Proč muži chodí do hospody?

| Autor: MF | Rubrika: Zábava

Takto a podobně se ptají mnohé manželky a milenky, žasnouce nad tím, proč jejich partneři opouštějí teplo rodinného krbu, úpravný domek či byt a vyhledávají nějakou krčmu třetí cenové skupiny, zakouřenou a odpuzující, přeplněnou divnými kumpány. Co na tom mají?

Proč muži chodí do hospody?

Stačilo by, kdyby se podívaly do nějaké základní učebnice etnografie, a shledaly by, že u většiny dávných kmenů byl neodmyslitelnou součástí vesnice tzv. „mužský dům“ – často největší a nejpečlivěji provedená stavba ve vsi s rozmanitými dřevořezbami a dekoracemi, kam neměly ženy přístup a kde se mužská část populace scházela v rámci jakéhosi nábožensko-magického spolku mezi sebou.

Celé zařízení, kam i mladíci měli vstup jen podmíněný, často s povinností starším a dospělejším posluhovat, mělo mnoho účelů zkombinovaných dohromady: dnes se rozešly do tak různých zařízení, jako jsou chrám, univerzita, parlament, restaurace, homosexuální a sportovní klub, opiové doupě, volnočasové debatní zařízení, muzeum a jiné, v našich očích zdánlivě nespojitelné instituce. Vnitřek byl vydekorován kůžemi přemožených šelem a dalšími trofejemi, zvířecími i lidskými – preparované lebky zdolaných nepřátel a jejich ukořistěné zbraně tu visely vedle tygřích hlav a drápů, a kdyby do osady spadl meteorit, skončil by tam také. Když jsem poprvé viděl koloritní „puby“ v Irsku, hned jsem si na tradiční „mužský dům“ vzpomněl. Stačí se ale porozhlédnout i po těch našich.

Trofeje se sice omezují jen na jelení parohy a podobné málo dramatické exponáty, zato však je všude plno kořistí sportovních – toho, co je předmětem dnešního nejúpornějšího boje a lovu (tu tam se vyskytují i různé starožitnosti a bizarnosti a spatřil jsem hospody, které byly rozmanitým, poloposvátně-zaprášeným harampádím doslova přeplněné). Koneckonců sportovní utkání a hony dosud přežívajících mysliveckých sdružení mívají své závěrečné fáze právě zde. Za válek se za pivními stoly bedlivě probíraly i zprávy z fronty, ale to už žádný z dnešních mužů nepamatuje – vzrušení z toho, zda „naši vyhráli, nebo ne“, dnes náhražkově sálá z televizních přenosů fotbalových a hokejových utkání.

Také už samozřejmě nemají paní a dívky do těchto oáz vstup zakázán, ale obecně se do nich nehrnou. Na pisoárech, v místě manželkám a milenkám už zcela nepřístupném, pak lze v pozdních fázích opilosti řešit nejdelikátnější mezilidské a politické problémy – i v parlamentu prý jde o místo uzavírání nečekaných aliancí a řešení toho, co se ve sněmovně nedaří „rozseknout“.

Kdo etologii mužů jen zcela elementárně zná, měl by vědět, že bránit jim v návštěvách „mužských domů“ je nejen marné, ale dokonce zcela kontraproduktivní – starobylá složka našeho myšlenkového dědictví si podobných kolektivních zábav nutně žádá, ač při pohledu zvenku jde o počínání podivné, nepochopitelné, ba místy zdraví škodlivé a rodinu zdánlivě rozvracející. Oni se ale obvykle vrátí…

O autorovi:

Stanislav Komárek

Spisovatel, biolog a filozof. Je uznávaným odborníkem na vztah kultury a přírody, v současnosti působí jako profesor na katedře filozofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty UK. Publikuje odborné studie, romány i sbírky poezie. Právě vydává knihu esejů Muž jako evoluční inovace? U většiny dávných kmenů byl součástí vesnice „mužský dům“, často největší a nejpečlivěji provedená stavba ve vsi.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Další články z rubriky

Co prozradí účes o vašem sexuálním životě?

Co prozradí účes o vašem sexuálním životě?

16. 2. | Střih vlasů a sexuální život spolu souvisí. Na vlasech je vidět nejen stav našeho zdraví,…

Skandály Adiny Mandlové: Místo sexu se u Goebbelse pozvracela

Skandály Adiny Mandlové: Místo sexu se u Goebbelse pozvracela

15. 2. | 2 | Její život byl jako její filmové role. Velice barvitý. Užívala si život se vším všudy, byla…

Seriál Ulice: Vztahy se ještě přiostří

Seriál Ulice: Vztahy se ještě přiostří

13. 2. | V Ulici se pořád něco děje a její obyvatelé nemají na chvíli klid. Vztahové problémy budou…

Jste medvěd, nebo vlk? Naučte biologické hodiny pracovat pro sebe

Jste medvěd, nebo vlk? Naučte biologické hodiny pracovat pro sebe

12. 2. | 1 | Určitě o sobě víte, jestli jste skřivan, nebo sova, ale co kdyby vám někdo řekl, že jste ve…