Několik čínských lstí pro každodenní boj

Několik čínských lstí pro každodenní boj

Staří Číňané byli mistři bojových strategií a lstí, z nichž řada je použitelných v běžném životě, zvláště vyznáváte-li heslo, že "ŽIVOT JE BOJ!".

Udělal Váš podřízený chybu? Lest č.97 radí: "Přinutit medvěda, aby hledal zmizelý med", tzn. víme-li, kdo udělal chybu, je chytřejší dotyčného netrestat, ale poprosit jej, aby pátral po příčině chyby.

Jako liška si půjčit sílu tygra Chce-li člověk dosáhnout určité věci, ale ví, že pro to vlastně nemá potřebné předpoklady, je chytré půjčit si moc. A to tak, že se bude stále zdržovat v přítomnosti mocných a poroste s jejich postavením.

Potopit loď, jakmile bylo dosaženo břehu V životě lze sice pohlížet nazpět, ale není možné se vracet. Kdo něčeho dosáhl, ať se tím potěší, ale nesmí se v tom bodě zastavit. Musí se obrátit k novému, aby se vyvíjel dál. Neboť kdo se nevyvíjí, nemá žádné cíle. A kdo již neví o cílech, jako by ani nežil.

Odvést od sebe pozornost předváděním velkého divadla Jestliže člověk ví o svých slabých místech a má proč je veřejně nepředvádět, je smysluplné, aby se choval, jako by byl prost vší úhony. Tímto způsobem dosáhne s malým úsilím velkého úspěchu.

Nabídnout jídlo jen hladovému Dobrý skutek má význam, jestliže jeho příjemce je skutečně potřebný. Neboť jen v takovém případě si dárce může být jist vděkem a jeho čin v sobě nachází smysl.

S otevřenýma očima ostřit jasný pohled Každá maličkost, ať se zdá jakkoli nevýznamná, je důležitá. Není nic, co by postrádalo smysl, neboť všechno spolu souvisí. Proto je nutné nezavírat před ničím a před nikým oči, neboť jen tak můžeme skutečně poznat, s čím a s kým se setkáváme. Malému je třeba věnovat úctu a velkému bedlivou pozornost.

(ukázka z knihy Usměvavá lest, nakladatelství Portál)

Chao-Hsiu Chen Usměvavá lest 3x36 strategií staré Číny pro každodenní boje

36 strategií k posílení sebe sama 36 strategií k oslabení protivníka 36 strategií k tomu, jak se stát moudřejším a lepším 108 x 3 cesty k dosažení mistrovství v každodenních životních situacích

Nezřídka se život podobá bojišti, na němž mnohé z toho, co podnikáme, vyústí v opravdový boj. K vítězství v těchto potyčkách ovšem nebývá třeba ani tak hrubé síly, jako spíše moudré strategie. Během pětitisíciletého trvání Čínské říše nalezneme stěží sto let, kdy by v této zemi vládl skutečný mír. Snad proto měla Čína vždy významné stratégy a mistry vojenské lsti, jejichž moudrost zemi pomáhala k vítězství a prosperitě. Myšlenky těchto mužů byly v průběhu dějin tradovány a sepisovány, některé z nich dokonce zlidověly na způsob přísloví. Autorka vybrala ze starých čínských kodexů 108 původně vojenských, v poetické formě vyjádřených strategií, které opatřila krátkým komentářem. Filozofie těchto strategií může poskytnout dodnes moudrý podnět k dosažení úspěchu v obtížných situacích každodenního života. brož., 304 s., 159 Kč

Doporučujeme

Články odjinud