Vykroj to z bůčku, aneb šťastné a veselé

| Autor: Ebra | Rubrika: Zábava

A máme je tu zase. Jedněmi zatracované, druhými s otevřenou náručí vítané vánoční svátky. Štědrý den a stromeček s dárky, kapra se salátem, vánoční cukroví. Náš kamarád přišel s nápadem, že když dá cukroví tolik práce, jestli ono by nebylo celé lepší narovnat na tác třeba lázeňské oplatky a na stromeček pověsit tatranky. Páníček hleděl s hlavou na stranu, jako sousedovic pinčlík Ronánek a pak pravil památnou větu: „A nedalo ono by se to cukroví vykrajovat z bůčku?“

Všichni říkají, že jsem celá panička a ona zase celá já, obě milujeme teploučko a rády dlouho spíme. Ale jeden zásadní rozdíl mezi námi tu přeci jen je. Nemyslím ten, že já jsem holka psí a ona člověčí, ale já mám tak ráda vůni cukroví, že u pečení vždycky s radostí asistuji, kdežto panička se téměř opupínkuje a než upéct vanilkový rohlíček, raději půjde sousům pomoci složit hromadu koksu. Umí ledacos, ale pečení tím není. To jednou upekla buchty a kdyby je bývala dělala ve větší remosce, mohl je páníček použít jako rezervní kolo k autu. Byly tvrdé a černé a chyběl jen vyražený nápis značky a rozměru. No a vánoční curkoví je navíc prťavé a tudíž náročné na trpělivost, která nebyla paničce dána do vínku. Říká, že Vánoce má moc ráda, těší se na dárky i pohádky a hlavně musí mít překvapení. A že Vánoce musí vonět a mít atmosféru. Jo, vonět! Já jsem ještě neviděla vůni vánočního cukroví ve spreji a bez toho to přece nejde.


No, pochlapila se. Upekla perníčky a dokonce je i ozdobila. Neozdobené možná vypadaly líp. Páníček se ptal, jestli je nedala stydnou ven a nepodělala jí je vrána. Dva dny s ním nemluvila…Nebýt naší Barunky, asi by se do dalšího pečení už nevrhla a podezírám ji, že by zbaběle opravdu zakoupila ty doporučované kolonády a tatranky. Ale bylo to nakonec jinak.


Barunka přinesla domů kompletní výbavu potřebnou k upečení čtyř druhů cukroví. Obsahovala formičky, čtyři druhy těsta a lahev svařáku. Nejprve se panička ofrňovala a hledala pořád nějakou jinou práci. Dokonce chtěla přišít jeden knoflík, ačkoliv jinak je schopna ho raději přilepit, ale po prvním hrnečku svařáku došla k tomu, že pečení má své kouzlo. S minerálkou je u toho prý vysloveně otrávená.


Ale nebylo to tím vínem, já vám prozradím, čím to je. Kouzlo spočívalo v tom, že Barča cukrátka tvořila s radostí a chutí. A v tom je ten fígl. Společně se u pečení nasmály, až je bránice bolely a čáry máry fuk, uplynuly dvě hodiny a co myslíte? Bylo hotovo. Tak odteď mám s paničkou společnou další věc. Vykulené oči. Já je mám vykulené odfurt, ona úžasem z těch cukrátek.


Přeji vám krásné Vánoce prožité ve zdraví, klidu a pohodě. Už se těšíte? Já moc.


Vaše Eni


Další články z rubriky

Šéf hmyzích specialit: Tarantule je gurmánská pochoutka

Šéf hmyzích specialit: Tarantule je gurmánská pochoutka

18. 10. | [Soutěž] Indiánský šéfkuchař Nelson Mendez se snaží dostat na talíře pokrmy pradávných obyvatel…

Monako: Výlet nejen pro hráče

Monako: Výlet nejen pro hráče

16. 10. | [Soutěž] Monako má co nabídnout i v době, kdy není zrovna počasí na koupání. Můžete tu vidět…

Seriál Ulice: Vlasta Pešek žárlí na Amálii

Seriál Ulice: Vlasta Pešek žárlí na Amálii

14. 8. | Už za týden se na televizní obrazovky po prázdninové pauze konečně vrátí seriál Ulice. Co čeká na…

Seriál Ulice: Co čeká na podzim vaše oblíbené hrdiny?

Seriál Ulice: Co čeká na podzim vaše oblíbené hrdiny?

7. 8. | 1 | Stýská se vám po seriálu Ulice? Pak vás jistě potěšíme zprávou, že už 21. srpna se vrátí na…