Victoria Peak - Hongkong jako na dlani

| Autor: Jana Kinzlerová | Rubrika: Zábava

Hongkongský přístav byl až do 30. června 1997 pod správou Velké Británie a je to na něm znát. Ačkoli už šestnáct let patří opět Číně, uchoval si svou nezávislost a evropského ducha. Atmosférou v mnohém připomíná Londýn, pobočky zde mají stovky významných firem a bank. Ulice se hemží spěchajícími byznysmeny, architektuře vládne sklo a ocel.

Zatouží-li návštěvník tohoto vibrujícího velkoměsta po troše klidu a chladnějším počasí, vypraví se na Victoria Peak. Ve výšce 552 m nad mořem jej čeká odměna v podobě dechberoucího pohledu na město, ticho, vlahý vánek a vůně exotických rostlin.

Místo se stalo populárním už v 19. století mezi prominentními Brity, kterým tropická horka dole ve městě nedělala dobře. Peak byl oázou, v níž si vystavěli honosná sídla. K nim je dopravovali sluhové na speciálních nosítkách, až do roku 1888, kdy byla zprovozněna lanovka (tzv. Peak Tram). Pak ovšem nastaly potíže, protože lanovkou na kopec příjíždělo stále více místních. To britské rezidenty obtěžovalo, a tak v roce 1904 vydali zákaz vstupu na Peak všem Číňanům. Ten platil až do roku 1947.

Ačkoli na Peaku stojí luxusní rezidence dodnes a pozemky jsou tu dokonce nejdražší na světě, nikdo již nikomu nezakazuje vyhlídku navštívit. Stala se tak nejvyhledávanějším turistickým cílem Hongkongu, se sedmi miliony návštěvníků ročně.

O jejich vyžití se starají dvě důležitá centra – vyhlídková věž Peak Tower, nabízející 360stupňový výhled na Hongkong, a Peak Galleria, luxusní centrum s obchody a restauracemi. Pobočku zde má i muzeum voskových figurin Madame Tussauds.

Vstup na vyhlídku ve tvaru lodi se samozřejmě platí, výhled je úžasný a použít lze i vestavěné dalekohledy. Pokud ovšem turisté touží po větším soukromí a mají raději přírodu než sklo a beton, měli by se vydat do přilehlé zahrady nebo spíše parku (Victoria Peak Garden). Odtud se jim naskytne stejně úchvatný pohled na mrakodrapy tyčící se nad údolím, a to zcela zdarma. Procházkou zde mohou strávit celé hodiny a třeba i pozorovat vzácné ptáky nebo motýly.

Na Victoria Peak se lze dostat i pěšky nebo taxíkem po Peak Road, většina návštěvníků však dává přednost slavné lanovce. Ta se stala vůbec první kolejovou lanovkou v Asii. Její dráha měřila 1350 metrů a měla pět zastávek. Lanovka je jedním ze symbolů Hongkogu, stejně jako dvoupatrové tramvaje dole ve městě. Pamatuje slávu britského impéria, světové války (v té druhé ji poškodili japonské nálety) i mocné hodnostáře. Zahrála si ve filmech i televizi a má na Peaku vlastní muzeum.

Původní vagóny měly parní pohon, který v roce 1926 nahradila elektřina. Vozy byly rozděleny do tří tříd, z nichž v první byla dvě sedadla vyhrazena pro samotného guvernéra a nesměl je nikdo obsadit dříve než dvě minuty před odjezdem, kdyby se guvernér nečekaně objevil. Jet na Peak lanovkou je téměř povinnost, bez tohoto zážitku by návštěva Hongkongu nebyla úplná. Naskytne se vám z ní pohled na město, které se každým rokem dramaticky mění. Lanovka samotná je však neměnnou konstantou a svědkem převratných dějinných událostí.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Fotogalerie: Nejkrásnější západy slunci vás okouzlí

Fotogalerie: Nejkrásnější západy slunci vás okouzlí

Dnes | Jak je známo, nejkrásnější věci na světě nevytvořil člověk, ale příroda. Mezi ty nejkouzelnější…

FOTOGALERIE: Podívejte se na nekrásnější pohádková městečka

FOTOGALERIE: Podívejte se na nekrásnější pohádková městečka

23. 10. | Že už na pohádky nevěříte? Možná změníte názor! Na světě je řada krásných míst, které jako by…

Místo křížal kabelky! V Hong Kongu vyrábějí doplňky z jablečných slupek!

Místo křížal kabelky! V Hong Kongu vyrábějí doplňky z jablečných slupek!

19. 10. | 2 | Zatímco my v Čechách začínáme sklízet jablka, vyrábět mošty a sušit křížaly, v Asii přišli na…

FOTOGALERIE: Podzim umí být krásný! Pokochejte se barevnou přírodou!

FOTOGALERIE: Podzim umí být krásný! Pokochejte se barevnou přírodou!

15. 10. | 3 | Pokud nejste vyloženě milovníci zimy a zimních radovánek, jistě vás konec léta a příchod podzimu…