Olejoví gladiátoři

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

"Jaká je to originální podívaná!": To je zřejmě první dojem, jaký udělá turecká forma wrestlingu. Daleko od masové turistiky mohou individuální turisté v Edirne poznat Turecko z jiné a neobvyklé stránky. Olejové zápasy Kirkpinar, které se každoročně konají v Edirne, v blízkosti řecko-bulharské hranice, mají v Turecku dlouhou tradici a těší se velké oblíbenosti. Tyto zápasy se podobají japonskému sumu jenom s tím rozdílem, že účastníci jsou podstatně atletičtější a od hlavy k patě natřeni olivovým olejem.

Edirne (Turecko) zve v červenci k tradičnímu olejovému zápasení Kirkpinar


I když jsou olejové zápasy pořádány po celé zemi, každoročně putují tisíce lidí do arény v Edirne, kde se konají nejoblíbenější zápasy v ringu. I letos se během 647. Olejových zápasů Kirkpinar ve dnech 4. až 6. července naskýtá možnost sledování podívané, která je u nás skoro neznámá. Přitom mají tyto zápasy v ringu tisíciletou tradici: Už staří Peršané znali tuto klasickou formu souboje.

Podívaná pro oči a uši
Historické olejové zápasy jsou grandiózní událostí s tradiční hudbou, břišním tancem a dalšími atrakcemi, které často trvají do časných ranních hodin. Základní kámen byl položen Peršany v roce 1065 před naším letopočtem. I označení zápasníků jako "pehlivan" (v češtině: hrdinové) je perského původu. Perský vliv je stále ještě přítomný: Ceremoniální rituál na počátku slavností se dodnes nazývá "peshrev" (Dům síly) a je doprovázen bubny.Za úderů bubnů zápasníci herecky ukazují svou tělesnou sílu prostřednictvím akrobatických vložek. "Peshrev" je pozdravením publika a zároveň zahřívacím rituálem "pehlivanů". Každý zápasník ztělesňuje jednoho silného, rytířského hrdinu, který se svým protivníkem loajálně a velkoryse zachází. Tradičně byli zápasníci válečnými zajatci anebo otroky, z nichž jen ti nejsilnější a nejzdravější dostali šanci stát se "pehlivanem".

Edirne jako centrum tureckého olejového zápasu
Od roku 1924 se konají nejvýznamější olejové zápasy celé země v aréně na okraji města. Edirne je antickým městem, jehož počátky sahají až do 5. století před naším letopočtem. Nachází se 220 km západně od Istanbulu, v blízkosti místa, kde spolu hraničí Bulharsko, Řecko a Turecko, na hraniční řece Meric Nehri. Toto město je významné jako místo obchodu a jako region pěstování vinné révy, což má spojitost s jeho polohou na plodném thráckém pobřeží.

V letech 1365 až 1453 bylo Edirne hlavním městem Osmanské říše. Nejznámější stavby tohoto města, Mešita Selimiye a karavanseraj Rüstem Pascha, byly postaveny v roce 1575 známým architektem Mimarem Sinanem. Parky mezi řekami Meric Nehri a Tunca zvou s občerstvením za dobrého počasí k pobývání. Při této příležitosti se zde nabízí ochutnání kulinářské speciality tohoto města: fritovaných kuřecích jater.

Pravidla a zvyklosti zápasů
Zápasy jsou zahájeny "Salavatçım", který představí jednotlivé „wrestler“ jmény, tituly a disciplínami. V roce 1975 byla stanovena délka jednoho olejového zápasu na 40 minut. Pokud v této době žádný z "pehlivanů" nedosáhne vítězství, bojuje se dalších sedm minut na body. Pokud opět nebude žádný vítěz, bojuje se dalších sedm minut a první "pehlivan", který poté získá jeden bod, vzejde z tohoto jako vítěz.

Naolejování celého těla
Rituál zápasníků navzájem se natřít olejem má náboženský původ: Člověk není jenom bytostí z masa a kostí, ale má také duši. Jít do zápasu bez duševního naladění nepřináší štěstí a má negativní vliv na charakter zápasníka. Kromě kompletního natření olejem k tomu patří také tradiční oblečení. Úzké a krátké kožené kalhoty se nazývají "kispet". Jsou vyráběny z bůvolí kůže a váží až 13 kilogramů. Nejenom hořejší část těla se zcela natírá olejem, ale také tyto kalhoty "kispet". Toto traditiční oblečení se uchovává v tašce, která je na znamení úspěšně zakončeného zápasu zápasníkem pověšena na zeď.

Význam oleje
Olivový olej byl odpradávna nejen nezbytnou přísadou v kuchyni, ale i dobrou ochranou před dotěrnými komáry. Obyvatelé Anatolie se každý den natírali olivovým olejem, aby hmyz neměl žádnou plochu k napadení. Jelikož byl tento olej pokládán za ochranu, nebyl před zápasy v ringu omýván. Tímto způsobem vznikla nová forma wrestlingu: Olejové zápasy.

zdroj: MediaTrust Communications spol. s r.o

Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…