Ostrov vůní probudí všechny vaše smysly

| Autor: Bohumil Pražský | Rubrika: Zábava

Nejjižnější z velkých Jónských ostrovů bývá často poeticky nazýván Ostrovem vůní. Čich však není jediným smyslem, jehož prostřednictvím vás ostrov Zakynthos pohladí na duši.

Řecký ostrov Zakynthos, který je svojí rozlohou třetím největším ostrovem v jónském souostroví, patří k oblíbeným turistickým destinacím nejen kvůli vysokému počtu slunečných dnů v roce, ale také kvůli několika ojedinělým zajímavostem, které na jiném z řeckých ostrovů nenajdete.

1) Ostrov želv

Nejznámější atrakcí ostrova Zakynthos je bezesporu mořská želva kareta obecná. Stala se doslova symbolem ostrova a nejdete ji na každém rohu v podobě suvenýrů, pohlednic a různých turistických cetek. Jelikož tento živočich patří mezi ohrožené druhy, tak se nelze divit, že na jižní pláži Laganas, kde želvy každoročně kladou vejce, narazí turista na pár omezení. Místa na pláži, kam želvy nakladly svá vejce, hlídají dnem i nocí ochranáři, aby se předešlo poškození hnízdišť, ze kterých se zanedlouho vyklubou malé želvičky. Omezení platí dokonce i pro nedaleké letiště, pro které platí noční zákaz provozu, jelikož letový koridor vede přímo nad želví rezervací.

2) Nejznámější řecká pláž

Zcela jistě nejznámější a zároveň nejfotografovanější pláží celého Řecka je pláž Navagio, která se rozkládá na severozápadním pobřeží v blízkosti městečka Volimes. Její fotografie naleznete snad ve všech katalozích cestovních kanceláří či kalendářích prodávaných jako turistické suvenýry. Díky příkrým skalám je pláž zcela odříznuta od okolí, takže se na ní dostanete pouze lodí. Pláži dominuje vrak pašerácké lodi, který jí dodává nádech romantiky a tajemna. Veškerá romantika však rázem vymizí, pokud se rozhodnete využít všudypřítomných nabídek lodních výletů a pláž s davem dalších turistů navštívíte.

3) Největší vlajka na světě

Zakynthos se může pochlubit i netradičním světovým primátem. Naleznete zde největší vlajku na světě, která je po právu zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. Se svými osmnácti metry na výšku, čtyřiceti na délku a s celkovou plochou necelých sedmi set metrů čtverečních by snadno přikryla olympijský plavecký bazén. Vlajka hrdě vlaje na padesátimetrovém stožáru, který se nachází na jižním cípu ostrova v blízkosti vesničky Keri. Vlajka váží zhruba osmdesát kilogramů a vztyčena byla v roce 2007. Počet turistů, kteří ji při svých toulkách ostrovem navštíví, rok od roku stoupá.

4) Tisíciletý olivovník

Milovníci flóry by si neměli nechat ujít návštěvu vnitrozemské vesnice Exo Chora. K vidění je zde mimořádný olivovník, jehož stáří se odhaduje na 1800 až 2000 let. Olivovník evropský náleží mezi nejstarší kulturní rostliny, které začínají plodit až po dvaceti letech po zasazení. V té době má jejich kmen přibližně 50 centimetrů v průměru a každý další rok přibude o cca 1 milimetr. Při pohledu na kmen této „živoucí zkameněliny“ snadno uvěříte, že pamatuje ještě slávu antického Říma.

5) Modré jeskyně

Nezapomenutelná podívaná se naskytne každému, kdo se vydá na lodní výlet k Modrým jeskyním v blízkosti mysu Skinari. Jedná se o přírodní skalní útvary z bílého vápence, které v průběhu času vyhloubil mořský příboj. Přízvisko „modré“ dostaly jeskyně podle neuvěřitelně pestré škály modrých tónů, které vytváří lom slunečních paprsků dopadajících na písčité dno uvnitř jeskyní.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Nejhezčí pohled na Benátky severu

Nejhezčí pohled na Benátky severu

15. 11. | [Soutěž] Prodloužený víkend vám bude stačit na poznání všech zajímavostí Stockholmu, města…

Jeruzalém – město koček

Jeruzalém – město koček

13. 11. | [Soutěž] Že je Jeruzalém město tří náboženství, unikátních památek a bohužel i věčných bojů, ví asi…

Nový Zéland po vlastní ose

Nový Zéland po vlastní ose

8. 11. | [Soutěž] Oblíbené turistické destinace Nového Zélandu jsou celoročně přeplněné turisty. Lze se jim…

Cesta čokolády

Cesta čokolády

6. 11. | [Soutěž] Byli jsme při tom, jak se z dovezených kakaových bobů v Belgii vyrábějí lahodné pralinky.