3 nejčastější nemoci zubů. Víme, jak na ně!

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Zdraví máme jen jedno. To stejné můžeme říci i o zubech, které nám prokazují velkou službu. Díky nim je pro nás strava stravitelnější a zároveň jsou zdravé zuby i vizitkou našeho životního stylu. Nic však není zadarmo. Pokud budeme zubní péči zanedbávat, nevyhneme se onemocnění dutiny ústní. V horším případě můžeme i o zuby přijít. Představujeme tři nejčastější nemoci zubu i s návodem jak se onemocněním vyhnout.

3 nejčastější nemoci zubů. Víme, jak na ně!

Zubní kaz

Dvě slova, která ve většině z nás automaticky způsobí paniku už jen při jejich vyslovení. Přestože se jedná o onemocnění, kterému se lze pravidelnou péčí zcela vyhnout, jedná se paradoxně o nejčastější zubní zdravotní problém, který postihuje 80 % české populace.

„Rizikovými skupinami ohroženými zubním kazem jsou děti v předškolním věku, lidé s celkovými chorobami, jedinci s častou konzumací cukrů v potravě a nápojích a ti, kteří nepečují o svůj chrup. Právě metabolická přeměna cukrů z potravy na kyseliny způsobuje pokles pH v ústech, a tím dochází k rozpouštění minerálů zubní skloviny,“ říká doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc. z královéhradecké stomatologické kliniky LFUK a FN. Neléčený zubní kaz může způsobit vážnější zdravotní komplikace od bolestivých zánětů zubní dřeně až po úplný rozpad zubu. Infekce z dutiny ústní může putovat krví a přenést se do dalších částí těla.

Odhalené zubní krčky

Dvojkou na seznamu zubních onemocnění jsou odhalené zubní krčky. O co se jedná? „Odhalené zubní krčky jsou zčásti podmíněny nevhodnou technikou čištění zubů a zčásti je to dáno věkem, kdy okraj dásně přirozeně ustupuje. V odborné literatuře pojem zubní krček nemá žádné opodstatnění, jedná se o obnažení zubního kořene, protože zubní korunka přechází na kořen zubu. Zubní kořen není krytý sklovinou, ale zubním cementem, který je rozpustnější a mechanicky méně odolný, než sklovina. Hrozí tak nejen zvýšené riziko vzniku zubního kazu kořene, ale především citlivost na mechanické a termické podněty,“ upřesňuje Romana Koberová Ivančaková.

Původcem odhalených krčků bývá zejména nedostatečná či špatná zubní hygiena. Na vině může být pro mnohé překvapivě i nevhodná volba kartáčku spolu s nevhodnou technikou čištění zubů. V některých případech lze podstoupit stomatologické ošetření, které spočívá v rekonstrukci poškozené části zubu pomocí různých výplňových materiálů. Jedná se však pouze o estetický zákrok, který nezastaví proces obnažování.

Když ztrácíte zuby

Asi každý člověk se obává toho, že přijde o svůj chrup a bude odkázán na snímatelnou protézu. Měli bychom proto dělat maximum, abychom se ztrátě vlastních zubů vyhnuli a významně tak nesnížili kvalitu svého života. Nemoc, kdy dochází ke ztrátě zubů, je pojmenována po tkáni, která drží zub v čelisti. Vazivová vlákna kotvící zub a spojující povrch zubu s kostí se nazývají parodont.

„Parodontitida zažitá pod hovorovějším názvem paradentóza je zánětlivé onemocnění, kdy dochází k destrukci závěsného aparátu zubu. V Česku se s paradentózou potýká 30 % obyvatel ve věku 35-40 let. Jejím předstupněm je chronický zánět dásní, který se projevuje krvácením dásní. V okamžiku, kdy dojde k postižení závěsného aparátu zubu a kostěného zubního lůžka zánětem, může dojít k uvolnění zubu a jeho ztrátě,“ říká MUDr. Romana Koberová Ivančaková.

Nedejte zubním nemocím šanci

Pravidelnou a správnou péčí o své zuby se nejen vyhnete stomatologickým zákrokům a s nimi spojenou bolestí, ale navíc ušetříte za ošetření. Zde je snadný návod. Dvakrát denně čistěte zuby pastou s obsahem fluoridu a vhodným zubním kartáčkem a nezapomeňte pečovat také o mezizubní prostory. Jednou týdně aplikujte léčivý gel s vysokou koncentrací aminfluoridů a fluoridu sodného, který slouží jako prevence před zubním kazem a zároveň dokáže kaz v počáteční fázi vyléčit.

„Při zjištění kazu v počáteční fázi je vhodné kromě pravidelného čištění zubů pastou s fluoridy, používat lokální prostředky s vyšší koncentrací fluoridů ve formě roztoku nebo gelu. Tyto látky napomáhají remineralizaci, tedy vyhojení počátečních změn ve sklovině,“ uzavírá MUDr. Romana Koberová Ivančaková z královéhradecké stomatologické kliniky LFUK a FN. Mít zdravý a krásný úsměv je snadné, jen vědět jak na to.

Další články z rubriky

Věděla jste to? Tyto nemoci mají většinou ženy, mužům se vyhýbají!

Věděla jste to? Tyto nemoci mají většinou ženy, mužům se vyhýbají!

Včera | 1 | Některé nemoci jsou pro ženy typické, například premenstruační syndrom nebo vaginální mykóza. Jsou…

Chcete být šťastnější? Naučte se přemýšlet jako optimista

Chcete být šťastnější? Naučte se přemýšlet jako optimista

21. 11. | Patříte k lidem, kteří se ráno budí s úsměvem a těší se z toho, co nového zažijí? Anebo vstáváte s…

Umíte užívat léky? Dejte si pozor na tyto chyby!

Umíte užívat léky? Dejte si pozor na tyto chyby!

20. 11. | 1 | K tomu, aby léky neúčinkovaly tak, jak mají, někdy stačí jen malá chyba. Přitom pokud bojujete s…

13x rychlý oběd do půl hodiny! Špenátové rolky i kuřecí tortilla

13x rychlý oběd do půl hodiny! Špenátové rolky i kuřecí tortilla

17. 11. | Přes týden člověk nemá příliš času vařit a mnohdy i o víkendu chce raději jet na výlet než trávit…