Nejsladší měsíc v roce

| Autor: Ebra | Rubrika: Zábava

A je to tady zas! Červen, předzvěst léta, čas teploučkých večerů, voňavého vzduchu a hlavně – čas jahod. Za jahůdky bych duši dala.

Také vám ty drobné červené kuličky připomínají dětství, kdy jste si je jako holčičky samy trhaly na záhonku a vůbec vám nevadilo, že máte nejen červenou pusu, ale málem i uši? Jak já se radovala, když jsem zjistila, že jahody mohu mít i v zimě. Úplně kliďánko třeba v únoru. A nemusím být žádná Maruška z pohádky. Stačí zajít do obchodu, koupit vaničku s červeně se tvářícími jahůdkami a pochutnat si. No, pochutnat….když baštím ty zimní jahody, mám pocit, že se cpu umělohmotnými atrapami. Ne, zimní nejsou jahody. Ty si na ně jen hrají. Ale v červnu! Hmmmm…..


Znám jedno místo, kde mají snad ty úplně nejlepší. Co na tom, že kousek od nás u silnice po celý den sedí paní nad vadnoucími voňavými plody a s přibývajícími hodinami snižuje jejich cenu, já chci jahody z toho místečka, odkud chutnají jako z babiččiny zahrádky. Říká se, že na východ od Prahy je nudná krajina. Kam že se hrabe na opačný konec Prahy, kde se po pár kilometrech v lesích krčí Křivoklát i Karlštejn a je tam kopec, kam se jen podíváš. To u nás kam se jen mrkneš je placka. Pole, louka, lán, pořád stejná placka. Možná nudná, ale… rostou tam právě ty nejlepší jahody. Obzvlášť takhle v jedné vísce, která je jako z pohádky. Kostelíček sedí na náměstí, v hospůdce u piva Pepan s Vencou. Z okna naproti volá mamka na Pepana: „Pepane! Nechlemtej to pivo a mazej dom! Brambory potřebujou okopat!“ A tam za jednou zdí je rybníček plný žab a za tím rybníčkem – pole. Obří pole, kam se sluníčko opírá celý den. A právě proto se tam tak dobře daří těm červeným kuličkám, které do své krásy rostou v zelených keřících.


Vyrazila panička i s páníčkem, že si tam nějaké koupí. V červnu se všichni musíme jahodami přecpat, jako by to byla závodní disciplína a to bez ohledu na to, že je nám pak vždycky zle. Přijedeme za rybníček a tam stojí posmutnělí zájemci o jahody. Paní co je prodává řekla, že jahody došly a kdo chce, může si počkat, až česáči sklidí další. Chtěli jsme jahody, chtěli jsme čekat. Ale pak jsme zjistili, že si je můžeme nasbírat sami. Dost jsem se nasmála. Panička měla minisukni a byla za krasavu, protože počítala s tím, že koupí jahody a pak že ji páníček vyveze někam na dobrou večeři. Hafky haf.

Klopýtala jahodovým lánem, když se ohnula, každý viděl, jaké má spodní prádlo. Bodláky rostoucí mezi keříčky dobře plnily svou roli hlídačů jahod a škrábaly jí jako o závod. A ona ne aby bručela a mračila se, ona se vám smála, poskakovala mezi keříky, vybírala ty nejlepší a největší jahůdky a vypadala, jako kdyby se zrovna rekreovala na pláži na Maledivách. Já jsem tedy pěkně ležela ve stínu keříčků a hlídala jsem načesané jahůdky, občas jsem nějakou zbaštila. No a byla jsem ráda, že jsem se svými páníčky. Já s nimi jsem totiž ráda všude a kdyby si vymysleli, že poletíme na Měsíc, tak ani to by mi nevadilo.


Jen ten večer. Zkuste v jednom tahu odťopkovat víc jak šest kilo jahod! To nebyly Maledivy, to byla třetí nápravná. Žádná večeře v pěkné restauraci, ale jahoda-ťopka, jahoda-ťopka…. V noci mě panička setřásla z peřiny. Prý nechtěně. Ráno se mi omlouvala, že se jí zdálo, že v jednom řádku na ni mrká jahoda velká jako meloun. A prý: „Uznej, Eni, že tu jsem tam prostě nechat nemohla…“


Vaše


Eni

Další články z rubriky

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

24. 4. | Do Ulice vtrhlo jaro a s jejími obyvateli pěkně zatočí. Digi začíná pochybovat o svém vztahu,…

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

18. 4. | Velikonoce v Ulici skončily, ale jejím obyvatelům klid nepřinesly. David bude opět pod nátlakem…

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

10. 4. | Osudy obyvatel Ulice jsou čím dál víc dramatické a nikdo nemá chvilku klidu. Tereza bude muset…

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

3. 4. | Život lidí v Ulici se nezklidní ani krátce před velikonočními svátky. Terezu a Davida vyděsí…