Vyprázdněte si hlavu a nemyslete na NIC! Jak na to?

| Autor: Jana Potužníková | Rubrika: Zábava

Někdy je to přímo k zbláznění. Hlava plná myšlenek, které si víří sem a tam, rozptylují vás, unavují a zahlcují. Že je neumíte stopnout? Ale umíte.

Vyprázdněte si hlavu a nemyslete na NIC! Jak na to?

POZNEJTE ZÁKON SCHVÁLNOSTI

Když se vám hlavou honí myšlenky a nedají se zastavit, vypadá to, že vám v tu chvíli dělá mozek naschvály. Čím víc byste potřebovali všechno to přemýšlení zastavit, tím rychlejší a intenzivnější je. A také únavnější a neefektivní. „Opravdu to vypadá na pověstný zákon schválnosti, ale není to tak. Je to spíš zákon přitažlivosti a zaměřené pozornosti ve spojení s faktem, že mozek je vycvičený, aby neustále zpracovával veškeré informace – vnější i vnitřní.

Když potřebujete na něco nemyslet, můžete nicméně využít faktu, že mozek vysílá signál o 0,3 vteřiny dříve, než si to uvědomíme. A to je chvíle pro blokování všech nových podnětů. Chvíle říct svobodné NE, které kolotoč přibrzdí, a pak přidat pokyn pro myšlení novým směrem. Jenže pozor, často děláme chybu, že vysíláme pokyn typu: ‚Už na to nemysli…‘ Ale jak známo, mozek negaci ignoruje, takže od vás vlastně dostává pokyn k dalšímu myšlení,“ vysvětluje koučka Katka Košková.

(www.katkakoskova.cz)

JDĚTE CESTOU PŘÍKAZU

Musíte si tedy najít jiný způsob, jak vyjádřit své přání – ideálně formou jednoduchého příkazu: Přestanu na to myslet! „Udělit si příkaz je totiž pro mozek to nejlepší, co můžete udělat. Je to jednoduché, přímočaré, mozek to snadno pochopí, i když příkaz vyjde přímo od vás,“ podotýká koučka, podle níž – pokud mozek poslechne – dostane k dispozici také mnohem větší potenciál a prostor pro to, pohnout s tím, na co jsme mysleli. I to vás může motivovat to zkusit a příště to bude o dost jednodušší, protože i zacyklenému mozku dojde, že někdy je nejlepší chvíli nemyslet na nic, aby se věci daly do pohybu nebo se vyřešily.

URČETE SI PRIORITU

Ve spojení s příkazem se pak vyplatí určit si aktuální priority. „To se vám bude hodit, když například musíte na pracovní poradu a místo myšlenek na to, co se bude řešit, vám na pozadí jedou stále obavy o hypotéku. Takové myšlenky mají vždycky sílu a derou se dopředu, ale ne vždycky na ně máte prostor. Proto si klidně řekněte: Teď potřebuji zvládnout poradu. V tuto chvíli nemá hypotéka prioritu, budu se jí věnovat po práci. Odbavím jednu věc za druhou,“ nabízí Katka Košková s tím, že podobně vám může zkomplikovat soustředění i tzv. fantazijní postava.

S tou se setkáváme všichni, když si dokola přehráváme průběh ranního nedorozumění s partnerem nebo očekávaný pohovor se šéfem. I takové fantazijní postavy se umí neustále drát dopředu. A co s nimi? „Musíme si říct, že fantazijní postava není reálná. Je to někdo smyšlený, zahalený našimi emocemi, očekáváním a prožitky. Proto si můžete dovolit ji vykázat ze své hlavy,“ doporučuje koučka.

VYČISTĚTE PROSTOR

Skvěle ve dne i v noci před usnutím také funguje, když své hlavě jednoduše popíšete, co v ní běží (ano, teď myslím na rozhovor s nadřízeným), a definujete emoci s tím spojenou (strach, vztek). „Potom si prostě řekněte, že takhle se vám to nehodí, a svého šéfa, s nímž v hlavě rozmlouváte, odsuňte pryč. Můžete imaginárně, ale také jděte a opravdu otevřete skříň, do které šéfa jakoby zavřete. Doporučuji dělat tuto techniku stručně, jednoduše. Hrozí nebezpečí zabřednutí do dalšího kolotoče detailů s tím spojených,“ radí Katka Košková, podle níž si mozek časem zvykne na nový vzorec chování, kdy vy máte situaci stále více pod kontrolou, a příště už vás v tom víru myšlenek tolik nevykoupe!

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Retro seriály a památné hlášky, které jsme milovaly

Retro seriály a památné hlášky, které jsme milovaly

Dnes | Také si ještě vzpomínáte na večery strávené se seriály, jako byly Dallas, Dynastie, Sandokan nebo…

Jak se naučit vidět auru: Pomůžou vám 3D obrázky

Jak se naučit vidět auru: Pomůžou vám 3D obrázky

26. 2. | 4 | Ne každý je schopen dívat se na trojrozměrné obrázky hned, bez návodu. Pokud to ale dokážete, máte…

Retro: Telenovely, které jsme tajně sledovaly a milovaly

Retro: Telenovely, které jsme tajně sledovaly a milovaly

22. 2. | 9 | Telenovely z Jižní Ameriky v 90. letech vtrhly na české televizní obrazovky a okamžitě si je…

Seriál Ulice: Zůstane Anička s Bédou, nebo jejich láska skončí?

Seriál Ulice: Zůstane Anička s Bédou, nebo jejich láska skončí?

20. 2. | Dramatické zvraty v seriálu ulice nejsou nic neobvyklého a tak tomu bude i příští týden. Situace…