Proč neuspěly – Dešť

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

Fotky v tomto článku patří do výběru Top v soutěži „Déšť“. Na umístění na první tři pozice sice nedosáhly, ale to neznamená, že jsou špatné. Co jim vlastně chybí nebo přebývá?
Velmi podařená fotka kapky, technicky nelze nic vytknout, čtvrté místo bylo velmi těsné. Kompozičně by se dala možná trochu vylepšit posunutím kapky mimo světlou trávu v pozadí a víc do 1/3, stejně jako stonek do pravého dolního rohu. Vlastní kapka mohla být o něco větší. Přestože je hloubka ostrosti relativně malá, pozadí mírně ruší. Zachycení domu v kapce je naproti tomu kompozičně velmi dobré.
autor: papagaja

Příjemná fotka, které ale trochu chybí ostrost pro tento druh makrofotografii docela nezbytný. Drobná neostrost se objevuje přímo na šnečím domečku a to působí rušivě. Foto je také trochu mimo téma, déšť není až tak patrný. Kompozice a práce s hloubkou ostrosti je dobrá, příjemnější by samozřejmě bylo, kdyby šnek byl otočený „do fotky”. Vinětace v rozích není na závadu a díky převodu do čb se podařilo zdůraznit hlavní motiv. Fotografie je to ovšem zajímavá, ale asi neosloví každého. O tom svědčí i přístup porotců. Část poroty hodnotila fotografii vysoko, druhá část naopak nízko.
autor: klara91


Fotka sice beze zbytku plní podmínky zadání, jako makrografie je i dostatečně ostrá, k lepšímu umístění by ji ale pomohla propracovanější kompozice (což šlo ovlivnit) a drát na kterém hmyz sedí nahradit přírodním materiálem (což už tak snadno ovlivnit nešlo). Kompozičně je u podobných fotografií hmyzu lepší fotit zepředu a ostřit na oči. Navíc je zde typicky středová kompozice, kterou šlo snadno odstranit vhodně voleným ořezem spodní a pravé části.
autor: alimraj

U fotky dešťových kapek není snadné zachytit ten správný okamžik dopadu a je to hodně o štěstí. I přesto jsou zde zachyceny dopady dokonce dva, bohužel náhoda nepřála kompozici. Ostrá kapka je příliš natěsno vlevo a kapka komponovaná do třetinové kompozice je neostrá. Navíc je fotka po převodu do čb šedivá a má malý kontrast.
autor: steve1984

Vyfotit duhu není jednoduché, to potvrdí každý, kdo se o to někdy pokusil. Vždy někde něco trčí, překáží, možnosti kompozice bývají omezené. Na této fotografii je rušivých prvků relativně málo, kombinace duhy s vlakem je rovněž příjemné (linie). Proč u poroty neuspěla? Možná stačilo trochu oříznout prázdnou oblohu a mírně pravou stranu, aby se duha stala víc dominantní.
autor: Indybuk


Fotka je zajímavá spíše jako grafika nebo struktura. I když asociace s vodou zde je, přesto nelze říct, že by šlo fotku deště. Kompozičně je nevhodné umístění nejsvětlejší části (která nejvíce poutá pozornost) až těsně do spodní části, navíc je jako hlavní motiv trochu málo významná.
autor: Deiure


Zachycení odrazu v kapkách vody bezesporu naplňuje plně podmínky soutěže, i ostrost a technická kvalita je dostačující. Pro většinu diváků je sice příjemnější uhlopříčka z levého dolního rohu, ale to není zásadní. Horší je, že hlavní motiv (kapka obsahujicí odraz) je vertikálně uprostřed šikmá kompozice není důsledná (stačil by malý ořez zprava). Díky náklonu ale kapky nevypadají přirozeně – visí na bok, ne dolů.
autor: kopec


Fotografie sice zachycuje déšť jako takový, bohužel to ale nestačí. Paprsek světla je málo výrazný, chybí nějaký nosný motiv. Celkově je fotka málo kontrastní, obloha zůstává prázdná a chybí jakékoliv „zarámování” (ne rámeček jako takový, ale zarámovaní fotky pomocí předmětu na ní zachycených)
autor: Silvie

Další články z rubriky

Nejhezčí pohled na Benátky severu

Nejhezčí pohled na Benátky severu

15. 11. | [Soutěž] Prodloužený víkend vám bude stačit na poznání všech zajímavostí Stockholmu, města…

Jeruzalém – město koček

Jeruzalém – město koček

13. 11. | [Soutěž] Že je Jeruzalém město tří náboženství, unikátních památek a bohužel i věčných bojů, ví asi…

Nový Zéland po vlastní ose

Nový Zéland po vlastní ose

8. 11. | [Soutěž] Oblíbené turistické destinace Nového Zélandu jsou celoročně přeplněné turisty. Lze se jim…

Cesta čokolády

Cesta čokolády

6. 11. | [Soutěž] Byli jsme při tom, jak se z dovezených kakaových bobů v Belgii vyrábějí lahodné pralinky.