Se stydlivostí nic nenaděláme, je vrozená

Se stydlivostí nic nenaděláme, je vrozená

Jste-li stydliví a snažíte se s tím bojovat, budete se muset opravdu vzepřít. Odborníci ze Spojených států totiž tvrdí, že stydlivost je charakterová vlastnost, která nám byla do vínku dána ještě před narozením. Člověk se tedy stydlivým nestává, ale rovnou se tak narodí.

Odborníci tvrdí, že v mozku člověka existuje centrum strachu, přičemž u stydlivých osob je silně vyvinuta reakce na cizí tváře. Když před takovou osobu položíte hromadu fotografií s tvářemi rodinných příslušníků i cizích osob, začne být centrum strachu silně aktivní, pokud stydliví pohlédnou na neznámou tvář.

Vším je vinna malá část lidského mozku zvaná amygdala. Příznačný název získalo toto centrum podle své velikosti a tvaru mandle, jejíž latinský název je Amygdalus. Centrum strachu se přitom méně významně projevuje ve svých účincích u lidí extrovertních, živých a přátelských. Již u dětí lze přitom vysledovat rozdíl mezi otevřenými a stydlivými jedinci, kteří mají strach z cizích lidí, objektů a neznámých situací.

Doktor Carl Schwartz z massachussettské Všeobecné nemocnice v Bostonu k tomu dodává: „Teď jsme si jistí, že stydlivé dítě prožívá v podobném duchu celý život. Člověk se stydlivým rodí a celý život stydlivým zůstává. Zjistili jsme, že rozdíly v temperamentu jedinců jsou spojeny s přetrvávajícími rozdíly v citlivosti centra strachu. Za dvacet let života a sbírání životních zkušeností se to změní minimálně.“ Výzkum probíhal přes dvacet let na velkém množství dvouletých dětí, které byly rozděleny do dvou skupin – na stydlivé a otevřené. Vyšetřeny byly znovu po jedenácti letech a potřetí ve věku dvaadvaceti let. Většina dobrovolníků zůstala ve skupině stydlivých osob i po dvaceti letech. (Plus)

Doporučujeme

Články odjinud