Nizozemí: Země coffee shopů!

| Autor: Petra Miterová (Juicy) | Rubrika: Zábava

Co by to bylo za návštěvu nejtolerantnějšího města na světě, kdybyste se nepodívala do proslulých coffee shopů? To jsou speciální bary, kde se prodává marihuana, hašiš, případně další měkké drogy. Přitom se v žádném případě nejedná o místa, kde by se scházeli narkomani.

Většinou zde nakupují turisté a jejich stylu jsou shopy přizpůsobeny.
Máte ráda reggae, fandíte nostalgickým šedesátkám, nebo radši tančíte ve stylu elektra? I podle toho si můžete vybrat, do kterého z coffee shopů zamíříte. Marihuana a hašiš se zde prodávají na váhu a při výběru vám je k dispozici popis rostliny a její fotografie.Pro úplné začátečníky, kteří chtějí ochutnat „zakázanou“ chuť města, se prodávají už ubalené jointy. To ale neznamená, že by se vás jejich majitelé snažili přimět k užívání drog. Nikdo vám nic nevnucuje, nikdo se nepodbízí. I na turistech je vidět, že hlavním motivem, který je sem přivedl, je obyčejná lidská zvědavost. Máš chuť? Dej si! Nemáš? Nevadí!Pokud si chcete z Amsterodamu přivézt také něco jiného než jen krásné vzpomínky, vrhněte se do centra nakupování. Ale vynechejte nákupní zóny, raději zamiřte na tržiště: tady najdete věci, které jste v životě neviděla a u nichž budete dlouho přemýšlet nad tím, k čemu vlastně slouží: podstatné přece je, že jsou krásné. Mou ložnici například zdobí krásná dřevěná figurka, o níž jsem poměrně dlouho nevěděla, co znázorňuje, ale zamilovala jsem se do jejího tmavého dřeva a vůně. Až nedávno mě kamarádka z Indie upozornila, že bych si ji měla dát do kuchyně, protože to není žádný bůžek lásky, ale tradiční palička na drcení koření. Kdo by to byl řekl?

A protože Nizozemsko je i zemí tulipánů, neopomiňte ani květinový trh. Najdete ho u jednoho z amsterodamských kanálů – kanálu Singel. Ve stáncích, které se nacházejí na loďkách (jak také v Amsterodamu jinak), se dříve prodávaly především stromy a rostliny. Nyní převládají řezané květiny, především právě tulipány.Je ale zvláštní, že Nizozemce, který by se nesl své ženě, jsem za celý svůj pobyt nepotkala. Zato určitě narazíte na místní, jak bloumají sem a tam a nasávají jejich vůni – prý si chtějí domů přinést alespoň hezký pocit a dobrou náladu Je s podivem, že se při tom svém pobíhání nesrazí… s projíždějícím kolem. Je naprosto převládajícím dopravním prostředkem, takže vůně květin nezanikne v prachu a smogu. Kolo si zde můžete také půjčit a díky propojenosti půjčoven je můžete kdekoli zaparkovat a různě vracet.TIP: Ideální je přijet do Amsterodamu tehdy, když se tu koná nějaká nezvyklá akce. Pro nás neobvyklý, pro Nizozemce tradiční, je 30. dubna Den královny. V tento den pochopíte, proč se Nizozemsku říká „oranžová země“.Téměř všichni obyvatelé i turisté si obléknou oranžová trika, kalhoty, čepice, mávátka a vlajky a vyrážejí do města. Všude hraje hudba a tančí se přímo v ulicích, kde také vznikají improvizované obchody a bary.„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Juicy.„
ČTĚTE TAKÉ:
Amsterodam: Potěšte svou duši


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…