Vykroj to z bůčku, aneb šťastné a veselé

| Autor: Ebra | Rubrika: Zábava

A máme je tu zase. Jedněmi zatracované, druhými s otevřenou náručí vítané vánoční svátky. Štědrý den a stromeček s dárky, kapra se salátem, vánoční cukroví. Náš kamarád přišel s nápadem, že když dá cukroví tolik práce, jestli ono by nebylo celé lepší narovnat na tác třeba lázeňské oplatky a na stromeček pověsit tatranky. Páníček hleděl s hlavou na stranu, jako sousedovic pinčlík Ronánek a pak pravil památnou větu: „A nedalo ono by se to cukroví vykrajovat z bůčku?“

Všichni říkají, že jsem celá panička a ona zase celá já, obě milujeme teploučko a rády dlouho spíme. Ale jeden zásadní rozdíl mezi námi tu přeci jen je. Nemyslím ten, že já jsem holka psí a ona člověčí, ale já mám tak ráda vůni cukroví, že u pečení vždycky s radostí asistuji, kdežto panička se téměř opupínkuje a než upéct vanilkový rohlíček, raději půjde sousům pomoci složit hromadu koksu. Umí ledacos, ale pečení tím není. To jednou upekla buchty a kdyby je bývala dělala ve větší remosce, mohl je páníček použít jako rezervní kolo k autu. Byly tvrdé a černé a chyběl jen vyražený nápis značky a rozměru. No a vánoční curkoví je navíc prťavé a tudíž náročné na trpělivost, která nebyla paničce dána do vínku. Říká, že Vánoce má moc ráda, těší se na dárky i pohádky a hlavně musí mít překvapení. A že Vánoce musí vonět a mít atmosféru. Jo, vonět! Já jsem ještě neviděla vůni vánočního cukroví ve spreji a bez toho to přece nejde.


No, pochlapila se. Upekla perníčky a dokonce je i ozdobila. Neozdobené možná vypadaly líp. Páníček se ptal, jestli je nedala stydnou ven a nepodělala jí je vrána. Dva dny s ním nemluvila…Nebýt naší Barunky, asi by se do dalšího pečení už nevrhla a podezírám ji, že by zbaběle opravdu zakoupila ty doporučované kolonády a tatranky. Ale bylo to nakonec jinak.


Barunka přinesla domů kompletní výbavu potřebnou k upečení čtyř druhů cukroví. Obsahovala formičky, čtyři druhy těsta a lahev svařáku. Nejprve se panička ofrňovala a hledala pořád nějakou jinou práci. Dokonce chtěla přišít jeden knoflík, ačkoliv jinak je schopna ho raději přilepit, ale po prvním hrnečku svařáku došla k tomu, že pečení má své kouzlo. S minerálkou je u toho prý vysloveně otrávená.


Ale nebylo to tím vínem, já vám prozradím, čím to je. Kouzlo spočívalo v tom, že Barča cukrátka tvořila s radostí a chutí. A v tom je ten fígl. Společně se u pečení nasmály, až je bránice bolely a čáry máry fuk, uplynuly dvě hodiny a co myslíte? Bylo hotovo. Tak odteď mám s paničkou společnou další věc. Vykulené oči. Já je mám vykulené odfurt, ona úžasem z těch cukrátek.


Přeji vám krásné Vánoce prožité ve zdraví, klidu a pohodě. Už se těšíte? Já moc.


Vaše Eni


Další články z rubriky

Chybí vám sníh? Potěšte se fotkami zimní krajiny!

Chybí vám sníh? Potěšte se fotkami zimní krajiny!

Dnes | 1 | V posledních letech je to se sněhem v České republice docela bída a pokud nevyjedete do hor, můžete…

Pohádkové Vánoce: Podívejte se, jak je slaví britská královská rodina

Pohádkové Vánoce: Podívejte se, jak je slaví britská královská rodina

Včera | Ano, i v britské královské rodině se slaví klasické Vánoce včetně štědrovečerní večeře, rozbalování…

Staré dobré časy? Ani náhodou! Takhle žily ženy před sto lety

Staré dobré časy? Ani náhodou! Takhle žily ženy před sto lety

Včera | Obvykle se mluví o starých dobrých časech, často se říká, že dřív bylo líp. Jenže ono bylo spíš…

Dojemné! Roztomilá zvířátka si užívají Vánoce

Dojemné! Roztomilá zvířátka si užívají Vánoce

9. 12. | K těmto fotografiím asi není moc co dodat. Zvířecí mláďata prostě dokážou rozněžnit každého, tím…