12 druhů saun pro vaše zdraví

| Autor: MS | Rubrika: Zdraví

Správné saunování má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Mezi nejcennější patří např. posílení imunitního systému, zlepšení prokrvení tkání, čímž dochází k aktivnímu odbourávání svalové bolesti, posílení kardiovaskulárního systému a v neposlední řadě nám pobyt v sauně pomáhá odbourávat stres, který se v poslední době stal součástí života každého z nás. Teplo otevírá póry kůže a odvádí škodliviny z organismu, navíc přispívá k odstranění únavy a stresu.Finské, neboli suché sauny
V těchto saunách je lidský organismus vystaven působení teplot od 80 do 110 °C při vlhkosti vzduchu v rozmezí 8 – 15 %. Dochází zde k intenzivnímu pocení, během kterého se lidská pokožka zbavuje nečistot z pórů a je povzbuzována látková výměna. Tento druh saun není vhodný pro osoby trpící vysokým nebo kolísavým krevním tlakem. Doporučená doba pobytu se pohybuje mezi 10 – 15 minutami. Následuje ochlazení organismu – studené sprchy, ochlazovací bazének nebo dokonce studna s ledovou drtí.

Sauna vulkán
Jedná se o vysokoteplotní saunu, ve které se teplota vzduchu pohybuje okolo 110 °C a vlhkost vzduchu je zde pouhých 10 %. Díky tomu zde dochází k intenzivnímu pocení, tělo se rychle zbavuje nečistot z pórů a dochází tak k povzbuzení látkové výměny.

Bio sauna
Bio sauna je kombinací finské a parní sauny, kde se teplota pohybuje na úrovni 60 °C, vlhkost vzduchu okolo 30 %. Tato sauna je vhodná pro jedince, kteří nemají rádi vysoké teploty v klasických finských saunách, popř. jim nedělá dobře vysoká vlhkost ve standardních parních saunách.Aromatická bylinná sauna
Interiér aromatické bylinné sauny je vytopen na 60 – 70 °C a vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 25 %. Prostor je nasycen párou s vůní několika léčivých rostlin, při jejichž inhalaci dochází k uvolnění dýchacích cest.

Kello sauna (srubová baňa)
Tato sauna má podobu severského srubu a nachází se ve venkovní části Saunového světa AQUAPALACE PRAHA. Byla postavena z kello smrku a interiér tvoří unikátní dřevo abasii. Najdeme zde saunová kamna, která interiér vyhřívají na teplotu od 60 do 100 оC při vlhkosti vzduchu mezi 15 – 40 %. Pobyt v této sauně blahodárně působí na krevní oběh a zlepšuje prokrvení cév a kůže.

Zemní baňa
Jedná se o speciální malý domek z kamene, který je částečně zapuštěn do země a je obložen vzácným dřevem abasii. Najdeme ho opět ve venkovní části, nedaleko kello sauny. Teplota vzduchu se zde pohybuje na úrovni kolem 100 °C a vlhkost vzduchu okolo 15 %. Účinek saunování je umocněn tlumeným světlem a teplými tóny.

Římské, turecké, neboli vlhké sauny
Druhou skupinou saun jsou tzv. vlhké sauny, kterých je několik druhů, např. římské sauny či parní lázně tureckého typu. V podstatě se jedná o sauny, v nichž se teplota vzduchu pohybuje mezi 30 až 65 °C, avšak vyznačují se velmi vysokou vlhkostí. V prostorách najdete různé možnosti ochlazení od studených, aromatických sprch, přes bouřkový déšť až po studenou mlhu. Navíc je zde k dispozici bazén a samozřejmostí je prostorná odpočívárna s lehátky.Caldarium
Jedná se o klasické kamenné římské lázně, ve kterých je teplo rovnoměrně vyzařováno z kamenných zdí i podlahy, a kde se teplota vzduchu pohybuje mezi 37 – 45 °C, vlhkost vzduchu je zde na úrovni 75 – 100 %. Působení teplého vzduchu a jeho vysoké vlhkosti přispívá k prokrvení kůže a zároveň napomáhá čištění pokožky a dýchacích cest. Caldarium uvolňuje svalové napětí a pomáhá odbourávat stres.

Tepidarium
Jedná se o parní lázeň tureckého typu, která má povzbuzující účinky na lidský organismus. Teplota vzduchu je zde na úrovni 38 °C a jeho vlhkost v rozmezí 27 – 70 %. Pobyt v tepidariu pomáchá aktivaci imunitního systému bez extremního zatížení krevního oběhu.

Laconium
Laconium je nízkoteplotní sauna, kde je teplota vzduchu v rozmezí od 55 do 65 °C. Jedná se o vhodnou alternativu pro jedince, kteří mají problémy s krevním oběhem a nemohou být vystaveni takové zátěži, kterou by museli podstoupit v klasické sauně. Laconium pomáhá uvolňovat svaly a vylučovat škodlivé toxické látky z organismu.

Parní lázeň
Jedná se o tzv. parní koupel se 100% vlhkostí vzduchu a teplotou kolem 45 °C. Horká pára příznivě působí při dýchacích onemocněních, revmatických problémech a zlepšuje prokrvení pokožky.

Solná lázeň
V solné lázni je pomocí kombinace tepla a ionizovaného kyslíku obohaceného o mořské extrakty dosaženo mořského klimatu, díky kterému dochází k uvolnění, regeneraci a zároveň k intenzivnímu prokrvení organismu. Vnitřní teplota se zde pohybuje v rozmezí od 26 do 32 °C.

zdroj: Double-U PR
foto: Samphotostock

Další články z rubriky

Jak připravit batáty? 6 nejlepších receptů s masem i rybou

Jak připravit batáty? 6 nejlepších receptů s masem i rybou

Včera | Sladké brambory neboli batáty u nás nejsou příliš rozšířené. Pomalu se učíme zařazovat je do našeho…

9 dietních receptů s rýží: Pečená s rajčaty, fazolková i v salátech

9 dietních receptů s rýží: Pečená s rajčaty, fazolková i v salátech

19. 1. | Rýže je bohatá na živiny, přitom nezatěžuje organizmus. Prospěje imunitě a pomůže tělu zbavit se…

Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka

Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka

17. 1. | 1 | Ovesné vločky máme většinou spojené se snídaní či se sušenkami. Ale lze z nich připravit i slané…

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

10. 1. | V zimě zpravidla nemáme chuť na salát tak jako v létě. Salát ale nemusí být jen z rukoly, polníčku…