Pohádkový zámek podivínského krále

| Autor: Bohumil Pražský | Rubrika: Zábava

Po celém Německu je rozeseto mnoho hradů a zámků, avšak žádný z nich není tak známý a hojně navštěvovaný, jako skvost jižního Bavorska – zámek Neuschwanstein.Zámek Neuschwanstein (v překladu „Novolabutí kámen“) se nachází poblíž bavorského městečka Füssen a od sousedního Rakouska jej dělí pouhých 5km. Zámek je oblíbeným cílem nejen turistů z celého Německa a přilehlého Rakouska, ale najdeme zde početné výpravy třeba i ze vzdáleného Japonska. Za svůj věhlas zámek vděčí nejen své jedinečné architektuře a zasazení do romantického prostředí, ale i pohnuté historii jeho stavitele.Zámek jako z pohádky

Zámek nechal vystavět bavorský panovník Ludvík II. Bavorský společně se dvěma dalšími zámky Herrenchiemsee a Linderhof. Stavba započala roku 1869 a dokončena byla roku 1884, i když jen částečně. Úplnému dokončení zabránila prázdná státní kasa společně se smrtí krále.Atypická stavba, kterou si do nejmenších detailů Ludvík osobně navrhl, bývá v odborných kruzích architektů často kritizována pro svou kombinaci snad všech existujících stavebních slohů jak zvenčí, tak i zevnitř. Zámku však nelze upřít jeho půvab, o čem svědčí i fakt, že bývá považován za jednu z nejromantičtějších staveb světa. Ne nadarmo se tvůrci disneyovské pohádky o Popelce touto stavbou inspirovali.

Úchvatný pohled na zámek zvenčí jde ruku v ruce s okázalostí a přepychem interiéru. Luxus je tu patrný skoro ve všech prostorách zámku, což asi nikoho nepřekvapí. Zajímavostí jsou však moderní technologie, které již tehdy Ludvík do svého sídla zakomponoval pro komfort nejen svůj, ale i služebnictva.Nalezneme zde centrální teplovzdušné vyhřívání pokojů, tekoucí vodu, splachovací toalety, teplou vodu v kuchyni, kuchyňský výtah, aj. Ludvík si své komnaty vybavil i takovými dobovými novinkami, jako byl elektrický zvonek na svolávání služebnictva či telefon.

Ludvíkův osudZa svou popularitu zámek vděčí nejen své vnější a vnitřní kráse, ale i osudu stavitele, který je s ním spjat. Když v patnácti letech poprvé uviděl operu Lohengrin od Richarda Wagnera, učarovala ho tak, že jejímu autorovi a jeho dílu zasvětil takřka celý svůj život. Právě motivy z této opery bohatě zdobí celou Ludvíkovu ložnici a dílo samotné v něm podnítilo zájem nejen o operu, ale i mytické hrdiny, báje a pohádky. Stal se tak Wagnerovým mecenášem, jehož dílo velmi štědře dotoval.Státní kasa, z jejíhož obsahu si chtěl Ludvík zhmotnit své sny a ze které zároveň bohatě dotoval svého oblíbeného skladatele, se pomalu ale jistě k nevoli jeho podřízených členů vlády vyprazdňovala. Vzhledem k tomu, že krále vladaření příliš nebavilo, předal již dříve mnoho pravomocí svým ministrům, jejichž vliv s vyprazdňující se kasou posiloval.

Aby vláda zabránila hrozícímu státnímu bankrotu, provolala proto krále nesvéprávným a zbavila ho tím moci. Ludvík byl převezen na zámek Berg, kde měl žít v ústraní pod lékařským dohledem. O dva dny později byl Ludvík i se svým lékařem von Guddenem nalezen mrtvý na břehu blízkého jezera. Příčina smrti nebyla dodnes vyjasněna.Stavba, která kdysi málem zapříčinila bankrot Bavorska, dnes paradoxně přivádí do státní kasy nemalé peníze.


Web: http://www.neuschwanstein.de/

ORBION:
Portál pro cestovateleSTAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Další články z rubriky

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

Dnes | V Ulici je tento týden opět pěkně živo. Oblíbené postavy se budou potýkat s běžnými starostmi, ale…

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

13. 1. | 1 | Seriál Ordinace v růžové zahradě se po Vánocích vrátil zpátky na televizní obrazovky a my opět…

9 exotických destinací, kam se v zimě vydat za sluncem

9 exotických destinací, kam se v zimě vydat za sluncem

11. 1. | Také vám připadá zbytečné létat na dovolenou v létě, kdy je hezky i v Čechách, a raději byste…

Ulice 2017: Co čeká Peškovy, Nyklovy a Aničku s Bedřichem?

Ulice 2017: Co čeká Peškovy, Nyklovy a Aničku s Bedřichem?

9. 1. | Seriál Ulice se po vánoční pauze vrátil na televizní obrazovky a vy znovu můžete prožívat osudy…