Systém vrstveného oblečení - jak zvítězit nad zimou

| Autor: redakce | Rubrika: Zábava

Při náročné pohybové aktivitě je důležité obléci se tak, abychom se cítili v teple a zároveň v suchu. Dosáhneme toho jedině, když pot bude odváděn směrem ven od těla. V opačném případě nás bude za chvíli nepříjemně studit a můžeme tak snadno nastydnout. Zároveň je třeba mít dostatečnou tepelně izolační vrstvu. Je proto důležité dodržovat zásady vrstveného oblékání. Tento systém, který doporučuje Hannah, lze uplatnit, jak při zimním sportování, tak i po zbytek roku, například při jarních pěších túrách či jízdě na kole.

Mikroklima v rovnováze
Hlavním smyslem systému vrstveného oblékání Hannah je udržovat mikroklima našeho těla. Nadbytečná ztráta tepla nebo přehřátí nastartuje v našem těle procesy, které směřují k obnovení rovnováhy a optimálního tělesného mikroklimatu. Tyto děje jsou pro lidský organismus velmi náročné a spotřebovaná energie pak může chybět při pohybovém výkonu. Je tedy důležité naučit se tento systém oblečení optimálně využívat, a to především v závislosti na změnách počasí a stupni naší pohybové aktivity.

Jedna dvě tři - vrstvy
Současné pokročilé systémy oblečení se obvykle skládají ze tří vrstev, které se společně podílejí na regulaci našeho mikroklimatu. Za určitých klimatických podmínek lze použít vrstvy dvě.

1. vrstva - sací
Základní vrstva celého systému. Spodní prádlo Hannah, vyrobené pro tento účel se opírá o funkčnost materiálů Micra a Coolmax, které díky speciálně tvarovaným syntetickým mikrovláknům neabsorbují vodu a rychle odvádí tělesnou vlhkost do dalších vrstev oblečení.

Příklad: Funkční prádlo od Hannah - dámské triko Lotta je vyrobeno z polyesterového speciálně tvarovaného mikrovlákna Micra a pánské spodky Keshnet z materiálu Coolmax.

2. vrstva - izolační
Střední - izolační vrstva zamezuje ztrátě tepla a zároveň je i výborně prodyšná, aby rychle odváděla pot od těla směrem k vnější vrstvě oblečení a následně do venkovního prostředí. Tím brání kondenzaci potu mezi vrstvami a udržuje potřebnou tělesnou teplotu. Ideální pro tuto vrstvu jsou fleecové materiály typu Polarsoft.

Příklad: Dámská fleecová mikina Lara z Polarsoft Thermo nebo pánský model Brio z materiálu Polarsoft Micro, který má sníženou gramáž při zachování vysokých termoizolačních vlastností.

Pokud je použitý fleec opatřený větruvzdornou membránou (například materiál Polarsoft Tec-Shield), může za příznivých klimatických podmínek tato vrstva sloužit i jako svrchní.

Příklad: Fleecová bunda Course s technickým střihem a membránou spolehlivě ochrání proti větru a mrholení. Určena je pro pohybově náročné outdoorové aktivity.

3. vrstva - svrchní
Svrchní vrstva chrání proti nepříznivým klimatickým vlivům. Musí však být i prodyšná, aby nedocházelo k akumulaci vlhkosti ve spodních vrstvách. Vhodnou svrchní vrstvu volíme podle aktivit a ročního období:

V zimním období tuto funkci skvěle plní vodě a větru odolná a zároveň prodyšná membrána (příkladem je membrána Climatic), která ochrání před jakoukoli nepřízní počasí a dokončí transport tělesné vlhkosti do vnějšího prostředí. Velký vliv na celkový komfort při sportování v zimě a funkčnost systému má i termoizolační výplň. Hannnah ve svých modelech používá značková mikrovlákna s nižším objemem, jako je Thermore, Micro-tec či Thermolite Micro od Dupontu. Funkčnost oblečení je dále podpořena účinným systémem odvětrávání.

Příklad: Pánská lyžařská bunda Buddy je opatřena dvouvrstvou membránou Climatic Extreme Active 2L. Ta ji předurčuje k outdoorovým aktivitám provozovaným v extrémních podmínkách. Dámská lyžařská bunda Limax má na svrchní materiál nalaminovánu membránu Climatic Element Active 2L s výbornou hodnotou prodyšnosti a voděodolnosti.

Při aktivním pohybu v teplejších měsících roku lze doporučit sportovní komplety z vysoce prodyšného a větruodolného materiálu, tkaného speciální technologií z vláken Tactel. Tělesná vlhkost je téměř okamžitě transportována do vnějšího prostředí a naopak proudění vzduchu v okolí neovlivní stabilitu uvnitř systému.

Příklad: Větrovka Crony z Tactelu je velmi lehká a vysoce prodyšná. Při doplnění o kvalitní fleecovou mikinu a funkční spodní prádlo spolehlivě obstojí při sportovních aktivitách, jako je trekking, cykloturistika nebo i běžecké lyžování.

zdroj: Agentura Mmd

Další články z rubriky

Seriál Ulice: Tony se popere, Simony salon je v ohrožení

Seriál Ulice: Tony se popere, Simony salon je v ohrožení

20. 3. | 1 | Další napjatý týden čeká obyvatele oblíbené Ulice. Tony se dostane do křížku s Jirkou Hermanem, u…

Seriál Ulice: Adrianin život v ohrožení a velké přiznání Bédy

Seriál Ulice: Adrianin život v ohrožení a velké přiznání Bédy

13. 3. | Drama v Ulici opět nabírá na obrátkách. Béda už nevydrží se svým svědomím a řekne Aničce pravdu.…

Seriál První republika: Co nás čeká v druhé sérii?

Seriál První republika: Co nás čeká v druhé sérii?

10. 3. | Na druhou sérii seriálu První republika si jeho příznivci museli počkat dlouhé tři roky. Brzy se…

Seriál Ulice: Tereza se zamiluje, Tony se popere

Seriál Ulice: Tereza se zamiluje, Tony se popere

6. 3. | V seriálu Ulice neexistuje jediný klidný týden. I tentokrát dojde ke zvratům hned v několika…