Nechte se zlákat kouzlem Vánoc. Tipy na na adventní výlety

| Autor: Vanda Ročková | Rubrika: Zábava

Advent bývá především pro děti nejkrásnějším obdobím v roce. Neodmyslitelnou součástí výjimečné atmosféry jsou i tradiční vánoční trhy. Všude je cítit perník, skořice, svařené víno a sváteční výzdoba jen podtrhuje sváteční náladu. Kam vyrazit?Zámek Loučeň

Zámek Loučeň je romantická barokní památka s původními interiéry. Obklopuje ho rozlehlý anglický park, který před nedávnem obohatil jeden celoevropský unikát – soubor 11 labyrintů a bludišť, jejž propojuje přesně vytyčená naučná stezka s obsáhlými, tematicky řazenými informacemi o historických kořenech, ale i současnosti labyrintů a bludišť.

Jedinečné jsou také prohlídky zámku s kostýmovaným průvodcem, speciální dětské či čokoládové exkurze, ale i zámecké slavnosti pořádané vždy první sobotu v měsíci. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta plná nezáživných letopočtů a nic neříkajících jmen, ale i atraktivní příběhy života na zámku zhruba před sto lety.

Chcete na vlastní kůži vidět, jak se slavily Vánoce na zámku? Pak si nenechte ujít adventní prohlídku. V prosinci je sice zámek oficiálně otevřen pouze o víkendech (se speciálním vánočním programem každou adventní neděli), ale pro skupiny již od 8 osob komorník Jeho Jasnosti nebo přímo krásná kněžna otevřou zámek v jakémkoli čase.

Pro nejmenší návštěvníky má knížecí rodina připravený dokonce i malý dárek. Například v neděli 9. prosince si zde užijete adventně laděnou prohlídku s pohádkou na vánoční téma v jednom ze zámeckých salónů. Na Zlatou neděli 23. prosince se zase zaposloucháte do harmonických tónů České mše vánoční Jakuba Jana Ryby a užijete si nevšední podívanou v podobě živého betlému s právě narozeným Ježíškem.

Více na www. zamekloucen.czObdivovat zde můžete největší adventní věnec u nás.

Vánoce v Porýní pro děti

Vánoční trhy v Porýní mají dlouholetou tradici. Není se čemu divit, okouzlující atmosféra, pestrý program, sváteční výzdoba a vynikající porýnské pochoutky každoročně přilákají miliony návštěvníků z celého světa. A organizátoři při sestavování programu nikdy nezapomínají ani na nejmladší návštěvníky.

Kolín nad Rýnem (26. listopadu až 23. prosince 2012) – kolínské trhy poutají svou jedinečnou výzdobou a rozmanitým programem. Vánoční pohádkový trh na Rudolfplatz vtáhne návštěvníky do kouzelných příběhů, ožijí na něm postavy z půvabných pohádek bratří Grimmů. Na kolínském náměstí Heumarkt bude pro radost dětí i dospělých k dispozici kluziště o rozloze 2000 m2.

Bonn (23. listopadu až 23. prosince 2012) – děti i jejich rodiče budou moci oprášit své bruslařské dovednosti i na bonnském náměstí Friedensplatz. Je zde připraven pestrý program.

Vaše ratolesti si na trzích pod odborným vedením vyzkouší práci hrnčířů, výrobu svíček, foukání skla, malování hedvábí nebo si mohou vyrobit z barevných papírů vánoční přáníčka.Cáchy (23. listopadu až 23. prosince 2012) – cášské firmy jsou výrobou cukrovinek proslavené po celém světě. Dominovými kostkami, marcipánovými zákusky, sušenkami Spekulatius a samozřejmě proslulými perníčky „Printen“, které se staly typickým (nejen vánočním) suvenýrem. Jsou posypané ořechy, mandlemi, polévají se čokoládou, jsou bílé i žíhané. Žádný návštěvník by si neměl nechat uniknout ochutnání této lahůdky.

Tipy: Ideálním způsobem dopravy do oblasti Porýní je využití služeb nízkonákladové letecké společnosti Germanwings. Z Prahy na letiště Kolín/Bonn létají denně. Více na www.germanwings.com

Advent v Českém Krumlově

V krásném historickém městě zažijete tu pravou romantickou atmosféru. O adventních víkendech láká Krumlov na vánoční trhy a speciální kulturní program na náměstí (koncerty, Mikuláš, zdobení perníků, výroba ozdob atd.).

Samozřejmostí je i nabídka vánočních jídel a nápojů podle staročeských receptů, kterou najdete v útulných krumlovských krčmách.

Vánoční trh na náměstí Svornosti v Českém Krumlově se koná po celou dobu adventu od 30. 11. 2012 do 6. 1. 2013 (vždy od pondělí do pátku od 14 do 18 hodin, sobota a neděle od 10 do 18 hodin).

Více na webu www.ckrumlov.cz/ advent2012

Brněnské Vánoce

Také Brno vábí návštěvníky na vánoční atmosféru, ať už se jedná o trhy, nebo adventní programy na náměstí Svobody či na dalších místech (na nádvoří Staré radnice, v Radnické ulici, v brněnském podzemí – Labyrintu pod Zelným trhem). Zahřejete se horkým punčem nebo medovinou, ochutnáte další vánoční pochoutky a u stánků si můžete koupit výrobky lidové tvorby ze dřeva, skla, keramiky, kovu, nebo kůže.

Po celou dobu vánočních trhů bude k dispozici také vánoční dílna, kde si vaši potomci vyzkouší svůj talent a zručnost při malování a vlastnoruční výrobě jednoduchých dekorací. Ke sváteční pohodě budou na náměstí denně probíhat vystoupení dětských souborů.

Advent v Babiččině údolí

Babiččino údolí a zámek Ratibořice u České Skalice, které se proslavily v románu Boženy Němcové, jsou jedním z míst, která stojí za návštěvu v kterémkoli ročním období. A nejen milovníci historie si zde v termínu 6.–9. 12. 2012 vychutnají netradiční vánoční zážitek. Při prohlídce zámeckých interiérů se seznámíte s průběhem vánočních svátků na náchodském panství ve 2. polovině 19. století.

V Rudrově mlýně vás obdobím adventu na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka z České Skalice. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude konat malý adventní trh s možností posezení v hospůdce s tradičním občerstvením. Na závěr návštěvy Babiččina údolí můžete nahlédnout do ztichlé, štědrovečerně vyzdobené babiččiny světničky na Starém bělidle.

Další články z rubriky

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Včera | 1 | Chystáte svatbu sobě nebo své dceři a chcete, aby tento výjimečný den nezůstal pouze ve vašich…

Proč Popelka získala prince? Věci, které se od ní musíte naučit

Proč Popelka získala prince? Věci, které se od ní musíte naučit

19. 1. | V pohádkách se ukrývá spousta moudrostí. Tak si to vezměte… šedá myška, kterou všichni šikanují,…

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

16. 1. | V Ulici je tento týden opět pěkně živo. Oblíbené postavy se budou potýkat s běžnými starostmi, ale…

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

13. 1. | 2 | Seriál Ordinace v růžové zahradě se po Vánocích vrátil zpátky na televizní obrazovky a my opět…