Obyvatelé Karlína zuří a připravují demonstraci proti radnici

| Autor: redakce | Rubrika: Zábava

Doslova vzteky bez sebe jsou lidé žijící v pražském Karlíně, tedy ve čtvrti, kterou nejvíce zdevastovaly letní povodně. Odborníci vzápětí po přírodní katastrofě několikrát řekli, že Karlín potřebuje ihned postavit protipovodňovou ochranu. Tento názor však prý nesdílí část vedení radnice Prahy 8.

Stále se více se prosazuje myšlenka, že ochranu Karlína je třeba řešit dlouhodobě a postupně. Do doby rozhodnutí o protipovodňové ochraně a její realizaci navrhuje radnice vyhlásit v Karlíně stavební uzávěry. V praxi by to znamenalo, že radnice nevydá až do odvolání ani jedno stavební povolení a majitelé zdevastovaných obchodů a domů by mohli dělat na svých nemovitostech pouze malé úpravy.

"Pokud radnice k tomuto kroku přistoupí, tak to bude další z celé řady kroků proti místním občanům. Přitom jsou tady opravdu stateční lidé, které nezlomila přírodní pohroma, která jim zdevastovala úplně všechno. Otevírají první krámy, hospody, a Karlín začíná pomalu ožívat. Nikoliv však zásluhou místních úřadů, ale především proto, že si místní lidé pomohli sami. Obec prostě neplní své závazky vůči místním lidem a ti se zase, tak jako kdysi, musí brát za svá práva," řekl tiskové agentuře Korzo bývalý disident a karlíňák John Bok.

Situace v Karlíně nabývá na dramatičnosti. Někteří lidé dokonce uvažují o svolání protestní demonstace proti radnici Prahy 8.
"Rád se zúčastním každé demonstrace proti radnici. Záchranou je pro nás
to, že už brzy doslouží. Ve volbách je třeba postavit úplně novou radnici ze slušných lidí. Tato totiž na lidi úplně kašle," řekl rozčilený John Bok.
Před zamýšleným postupem radnice důrazně varuje i bývalý starosta Prahy 8 Václav Musílek, který situaci v Karlíně velmi dobře zná. Tvrdí dokonce, že někteří úředníci povodně zneužívají k vlastnímu prospěchu.

"Byl by to zločin na obyvatelích Karlína, kteří již dost trpěli. Vyhlášení stavební uzávěry by byl definitivní konec této čtvrti. Odchod investorů a posléze i samotných obyvatel. Stavební uzávěra většinou platí až několik let a za tu dobu by se z Karlína stalo pusté a prázdné ghetto bez života," upozornil Musílek.
Klasickou ukázkou, kam až může dojít byrokratický postup, je katastrofální
stav Dolní Libně. Stavební uzávěrou trpí už od roku 1972, kvůli výstavbě městského okruhu. Ta však bude zahájena až za patnáct či dvacet let. "Snahami o vyhlášení stavební uzávěry v Karlíně, která by nadlouho znamenala konec jakékoli investiční aktivity v této části Prahy 8, stojí lobismus skupin zaměřených na Pankráckou pláň. Mají silnou podporu na magistrátu a chtějí na Pankrác stáhnout všechny silné investory, zejména ty z Karlína. Tyto snahy jsou vzorovým příkladem zneužití tragédie jedněch k získání profitu druhých. Vůbec se v takové situaci nedivím, že lidé z Karlína s takovým postupem nesouhlasí a jsou ochotni sáhnout ke krajním prostředkům občanské neposlušnosti," pokrčil rameny bývalý starosta.

Korzo

Další články z rubriky

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

1. 12. | 1 | Advent je tu! A Vánoce jsou tu od toho, abychom si je užily, takže no stres! Všechno nemusí být…

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

1. 12. | 1 | Chlap se vám buď líbí, nebo ne. A když nám zkříží cestu ten pravý, nevidíme napravo ani nalevo.…

Retro Vánoce: Jak jsme nakupovali v 70. a 80. letech?

Retro Vánoce: Jak jsme nakupovali v 70. a 80. letech?

30. 11. | Retro letí! Doba běží rychle dopředu a my si rádi připomínáme, co jsme tak milovali dřív a co nám…

Funguje vám intuice? Naučte se slyšet svůj vnitřní hlas

Funguje vám intuice? Naučte se slyšet svůj vnitřní hlas

30. 11. | Každý den děláme tisíce malých rozhodnutí, která ve výsledku formují celé naše osudy. Někteří…