Tajemství kouzelného nápoje - kávy

| Autor: Dagmar FERAHLI Süsser | Rubrika: Zábava

Příběh kávy začíná daleko v exotických zemích a na jeho konci je požitek pro všechny smysly, který může proměnit jakoukoliv chvíli v báječný okamžik. Ne nadarmo se říká, že čerstvá káva je přítelem dobrých myšlenek, slov a děl.Okolo objevu kávy koluje mnoho legend a tajemství, a snad právě proto si její objevitelé tak dlouho tuto zázračnou rostlinu střežili. Arabové učinili z pěstování kávovníku státní tajemství a přísně nad ním bděli. Zakázali jakýkoli vývoz klíčivých kávových zrn. Přesto se je už v roce 1615 podařilo cestujícím kupcům a obchodníkům propašovat do Benátek, centra tehdejšího orientálního obchodu. V roce 1640 byla na náměstí sv. Marka otevřena první kavárna v Evropě. Dnes se táhne široký pás kávovníkových plantáží kolem celé zeměkoule; káva je po ropě druhým největším artiklem světového obchodu. Dováží se hlavně z Brazílie, Kolumbie, Mexika, Pobřeží slonoviny, Indonésie, Etiopie, Kamerunu, Ugandy a Vietnamu.

Každý má rád kávu jinak


Švédové, Finové a Američané například upřednostňují lehce praženou kávu (light roast), Němci středně hnědá zrnka (medium roast), Italové a Španělé si cení černých zrn (full nebo dark roast). Základní pravidlo zní: čím dále na jih, tím jsou zrna tmavší. Odstín barvy přitom závisí na teplotě a době pražení: čím vyšší teplota a doba pražení, tím je káva tmavší. A čím tmavší, tím výraznější chuť kávy.

Jak kávu uskladnit, aby vydržela čerstvá?

Aroma mleté pražené kávy rychle vyprchává. Nejvíce aroma ničí kyslík, vlhkost a cizí pachy. Káva si mnohem lépe udrží své aroma, pokud zrna zůstanou celá – aroma je v nich chráněno jako v trezoru. Kávu nejlépe uchováte ve vzduchotěsně uzavřených porcelánových, skleněných nebo kovových dózách při 2 až 4°C, tedy v chladničce, kde vydrží celá kávová zrna čerstvá asi 4 týdny a mletá káva asi 2 týdny.

Jak rozlišují kávu opravdoví znalci

Kávoznalci charakterizují kávu její plností, aroma a vyvážeností. Plnost neboli tělo popisuje intenzitu a délku chuťového požitku. Plná chuť znamená, že chuť kávy přetrvává velmi dlouho. Jejím opakem je káva vodové chuti. Intenzita přitom nesouvisí se silou kávy - i dobré jemné kávy jsou plné chuti.

Aroma popisuje působivost a živost kávy a přechází od jemné, přes osvěžující a lehké až po aroma čerstvě pražené kávy. Vyváženost je výraz pro to, jak harmonicky a zaokrouhleně káva chutná. I pěna má svá kvalitativní kritéria. Ideální pěna je kompaktní a zvládne tzv. „cukrový test“: cukr se v pěně nejprve zastaví, pak pozvolna nasákne kávou a nakonec zmizí pod vrstvou pěny.

Na co při přípravě lahodné šálku kávy dbát:
- Hledejte, až naleznete opravdu dobrou kávu a svoji oblíbenou chuť

- Velmi záleží na správném stupni mletí – tak aby se mohlo rozvinout plné aroma

- Dávkování kávy záleží pouze na vaší chuti – zpravidla se použije 6 - 8g mleté kávy

- Pro přípravu kávy používejte vždy čistou a čerstvou vodu. Měla by být měkká až středně tvrdá, bez cizích příchutí a vůní, s přiměřeným množstvím minerálních látek, které jsou výraznými nosiči chuťové kompozice.

- Nepodceňte mléko – nejen káva musí být kvalitní, ale i mléko musí být správně nahřáté a mléčná pěna našlehaná

- Jistě máte svůj oblíbený kávový šálek. Jen na okraj - pro podávání kávy se obzvlášť hodí porcelán, který udržuje teplo déle než ostatní materiály.
Rádi vaříte a hledáte inspiraci? Navštivte Recepty.cz

Nechcete hubnout sami? Navštivte náš FITweb.cz!


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Co se bude dít v Ulici? Adriana zase lítá v drogách!

Co se bude dít v Ulici? Adriana zase lítá v drogách!

Včera | Rozchod Adriany a Eddieho je téma, které řeší celá Ulice. Adriana totiž situaci vůbec nezvládá,…

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

20. 1. | 1 | Chystáte svatbu sobě nebo své dceři a chcete, aby tento výjimečný den nezůstal pouze ve vašich…

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

19. 1. | V pohádkách se ukrývá spousta moudrostí. Tak si to vezměte… šedá myška, kterou všichni šikanují,…

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

16. 1. | V Ulici je tento týden opět pěkně živo. Oblíbené postavy se budou potýkat s běžnými starostmi, ale…