Tipy na výlety pro celou rodinu

| Autor: Vanda Ročková | Rubrika: Zábava

Také rádi jezdíte objevovat nová místa vám po českých a hájích? Poradíme vám, kam se vydat s vašimi ratolestmi, aby to bavilo malé i velké. Vždyť jaro přímo láká k rodinným expedicím.

Tipy na výlety pro celou rodinu

České Švýcarsko

Vypravit se do oblasti Českého Švýcarska znamená vstoupit do pohádkového světa. Téměř nedotčená příroda s jedinečnou faunou a flórou byla v roce 2000 vyhlášena národním parkem. Jestliže bude krásné počasí, určitě si nenechte ujít dech beroucí Pravčickou bránu.

Tento mohutný, šestnáct metrů vysoký a téměř sedmadvacet metrů široký oblouk je opravdu výjimečný. Vedou k němu dvě cesty. Kratší čtyřkilometrová trasa vedoucí z Hřenska znamená pro turisty zátěžovou zkoušku kvůli strmému stoupání. Sice delší, zato nenáročnou variantou výstupu je Gabrielina stezka, která začíná v Mezní Louce. Na úpatí největšího skalního mostu ve střední Evropě se nachází výletní zámeček Sokolí hnízdo. Tato odvážná stavba je jakoby opřená o skálu. Přízemí slouží jako restaurace a informační centrum, kde můžete pořídit upomínkové předměty a trochu se s dětmi občerstvit.

Věděli jste, že Pravčická brána má také menší sestru? Jmenuje se Malá Pravčická brána a je 2,3 m vysoká a 3,3 m široká. Najdete ji v Jetřichovických stěnách, kde se nachází také tři z nejkrásnějších vyhlídek Českého Švýcarska (Mariina vyhlídka, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen). Krásu majestátních skal lze obdivovat i z vodní hladiny. Nedaleko Hřenska ve skalních puklinách čeří hladinu protékající říčky Kamenice výletní pramice. Plavba je doplněna poutavým výkladem převozníka, který objasňuje historii a současnost soutěsek a upozorňuje na rozmanité skalní útvary. Jízda Edmundovou soutěskou dlouhou 960 metrů trvá asi 20 minut.

Více informací hledejte na www.ceskesvycarsko.cz

Strašidelný zámek na Bystřicku

Výlet na strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce potěší zejména děti. Zámek, který je otevřen od 4. května, je součástí Šiklandu, největšího přírodního zábavního areálu v ČR. Historická budova původně barokní sýpky je proměněna ve stylový strašidelný zámek. Trojrozměrné obrázky 3D kina vás uvedou do světa fantazie, do doby čarodějnic, rytířů a různých strašidel.

Vaše ratolesti se mohou těšit na pohádkové tržiště se zbožím rozličného charakteru i tajemné sklepní prostory. Projít trasu lze i s malými dětmi, pro které je připravena méně strašidelná verze. Jen o kousek dále naleznete Krokodýlí park, kde uvidíte živé aligátory i jejich atrapy.

A nejen to, děti se v další části zábavního areálu setkají s oblíbenými pohádkovými postavami. Společně s nimi se přenesete do pravěku nebo ke známým cestovatelským cílům, jako jsou Velká čínská zeď, Grand Canyon nebo severní pól s ledními medvědy. Výlet můžete doplnit o pěkný vycházkový okruh anglickým zámeckým parkem a lesoparkem Templ.

Více informací o regionu Bystřicko naleznete na www.info.bystricenp.cz

Zoopark Zájezd

Miluje vaše rodina zvířata, ale velké zoologické zahrady plné lidí vás nelákají? Pak vyrazte do Zooparku Zájezd v okrese Kladno. V prostorných voliérách se prohánějí tři druhy lemurů a kočkodani.

Po krátké kruhové pěšince pak můžete jít vstříc chameleonům, klokanům, velkým želvám, surikatám… Ve speciální sekci ptáků najdete třeba amazoňany nebo orly a nakonec si sednete na odpočívadlo, kde jsou položeny pastelky a předlohy zvířat, které si děti mohou obkreslit. Nechybí ani lamy nebo velbloud. V samostatném výběhu si můžete pohladit malinkaté kozy kamerunské, podívat se na divoké králíky či na miniaturní slepice a kohouty. Vaše ratolesti si zkrátka užijí spoustu legrace.

Více na www.zoopark-zajezd.cz

Podblanický ráj dětí a zábavy

Od soboty 27. dubna bude zpřístupněn Farma-park u Vlašimi. Děti zde najdou všechna domácí zvířata ve velkých výbězích, drůbež na skutečném venkovském dvorku, handicapovaná divoká zvířata v klecích a mnoho atrakcí – jízdu na poníkovi a oslovi, obrovskou trampolínu, keltský dřevěný hrad se skokem do sena, lanovku, tajemnou jeskyňku, brnění blanických rytířů, dlouhou skluzavku, les nočních skřítků, poklad, keltského druida s laserovýma očima atd.

Každý den kromě pondělí se tady můžete zúčastnit interaktivního desetiboje o ceny a každou sobotu zhlédnout svatbu zvířat (27. 4. si bere oslík Ramisan osličku Nelli), každou neděli křest nově narozených zvířátek (28. 4. křest jehňátek a králíčků).

Více tipů na výlety s dětmi naleznete na www.malydobrodruh.cz

Do Berouna za medvědy

Jmenují se Vojta, Kuba a Matěj a jsou to tři medvědí bratři, kteří měli hlavní roli ve Večerníčku filmaře Václava Chaloupky. Dnes už se ale nejedná o žádná mláďátka, je jim 12 let. Vydejte se za nimi do Berouna, filmové hvězdy dnes žijí ve výběhu o rozloze 25 arů v lesoparku Městská hora v Berouně. Otevřeno je po celý rok. Kromě medvědária tady na malé výletníky čeká hřiště, rozhledna a zajímavá přírodopisná stezka (je dlouhá 1,5 km, takže žádná náročná túra).

Více na www.berounske.info

Křivoklát

Máte chuť vyrazit na nějaký hezký hrad? Navštivte Křivoklát, jeden z největších klenotů gotické architektury, který je otevřen celoročně. Za vlády Přemyslovců býval nejvýznamnějším hradem.

Od konce března je otevřen 1. prohlídkový okruh „Gotické paláce“ a 2. prohlídkový okruh „Celým hradem“ vždy denně kromě pondělí. Základní prohlídková trasa zahrnuje horní nádvoří a většinu interiérů horního hradu (místnost Stříbrnice, hradní kaple, rytířský sál, hradní sklepení, hladomorna atd.).

Na druhé trase prozkoumáte všechna přístupná místa v nejstarší části hradu a půjdete ve stopách českých králů. Každoročně se tu koná hned několik zajímavých kulturních událostí a po celé prázdniny zde probíhá akce Léto na Křivoklátě – multižánrový festival plný koncertů, divadelních představení, výstav, nočních prohlídek a další zábavy.

A něco pro rodiče: přímo na hradě je i pověstná Křivoklátská koštovna, kde můžete okusit „řemeslná piva“, přírodně kvašené medoviny, vynikající jablečné mošty nebo zajímavě chutnající odvary z křivoklátských bylin i čerstvě praženou brazilskou kávu. Pravý gurmánský zážitek doplňují domácí lívance, škvarkové placky nebo preclíky. Křivoklátská koštovna je otevřena v hlavní turistické sezoně od července do konce srpna od úterý do neděle, dále pak v době konání významných událostí.

Více informací naleznete na www.krivoklat.cz

Další články z rubriky

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

20. 1. | 1 | Chystáte svatbu sobě nebo své dceři a chcete, aby tento výjimečný den nezůstal pouze ve vašich…

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

19. 1. | V pohádkách se ukrývá spousta moudrostí. Tak si to vezměte… šedá myška, kterou všichni šikanují,…

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

16. 1. | V Ulici je tento týden opět pěkně živo. Oblíbené postavy se budou potýkat s běžnými starostmi, ale…

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

13. 1. | 2 | Seriál Ordinace v růžové zahradě se po Vánocích vrátil zpátky na televizní obrazovky a my opět…