čísla jedna až devět. Čísla se nesmí opakovat v žádném sloupci, řadě nebo v malém čtverci.

zdroj: Smart Communication s.r.o.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

20. 1. | 1 | Chystáte svatbu sobě nebo své dceři a chcete, aby tento výjimečný den nezůstal pouze ve vašich…

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

19. 1. | V pohádkách se ukrývá spousta moudrostí. Tak si to vezměte… šedá myška, kterou všichni šikanují,…

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

16. 1. | V Ulici je tento týden opět pěkně živo. Oblíbené postavy se budou potýkat s běžnými starostmi, ale…

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

13. 1. | 2 | Seriál Ordinace v růžové zahradě se po Vánocích vrátil zpátky na televizní obrazovky a my opět…