Proč neuspěly "Kontrasty"

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

Očekávané a u soutěžících překvapivě oblíbené hodnocení „ …proč neuspěly …“ se v březnu týká soutěžních fotografií kola KONTRASTY.Je zřejmé, že pečlivé ukončení soutěžního snažení je nutné dotáhnout i v drobnostech do dokonalosti. Soutěž probíhá již rok, což je vidět i na hodnocení „skalních příznivců“ fotosoutěže na Dáma.cz. Jak veřejnost, tak i soutěžící čím dál – tím více vnikají do tajů fotografického postprocesingu – dokončování fotografií se vším všudy – úrovně, křivky, srovnání, ořez, rámování a tí pokročilejší se pouští do HDR, nebo skládání panoramatických snímků ve formátech RAW.
Těm úspěšnějším se mnohdy povede do záběru vložit i příběh a doba „ cvak a mám foto …“ je snad již za námi.
Uvádíme přehled fotografií těch méně úspěšných, i když zaujaly jak porotu, tak i veřejnost…


Rorich: foto s názvem Život a smrt
Dosud úspěšný autor v kole Kontrastů neuspěl. Porotu i diváky s přiděleným počtem 8 bodů zaujala myšlenka podání soutěžního tématu v kontrastu červeného šípku oproti zimou svraštělému starému plodu. Příčinou neúspěchu je nedokonalá technická stránka fotky v nepřesném zaostření, čímž vzniklo „rozmazání“ plodů. Autor snad neobvykle zvoleným barevně laděným pozadím chtěl fotku „vylepšit“ …opak je pravdou. Tentokrát užší výběr v TOP10, ale bez stupínků vítězných.

Skupča: foto s názvem Dvě věže
Úspěšná soutěžící volbou námětu své fotky zaujala kontrastem v architektonickém vyznění staré architektury kostelní věže ve srovnání s moderními – patrně administrativními budovami. Záměr autorce vyšel a foto posunul do výběru TOP10. Od lepšího umístění fotce „pomohlo“ nedokonalé srovnání svislic (tentokrát to nebyla maden, kdo chybu připomínal již v době hodnocení veřejnosti). Dnes již nelze opomenout ani maličkosti – jedině perfektní provedení v technice, osvětlení i zpracování v PC může posunout i fotku bez emotivního náboje k vyšším příčkám.

Gotis: foto architektonického podhledu
Také již stabilní soutěžící vsadila na kontrasty linií v architektuře stropu, které vytvářejí průběžné linie do nekonečného úběžníku v kontrastu s nosnými oblouky osazenými na sloupech. Autorka foto důmyslně „postavila na hlavu“ :-))) a já jsem si řekla: OK – chytnu ji na vycentrování středu… kdepak – nechytla! Foto pečlivě srovnané s centrální středovou linií a minimální odchylky prvního výraznějšího oblouku si patrně nikdo nevšimnul. Jako stavařce je mi líto, že foto nebylo lépe hodnoceno – výběr TOP10 jistě potěší, mně osobně se moc líbí a zaslouženě autorku chválím (maden).

Jeane: foto stmívání u moře
Foto s notnou dávkou romantiky sází na kontrast nasvícené oblohy, kontrast končícího dne oproti nastupující noci. Postava v popředí na skaliskách by mohla navodit příběh Starce a moře, jenom místo dramatického příběhu z fotky čiší poklidná atmosféra přímořského večera. Náladě nepřidají ani lodě na obzoru a vybíhající pláž pobřeží. Foto je světelně citlivě zachycené, odrazy na hladině jsou zdařilé, ale víc než na širší výběr foto nedosáhlo… Počtem bodů 8,4 patří mezi úspěšné fotky i u veřejnosti, ale snad hlavně proto, že těch západů je přespříliš, i ty sebelepší v nabízeném množství západovek zanikají – námět je příliš „okoukaný“ .

Noha63: foto táta versus máma
Vtipný nápad využívající kontrastů přírody v odlišení kačera a kačenky zaujal a počtem bodů 8,8 i veřejnost nápad autorky ocenila. Zpracování v koláži dvou fotek námětu spíše uškodilo – kdyby autorka při své vytrvalosti a pozorovacím talentu dokázala námět zachytit v jediném záběru, mohla být úspěšnější. Foto výše než na TOP10 nedosáhlo, ale právem zaujalo i porotu.

RHelena: foto veselej a smutnej
Nový nick v soutěži a neotřelý vstup do soutěže – foto psího spřežení zaujalo a pohotově zachycená momentka jak zvířat, tak mašera je povedená a vykresluje atmosféru závodu. Kontrast se autorce povedl najít jak ve zbarvení psích vůdců spřežení, tak i v jejich výrazu, pohotově vloženým i do názvu fotografie. Těšíme se na další příspěvky v soutěži.

Jan Bambas - foto Badminton
Jiné, než technicky skvělé foto se od tohoto autora ani neočekává. Vtipný název v souladu s dovedně využitou hloubkou ostrosti zajistil fotce TOP10 nejenom počtem bodů 8,97 – foto i nápad se veřejnosti zalíbil. Kontrast lze spatřit i v jediné fotce, autor použil koláž dvou fotek s rozdílnou rovinou zaostření, ale ani to nepomohlo na stupínky vítězné.

Ivy 046 – foto Podzimní paprsky
Foto s nádechem romantiky a tajemna, kde kontrast tvoří sluneční paprsky a nasvícení tmavého listu v protisvětle. Počtem bodů 8,61 a dle komentářů se foto zalíbilo, až na podpis v levém rohu – většině vadil a technicky méně zvládnuté mázlé prsty v pravém dolním rohu. Více než širší výběr foto nedostalo. Porota znovu upozorňuje na anonymitu soutěže a připomínáme, že datové stěny , podpisy a jiné zásahy do fotografie většinou uškodí v konečném hodnocení.

Další články z rubriky

Co se bude dít v Ulici? Adriana zase lítá v drogách!

Co se bude dít v Ulici? Adriana zase lítá v drogách!

Včera | Rozchod Adriany a Eddieho je téma, které řeší celá Ulice. Adriana totiž situaci vůbec nezvládá,…

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

20. 1. | 1 | Chystáte svatbu sobě nebo své dceři a chcete, aby tento výjimečný den nezůstal pouze ve vašich…

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

19. 1. | V pohádkách se ukrývá spousta moudrostí. Tak si to vezměte… šedá myška, kterou všichni šikanují,…

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

16. 1. | V Ulici je tento týden opět pěkně živo. Oblíbené postavy se budou potýkat s běžnými starostmi, ale…