20 tipů na jarní očistu. Zbavte se únavy a kil navíc

20 tipů na jarní očistu. Zbavte se únavy a kil navíc

Jak si s detoxikací poradit v běžném životě? Vyzkoušejte jednoduché rady, které vám pomůžou zbavit se únavy, posílí vaši imunitu a přirozeným způsoben upraví váhu.

1. Jarní úklid může trvat jen týden, ale i déle. Záleží na vás, jak se budete cítit. Po tuto dobu se vyhněte smaženým pokrmům, masu, mléčným výrobkům, alkoholu, uzeninám, kofeinu, cukru, příliš velkému množství soli a pšenici. Naopak ve svém jídelníčku dejte prostor ovoci, zelenině, celozrnným (ideálně bezlepkovým) obilovinám, luštěninám, semínkům, klíčkům, listové zelenině, vodě a čerstvým ovocným či zeleninovým šťávám.

2. Dýchejte! Většina lidí dýchá příliš mělce a připravuje tak buňky i orgány o potřebný kyslík. Do svého jarního úklidu proto zařaďte i jednoduché cvičení. Lehněte si na zem na záda do polohy, která je vám příjemná. Jednu ruku položte na břicho. Pomalu se nadechněte a představte si, jak se váš dech roztéká po plicích, žebrech a bocích. Představte si, že nafukujete balon, který při výdechu zase splaskne.

3. Listová zelenina obsahuje chlorofyl, který pomáhá čistit. Jezte proto všechny potraviny bohaté na chlorofyl, čímž posílíte imunitu a zbavíte tělo nežádoucích látek. Vysoký obsah vykazují i superpotraviny, jako je spirulina nebo chlorela.

4. Sepište si všechny důvody, proč chcete začít s jarní očistou. Když připíšete i to, co vám týdenní snaha přinese (např. zlepším své stravovací návyky, budu lépe spát, nezaskočí mě chutě na sladké, dostaví se více energie i lepší nálada), úspěch bude mnohem lépe dosažitelný.

5. Ve vaší kuchyni by rozhodně neměl chybět mixér, díky němuž budete moci zařadit do každodenního jídelníčku i lahodné smoothie nápoje připravené z kombinace zelené listové zeleniny a ovoce. Dodáte tak tělu nejen vlákninu a vitaminy, ale i prospěšné enzymy.

Smoothie nápoje navíc mohou sloužit i jako praktická svačina, kterou si můžete vzít s sebou třeba do práce nebo na cesty. Připravit je lze rozmixováním namočených ořechů a bobulovitých plodů. Skvěle chutná také mango, banán, mandarinka nebo jablko. Vždycky přidejte několik hrstí zelených listů a jako extra výživnou a také sytící ingredienci například konopný protein.

6. PŘÍKLAD DENNÍHO JÍDELNÍČKU

Snídaně: pohanková kaše se skořicí a mandlemi (pohanka lámanka, obilné mléko, skořice, mandle) Svačina: zelené smoothie (sklenice vody, 2 hrsti mladého špenátu, 1 banán, 1 jablka, limetková nebo citronová šťáva, kousek zázvoru)

Oběd: celozrnná rýže s červenou čočkou a zeleným salátem (neloupaná rýže, červená čočka, panenský olivový olej, římský kmín, sezamová semínka, mix tmavě zelených listových salátů, citronová šťáva nebo umeocet)

Svačina: hummus s čerstvou zeleninou (vařená cizrna, tahini pasta, panenský olivový olej, římský kmín, česnek, citronová šťáva, čerstvá zelenina podle chuti) Večeře: brokolicová polévka s konopným semínkem a kokosovým mlékem (brokolice, panenský řepkový olej, konopná semínka, kokosové mléko, bylinky)

7. Vyhněte se soli. Přizvěte na váš detoxikační týden do kuchyně další pomocníky, jako jsou bylinky, citronová šťáva, koření nebo umeocet, který je přirozeně kyselo-slaný a navíc umí v těle neutralizovat toxiny.

8. Buďte připraveni. Pokušení v podobě sladkostí nebo tučných sladkých pochoutek na vás bude číhat všude. Proto je nutné, abyste s sebou vždycky nosili zdravé obědy a svačiny (ovoce, kousky zeleniny s dresinkem, polévky, saláty, klíčky, ořechy a semínka, žitné pečivo, avokádo a také bylinné čaje).

9. V rámci jarního úklidu je vhodné zaměřit se i na játra, která fungují jako naše „detoxikační továrna“. Známým pomocníkem je v tomto případě ostropestřec mariánský, ze kterého si můžete připravit čaj nebo si jej koupit ve formě doplňku stravy. Do jídelníčku zařaďte i červenou řepu – ideálně čerstvou šťávu, petržel a kurkumu. Výborný je také pampeliškový čaj.

10. Jednou z nejdůležitějších detoxikačních metod je pravidelné cvičení. To urychluje odstranění toxinů prostřednictvím kůže, pomocí potu. Nemusíte dřít v posilovně. Během vašeho jarního režimu volte spíše pohyb, který vás baví a totálně nevysiluje. Počítá se téměř každý druh pohybu, od jízdy na kole po hrabání trávy na zahradě.

11. Mořské řasy, které můžeme označit také jako „mořskou zeleninu“, pomáhají při detoxikaci tím, že mění toxické kovy na soli, které dokáže tělo eliminovat. Jsou zároveň bohatým zdrojem vitaminů, minerálů a proteinů. Dvě polévkové lžíce suchých mletých mořských řas si můžete denně přidat do misky s polévkou.

12. Nechte se namasírovat. Celý očistný proces zlepšují například aromatické esenciální oleje z citronu nebo grapefruitu. 13 Ovocné šťávy pijte hlavně v dopoledních hodinách. Urychlují metabolismus, mají alkalizující efekt na krev a díky vysokému obsahu vlákniny podporují trávení. Zároveň snižují ukládání tuku a minimalizují chuť na sladké.

14. Pravidelně pijte čistou neperlivou vodu, a to alespoň šest až osm sklenic denně.

15. Jarní detoxikaci můžete brát i jako novou inspiraci pro vaše příští stravování. Většina lidí jí totiž víceméně pořád dokola stejná jídla. V průměru je to asi deset až dvanáct pokrmů, které konzumují den za dnem, týden za týdnem. Smutné je, že si ani neuvědomují, že jedí pořád to samé a navíc ještě ne příliš zdraví prospěšné.

16. Věděli jste, že naklíčení zvyšuje aktivitu enzymů 6–20krát v závislosti na druhu rostliny? V kuchyni si můžete nechat naklíčit téměř jakákoli semínka nebo luštěniny. Nejvíce výživná je naklíčená quinoa.

17. Během očistné kúry si neplánujte žádné velké společenské akce. Také věnujte pečlivý výběr doby, kdy budete detoxikaci provádět. V době pracovní uzávěrky nebo příliš velkého stresu v práci je očista spíše kontraproduktivní.

18. Jezte pomalu a řádně žvýkejte. Při pomalejším způsobu jedení a důkladném rozžvýkání každého sousta dáváte totiž tělu možnost efektivněji zpracovat živiny. Při rychlém způsobu jedení naopak často dochází k nadýmání a nepříjemným pocitům a navíc toho sníte mnohem víc než obvykle.

19. Choďte spát včas – to znamená do půl jedenácté! Játra a žlučník pro detoxikační činnost potřebují dobu mezi 23.00 a 2.00.

20. Toxiny se nacházejí i v odumřelých kožních buňkách, proto nezapomeňte na peeling nebo ve sprše použijte kartáč s přírodními vlákny.

Článek vyšel v časopise Dieta

Doporučujeme

Články odjinud