Spalovače tuku a energetizery: vyhozené peníze?

| Autor: redakce | Rubrika: Zábava

Spoustu diskusí na téma „účinnost spalovačů tuků“ svědčí o tom, že minimálně jako téma jsou oblíbené. Komu by se nelíbilo, dosáhnout štíhlé postavy bez nadměrného úsilí a změny životosprávy?

Ať už jsou to aminokyseliny, kofein nebo vitamíny, některé nefungují vůbec, jiné za speciálních podmínek a u dalších nebyl jejich vliv zcela prokázán. Množství nabízených produktů jsou vlastně pouze diuretika – vaše váha se tedy sníží, ale je to jen proto, že se tělo zbaví vody, nikoli tuku.

Veliký problém – zvláště u přípravků založených na bylinné bázi – je v tom, že nikdy nemáte naprostou jistotu, co přesně kupujete. Kvalita produktů se může velmi lišit v množství skutečně účinných látek, které jsou v nich obsaženy. Například obsah alkaloidů v kultivovaném efedrinu (efedrin je u nás zakázaná látka) je mnohem nižší než v tom, který roste volně.

Efedrin, známý pod čínským názvem Ma Huang, zvyšuje úroveň metabolismu a tedy urychluje spalování tuku. Tento produkt byl kdysi považovaný za neškodný, nyní se nachází na seznamu zakázaných látek. Může zvýšit nadměrně krevní tlak, způsobit mrtvici a smrt. Přesto je jeho přitažlivost pro mnoho lidí vysoká. Jeho funkce spočívá v tom, že snižování hmotnosti za jeho pomoci nezpůsobuje zároveň úbytek svalové hmoty. Vysoce nebezpečná je jeho kombinace s dalšími simulanty – např. guarana.

Uvádíme stručnou charakteristiku dalších oblíbených látek. Posoudit, zda jsou účinné, nebo jen reklamou prosazené, musíte sami. Možná, že vaše tělo ve výsledku stimuluje spíš pouhý fakt, že máte ve svém snažení pomocníka. Také se zamyslete nad skutečností, že uváděná efektivita je údajně až kolem 45. minuty cvičení. Podle mého názoru, kolem 45. minuty cvičení spaluje tuk každý, kdo opravdu poctivě cvičí. A komu chybí motivace ke cvičení, nepomůže žádný preparát.

Karnitin (L-carnitin) – je řazen do kategorie vitamínů, tělo si jej vyrábí v játrech a ledvinách a potom ukládá do tkání, napomáhá oxidaci, tj. spalování tuku v tkáních. Karnitin působí v těle až kolem 45. minuty cvičení, podává se nalačno před tréninkem či dlouhotrvajícím výkonem, ve stravě je potřeba maximálně omezit příjem živočišných tuků i jednoduchých sacharidů a zařadit do tréninku i aerobní aktivity
Kyselina hydroxycitronová (HCA) - zdrojem je indická rostlina Garcinia Cambogia. Údajně stabilizuje hladinu krevního cukru, čímž navozuje pocit sytosti a omezuje pocit hladu.
Guarana - jihoamerická rostlina přirozeně obsahující kofein a několik dalších účinných látek. Guayana především zahání deprese a navozuje příjemnou náladu, pocit svěžesti a vitality. Obsahuje také theobromin, který se nachází například v banánech.
Koenzym Q10 – je především antioxidant, zpomaluje stárnutí buněk a působí proti volným radikálům. Mezi další antioxidanty patří například vitamín C, E a selen.
Kofein – stejně jako kakao a čokoláda je znám svými povzbuzujícími účinky na mozkovou činnost, zvyšuje krevní tlak a přispívá ke spalování tukových zásob se vedou spory. Jisté je, že jeho požití před cvičením může, stejně jako výše uvedené látky, navodit subjektivní pocit připravenosti na výkon.

zdroj: www.cviceni.org

Další články z rubriky

Místo křížal kabelky! V Hong Kongu vyrábějí doplňky z jablečných slupek!

Místo křížal kabelky! V Hong Kongu vyrábějí doplňky z jablečných slupek!

19. 10. | 2 | Zatímco my v Čechách začínáme sklízet jablka, vyrábět mošty a sušit křížaly, v Asii přišli na…

FOTOGALERIE: Podzim umí být krásný! Pokochejte se barevnou přírodou!

FOTOGALERIE: Podzim umí být krásný! Pokochejte se barevnou přírodou!

15. 10. | 3 | Pokud nejste vyloženě milovníci zimy a zimních radovánek, jistě vás konec léta a příchod podzimu…

První kalendář zrzků na světě: Dokonalá těla a zrzavé kštice!

První kalendář zrzků na světě: Dokonalá těla a zrzavé kštice!

11. 10. | Víte, že lidé se zrzavými vlasy tvoří jen necelá 2% lidské populace? Zrzky díky své výjimečnosti…

10 důvodů, proč je život po čtyřicítce lepší než ve dvaceti

10 důvodů, proč je život po čtyřicítce lepší než ve dvaceti

11. 10. | Zralý věk má obrovskou spoustu výhod. Tělo už sice nemá pružnost laňky a na čtení potřebujete buď…