Perla Jadranu

| Autor: Michaela | Rubrika: Zábava

Dubrovník v sobě ukrývá romantiku Paříže, majestát Moskvy i historickou atmosféru Prahy. Přitom je půvabně prostý, milý a velmi přátelský. Na víc než tisíc let staré dubrovnické hradby se dá vystoupit na několika místech.

Někde se vyklenou ve strážní věž, jinde vyrostou v nedobytnou pevnost nebo příkrým útesem spadají do moře. Cesta na ně je strmá a dlouhá fronta výletníků s fotoaparáty začíná hned za městskou branou a teprve za pokladním okénkem se trochu rozmělní. Do týla mi praží středomořské slunce, brašna nepříjemně pálí na ramenou a opalovací krém se smísil s potem - při výhledu na město však na tohle vše rychle zapomínám a kochám se nezapomenutelným výhledem.1. DEN

Mozaika červených střech připomíná dětskou skládačku a při pohledu svrchu se zdá, že ji kamenné hradby zadržují jen silou vůle - jako by se pohádkové stavby měly každou chvíli vysypat rovnou do moře. Domů, kostelů, chrámů a paláců je tu zkrátka moc. Tisíce a tisíce stavení, zídek, věží, oken a střech se tísní na malé ploše skalnatého poloostrova, protkány bezpočtem křivolakých uliček, které jsou místy tak úzké, že statnějším mužům dělá problém rozpažit. Celý Dubrovník je jako zakonzervovaný v čase. Z hradeb je možné nahlédnout do klidného života místních: hospodyně v prostých kuchyňkách vaří večeře a v podkroví se šňůry prohýbají pod sušícím se prádlem. Za osvěžením však musíte jinam - k jednomu z východů v hradebních zdech, kterým tu nikdo neřekne jinak než „díry“. Tam si můžete dopřát koupel v otevřeném moři.

Procházet se po hradbách a sledovat mumraj ve středu města je fascinující. Dodnes mi stačí jediný pohled na fotku Dubrovníku a vybaví se mi vůně ryb, šum vln a vlahý vánek. Ne nadarmo je jadranská perla rájem turistů zapsaným na seznam UNESCO. Republika Dubrovnik se už ve 14. století těšila obrovskému bohatství a obyvatelé mohli využívat komfort na tu dobu nevídaný: fungoval zde odvoz odpadků a vodovodní i kanalizační systém, byly zde zřizovány nemocnice, starobince, lékárny a lazarety. Její největší rozkvět nastal na přelomu 15. a 16. století, kdy směle konkurovala i proslulým Benátkám. O slávu Dubrovník připravily až zámořské objevy, které přenesly centrum obchodu ze Středozemí na oceán. Pak následovaly morové rány a roku 1667 ničivé zemětřesení. Byť byl Dubrovník překrásně obnoven, návratu svého někdejšího vlivu se už nikdy nedočkal.

Toulám se hlavní ulicí Stradun, z níž co chvíli odbočím mezi domy na úzké, křivolaké cesty vinoucí se k hradbám. Nebýt neonových poutačů, připadala bych si jako na výletě časem. Dubrovník se od přestavby po již zmiňovaném zemětřesení takřka nezměnil a předvádí se v celé své kráse; se středověkými pevnostmi, kostely a chrámy snad všech slohů, úchvatnými paláci, kašnami i sochami, z nichž každá má svůj vlastní příběh.

Zastavuji se u Ronaldova sloupu, který zde podle některých teorií nechal postavit Zikmund Lucemburský, český a uherský král, navštívím honosný Knížecí palác, v němž dnes sídlí muzeum, a nahlédnu do mořského akvária. Pokochám se nesmírným bohatstvím katedrály Nanebevzetí Panny Marie a navštívím i jednu z nejstarších synagog v jihovýchodní Evropě. Nakonec neodolám a na místě někdejšího slovanského sídliště Dubrava si vyhlédnu stylovou vinárničku. V Chorvatsku jsou známé jako konoby a jedno umějí dokonale: odtrhnou člověka od každodenních problémů a přivítají ho do zcela jiného světa.

Více o Jadranu se dočtete zde„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Juicy„

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

1. 12. | 1 | Advent je tu! A Vánoce jsou tu od toho, abychom si je užily, takže no stres! Všechno nemusí být…

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

1. 12. | 1 | Chlap se vám buď líbí, nebo ne. A když nám zkříží cestu ten pravý, nevidíme napravo ani nalevo.…

Retro Vánoce: Jak jsme nakupovali v 70. a 80. letech?

Retro Vánoce: Jak jsme nakupovali v 70. a 80. letech?

30. 11. | Retro letí! Doba běží rychle dopředu a my si rádi připomínáme, co jsme tak milovali dřív a co nám…

Funguje vám intuice? Naučte se slyšet svůj vnitřní hlas

Funguje vám intuice? Naučte se slyšet svůj vnitřní hlas

30. 11. | Každý den děláme tisíce malých rozhodnutí, která ve výsledku formují celé naše osudy. Někteří…