Sama v nočních ulicích aneb Jak se nestat obětí

| Autor: Kateřina Prachařová | Rubrika: Zábava

Zažila to už asi většina z nás: Kino s kamarádkou se protáhlo o několik sklenic vína ve vedlejší hospůdce, na diskotéce se nám líbilo tak, že jsme úplně zapomněly na čas, nebo nám prostě jen ujel autobus a teď v nočním tichu rázujeme přes půl města pěšky. Do potenciálně nebezpečné situace se dá dostat snadno kdykoli. Pokud už uděláte tu chybu, že se v noci ocitnete sama venku, nepřidejte další tím, že riziko podceníte.
Třicetiletá Adéla se vracela z firemní večeře. Bylo deset hodin večer a na ulici se pohybovalo celkem dost lidí, takže neměla pocit, že by se měla něčeho obávat. Stačil však krátký úsek neosvětleného chodníku – a najednou ležela na zemi s cizí rukou zakrývající ústa. Během pár vteřin přišla o kabelku, místo ní si odnesla pohmožděniny, modřiny a traumatizující zážitek. Přesto pro ni vše dopadlo ještě dobře. Kabelka se koupí znovu, život nikoli.

Adéla udělala zásadní chybu: podcenila možná rizika a nesnažila se je vyloučit. Vykračovala si na jehlových podpatcích, se sluchátky přehrávače v uších, kabelku nesla volně na předloktí a především – nevěnovala pozornost okolí. Pro potenciálního útočníka tak vysílala jasné signály: snadná oběť, jež se nebude bránit. Přitom stačí málo a násilník, který nesleduje konkrétní osobu, ale cíl si vybírá až náhodně podle příležitostí, zaměří svou pozornost jinam.

Základní pravidlo tedy zní: nevypadat jako oběť. Co to znamená? Samozřejmě některé výhody jsou dané už čistě vašimi tělesnými proporcemi. Menší a drobnější žena působí zranitelněji než vysoká, starší paní je pro lupiče (jde-li mu čistě o krádež) rovněž lákavější než mladá vysportovaná dívka. Fyzické dispozice nezměníte, ale svou vizáží můžete bojovat celkem účinně.
Čím tedy útočníka co nejvíc odradit?

Vyzařujte sebevědomí. Opatrná chůze s kradmým ohlížením přes rameno značí, že máte strach. Kontrolujte, co se kolem vás děje, naprosto viditelně a okatě. Klidně se zastavte a otočte. Rázujte svižně a sebejistě, při tom ale buďte ve střehu. Dejte najevo, že víte, co se kolem vás děje a nelze vás překvapit.

Znesnadněte agresorovi útok. Ano, každá z nás chce vypadat dobře. A jít na pracovní večeři v teniskách opravdu nejde. Kde je ale řečeno, že nemůžete cestou domů sbalit lodičky do tašky? Na jehlových podpatcích daleko neutečete a vaše rovnováha je vratká. Útočník si vždy raději vybere ženu v lodičkách než v botách bez podpatku. Nazujte tedy do nočních ulic botasky. Kromě možnosti útěku zaručují i tichou chůzi bez vyzrazujícího klapání.
Pokud nosíte dlouhé vlasy, nemějte je rozpuštěné ani v culíku či copu. Uvažte si pevný malý drdol co nejblíže k hlavě nebo vlasy zastrčte pod oblečení. Za rozpuštěnou hřívu nebo culík vás lupič může snadno uchopit. Totéž platí i o výběru oblečení – volné vlající kabáty vyměňte za upnutou bundu. Sundejte si z krku náhrdelníky, řetízky, vše, co by mohlo být útočníkovi nápomocné k vašemu zneškodnění.

Mějte zbraň. Jakmile nesete v ruce nějaký předmět, kterým se můžete případně bránit, nerozhodnutého útočníka odradíte. Ideální je klasický deštník (ne skládací) s kovovou špičkou. Je poměrně dlouhý a útočníka jím můžete aspoň trochu držet od těla. Pokud nic podobného po ruce nemáte, klidně seberte u cesty větev jako hůl. Ačkoli byste se s ní v případě napadení těžko ubránila, agresor dá přednost oběti, která se mu jeví jako snadnější cíl bez jakýchkoli potenciálních překvapení.

Nedávejte důvod k přepadení. Pokud agresor pátrá po oběti s cílem ji znásilnit, je v podstatě jedno, co má žena na sobě (a v tomto textu se znásilněním nezabýváme). Má-li však útočník loupežný motiv, snažte se nezavdat k takovému útoku viditelnou příčinu. Sundejte všechny šperky – ve svitu lamp se zlaté náušnice či prstýnky viditelně lesknou. Krásnou kabelku zabalte do ošklivé staré igelitky a tvařte se, že nesete jen chleba a krabici mléka. Pokud cestujete MHD, nevytahujte lístek z peněženky, ale mějte ho v kapse. Jakékoli potvrzení, že u sebe máte něco cenného, lupiče povzbudí. Naopak žena bez kabelky je celkem neobvyklý úkaz, který ho nemusí jako kořist zaujmout.

Pokud už k přepadení dojde, je samozřejmě nejdůležitější váš život a zdraví a hmotná újma je až to poslední, co byste měla řešit. Jestliže se ale nehodláte s tímto faktem úplně smířit, noste dvě peněženky. Může se stát, že zloděj vám nevyrve celou kabelku, ale zařve na vás, ať mu dáte peníze. Pak vylovte peněženku s menším obnosem a hoďte ji co nejdál od sebe – nikdy ji nepodávejte přímo útočníkovi. Zvyšujete tak svou šanci na útěk a přivolání pomoci.

Závěrečná – a nejdůležitější – rada zní: Buďte v každém okamžiku pozorná a nepřipravujte se zbytečně o některý z důležitých smyslů. Pro pohyb v nočních ulicích zapomeňte na sluchátka v uších stejně jako na smskování za chůze. Sluch a zrak jsou v danou chvíli hlavní a možná jediné zbraně, které máte.


ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!


POJĎTE NAKUPOVAT DO BUTIKU NA DÁMA.CZ!

Další články z rubriky

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Včera | 1 | Chystáte svatbu sobě nebo své dceři a chcete, aby tento výjimečný den nezůstal pouze ve vašich…

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

19. 1. | V pohádkách se ukrývá spousta moudrostí. Tak si to vezměte… šedá myška, kterou všichni šikanují,…

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

16. 1. | V Ulici je tento týden opět pěkně živo. Oblíbené postavy se budou potýkat s běžnými starostmi, ale…

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

13. 1. | 2 | Seriál Ordinace v růžové zahradě se po Vánocích vrátil zpátky na televizní obrazovky a my opět…