Za nákupy a lyžováním do Andorry

| Autor: Bohumil Pražský | Rubrika: Zábava

Jeden z nejmenších států světa láká své návštěvníky na skvělé lyžování a na nákupy za velmi výhodné ceny.

Za nákupy a lyžováním do Andorry

Andorrské knížectví se rozprostírá v jihozápadní Evropě na pomezí Francie a Španělska. Obklopeno masívními horskými hřebeny Pyrenejského pohoří zabírá plochu pouhých 468 km2, čímž se řadí mezi nejmenší státy světa. Na mapě se proto tento ministát snadno přehlédne, což by mohlo být ke škodě všem milovníkům lyžování a levných nákupů.

Na vlak i letadlo zapomeňte

Pokud se chcete vypravit do Andorry, tak vám nezbývá nic jiného, než cestovat autem či autobusem. Vlakové nádraží nebo státní letiště byste zde hledali marně. Nejlepší spojení je proto letecky do Barcelony a následná tříhodinová cesta autobusem do andorrského hlavního města Andorra la Vella. Pokud hodláte navštívit tuto zemi autem, připravte se na krkolomné horské silnice s ostrými zatáčkami a prudkým klesáním či stoupáním.

Před cestou si nezapomeňte doma platný cestovní pas, jelikož Andorra není členem Evropské unie a na hraničních přechodech se tak setkáte s klasickou celní kontrolou. Přestože se nejedná o členský stát EU, platí se zde eurem. Nejrozšířenějším jazykem je katalánština, ale stejně tak dobře se zde domluvíte francouzsky či portugalsky.

S nákupem to nepřehnat

Podobně jako jezdí Češi za nákupy do Polska, jezdí Francouzi a Španělé do Andorry. Každý víkend je tak tato malá zemička zaplavena automobily koupěchtivých turistů, které musí regulovat dopravní policisté. Zboží je zde díky bezcelnímu prodeji levnější o polovinu jejich domácí ceny, někdy i levněji. Levný je zde především alkohol, cigarety, parfémy či šperky. Levně se tu ale dají koupit také potraviny, sportovní oblečení nebo elektronika. Vše kvalitní a značkové.

Není proto divu, že vývoz zboží ze země je omezen jen na určité množství, za jehož překročení můžete na celnici inkasovat tučnou pokutu a následně o zakoupené zboží přijít. Namátkové kontroly se dělají nejen na hranicích Andorry, ale dokonce i dále od hranic ve vnitrozemí Francie. Přes to všechno se i tak najde málokdo, kdo předepsané množství dodrží. Zvláště pašerákům, na které jsou celníci zaměřeni především, se podobný risk velmi vyplácí.

Lyžařský ráj

Andorra je však známá nejen svojí nákupní turistikou, ale také známými a hojně navštěvovanými lyžařskými středisky. Nejznámější z nich je asi Grandvalira, což je obrovský komplex šesti lyžařských oblastí navzájem propojených nejmodernější sítí lyžařských lanovek a vleků, na kterých platí jen jediný skipas.

Celkem zde naleznete až 200 km perfektně udržovaných sjezdovek a několik speciálních parků pro snowboardisty. Fronty na vleky či lanovky jsou minimální a skipasy jsou za velmi rozumné ceny. Co více si přát.

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Šéf hmyzích specialit: Tarantule je gurmánská pochoutka

Šéf hmyzích specialit: Tarantule je gurmánská pochoutka

Včera | [Soutěž] Indiánský šéfkuchař Nelson Mendez se snaží dostat na talíře pokrmy pradávných obyvatel…

Monako: Výlet nejen pro hráče

Monako: Výlet nejen pro hráče

16. 10. | [Soutěž] Monako má co nabídnout i v době, kdy není zrovna počasí na koupání. Můžete tu vidět…

Seriál Ulice: Vlasta Pešek žárlí na Amálii

Seriál Ulice: Vlasta Pešek žárlí na Amálii

14. 8. | Už za týden se na televizní obrazovky po prázdninové pauze konečně vrátí seriál Ulice. Co čeká na…

Seriál Ulice: Co čeká na podzim vaše oblíbené hrdiny?

Seriál Ulice: Co čeká na podzim vaše oblíbené hrdiny?

7. 8. | 1 | Stýská se vám po seriálu Ulice? Pak vás jistě potěšíme zprávou, že už 21. srpna se vrátí na…