Olejoví gladiátoři

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

"Jaká je to originální podívaná!": To je zřejmě první dojem, jaký udělá turecká forma wrestlingu. Daleko od masové turistiky mohou individuální turisté v Edirne poznat Turecko z jiné a neobvyklé stránky. Olejové zápasy Kirkpinar, které se každoročně konají v Edirne, v blízkosti řecko-bulharské hranice, mají v Turecku dlouhou tradici a těší se velké oblíbenosti. Tyto zápasy se podobají japonskému sumu jenom s tím rozdílem, že účastníci jsou podstatně atletičtější a od hlavy k patě natřeni olivovým olejem.

Edirne (Turecko) zve v červenci k tradičnímu olejovému zápasení Kirkpinar


I když jsou olejové zápasy pořádány po celé zemi, každoročně putují tisíce lidí do arény v Edirne, kde se konají nejoblíbenější zápasy v ringu. I letos se během 647. Olejových zápasů Kirkpinar ve dnech 4. až 6. července naskýtá možnost sledování podívané, která je u nás skoro neznámá. Přitom mají tyto zápasy v ringu tisíciletou tradici: Už staří Peršané znali tuto klasickou formu souboje.

Podívaná pro oči a uši
Historické olejové zápasy jsou grandiózní událostí s tradiční hudbou, břišním tancem a dalšími atrakcemi, které často trvají do časných ranních hodin. Základní kámen byl položen Peršany v roce 1065 před naším letopočtem. I označení zápasníků jako "pehlivan" (v češtině: hrdinové) je perského původu. Perský vliv je stále ještě přítomný: Ceremoniální rituál na počátku slavností se dodnes nazývá "peshrev" (Dům síly) a je doprovázen bubny.Za úderů bubnů zápasníci herecky ukazují svou tělesnou sílu prostřednictvím akrobatických vložek. "Peshrev" je pozdravením publika a zároveň zahřívacím rituálem "pehlivanů". Každý zápasník ztělesňuje jednoho silného, rytířského hrdinu, který se svým protivníkem loajálně a velkoryse zachází. Tradičně byli zápasníci válečnými zajatci anebo otroky, z nichž jen ti nejsilnější a nejzdravější dostali šanci stát se "pehlivanem".

Edirne jako centrum tureckého olejového zápasu
Od roku 1924 se konají nejvýznamější olejové zápasy celé země v aréně na okraji města. Edirne je antickým městem, jehož počátky sahají až do 5. století před naším letopočtem. Nachází se 220 km západně od Istanbulu, v blízkosti místa, kde spolu hraničí Bulharsko, Řecko a Turecko, na hraniční řece Meric Nehri. Toto město je významné jako místo obchodu a jako region pěstování vinné révy, což má spojitost s jeho polohou na plodném thráckém pobřeží.

V letech 1365 až 1453 bylo Edirne hlavním městem Osmanské říše. Nejznámější stavby tohoto města, Mešita Selimiye a karavanseraj Rüstem Pascha, byly postaveny v roce 1575 známým architektem Mimarem Sinanem. Parky mezi řekami Meric Nehri a Tunca zvou s občerstvením za dobrého počasí k pobývání. Při této příležitosti se zde nabízí ochutnání kulinářské speciality tohoto města: fritovaných kuřecích jater.

Pravidla a zvyklosti zápasů
Zápasy jsou zahájeny "Salavatçım", který představí jednotlivé „wrestler“ jmény, tituly a disciplínami. V roce 1975 byla stanovena délka jednoho olejového zápasu na 40 minut. Pokud v této době žádný z "pehlivanů" nedosáhne vítězství, bojuje se dalších sedm minut na body. Pokud opět nebude žádný vítěz, bojuje se dalších sedm minut a první "pehlivan", který poté získá jeden bod, vzejde z tohoto jako vítěz.

Naolejování celého těla
Rituál zápasníků navzájem se natřít olejem má náboženský původ: Člověk není jenom bytostí z masa a kostí, ale má také duši. Jít do zápasu bez duševního naladění nepřináší štěstí a má negativní vliv na charakter zápasníka. Kromě kompletního natření olejem k tomu patří také tradiční oblečení. Úzké a krátké kožené kalhoty se nazývají "kispet". Jsou vyráběny z bůvolí kůže a váží až 13 kilogramů. Nejenom hořejší část těla se zcela natírá olejem, ale také tyto kalhoty "kispet". Toto traditiční oblečení se uchovává v tašce, která je na znamení úspěšně zakončeného zápasu zápasníkem pověšena na zeď.

Význam oleje
Olivový olej byl odpradávna nejen nezbytnou přísadou v kuchyni, ale i dobrou ochranou před dotěrnými komáry. Obyvatelé Anatolie se každý den natírali olivovým olejem, aby hmyz neměl žádnou plochu k napadení. Jelikož byl tento olej pokládán za ochranu, nebyl před zápasy v ringu omýván. Tímto způsobem vznikla nová forma wrestlingu: Olejové zápasy.

zdroj: MediaTrust Communications spol. s r.o

Další články z rubriky

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

1. 12. | 1 | Advent je tu! A Vánoce jsou tu od toho, abychom si je užily, takže no stres! Všechno nemusí být…

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

1. 12. | 1 | Chlap se vám buď líbí, nebo ne. A když nám zkříží cestu ten pravý, nevidíme napravo ani nalevo.…

Retro Vánoce: Jak jsme nakupovali v 70. a 80. letech?

Retro Vánoce: Jak jsme nakupovali v 70. a 80. letech?

30. 11. | Retro letí! Doba běží rychle dopředu a my si rádi připomínáme, co jsme tak milovali dřív a co nám…

Funguje vám intuice? Naučte se slyšet svůj vnitřní hlas

Funguje vám intuice? Naučte se slyšet svůj vnitřní hlas

30. 11. | Každý den děláme tisíce malých rozhodnutí, která ve výsledku formují celé naše osudy. Někteří…