5 MÝTŮ O VAGINÁLNÍCH MYKÓZÁCH

| Autor: MF | Rubrika: Zdraví

Obvykle si vaginální mykózy spojujeme s létem. Dle lékařů však nejčastěji útočí na podzim a v období Vánoc, protože jejich výskyt je spojený s antibiotiky a nadměrnou konzumací sladkého.

Jedná se o jednu z nejčastějších poševních infekcí, přesto stále existuje řada omylů, které s vaginální mykózou souvisí. Mezi ty nejrozšířenější patří:

1. Svědění = mykóza

Nepříjemný svědivý pocit patří k příznakům vaginální mykózy a dá se říct, že jí vždy doprovází. Je úporný a asi nejvíce jej ženy pocítí v klidu a v teple. Tento projev je ale vlastní například také další rozšířené infekci, bakteriální vaginóze. Mezi další příznaky mykózy patří výtok, který v tomto případě zpravidla nezapáchá, a dále otok či zarudnutí postiženého místa.

Původcem vaginální mykózy jsou některé kvasinky druhu Candida, které se v pochvě přirozeně vyskytují a souvisí s hladinou estrogenu v organizmu ženy. Mykóza tak postihuje především ženy ve fertilním věku, tedy od první menstruace po menopauzu (a samozřejmě i v případě, kdy žena po menopauze například užívá hormonální léčbu obsahující estrogen).

V lékárnách je k dispozici řada volně prodejných antimykotik, pokud se však nejedná o vaginální mykózu, pravděpodobně Vaše obtíže neustanou ani po jejich užívání. Nesázejte proto na rovnici svědění = mykóza a svůj problém konzultujte s odborníkem, například v lékárně nebo gynekologické ordinaci.

2. Příčinou mykózy je nedostatečná hygiena

Hygiena je velmi důležitá a může samozřejmě souviset se vznikem vaginální mykózy. Je tomu tak však nejen v případě nedostatečné, ale také přehnané hygieny. Ženy s výtoky často zkouší nejrůznější výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Všechny tyto faktory však ovlivní a zpravidla zhorší křehkou poševní rovnováhu.

Mezi další faktory, které mohou vést k rozvoji vaginální mykózy, patří: nevhodné oblečení (mokré plavky, neprodyšné kalhoty či punčocháče), dietní chyby (nedostatečný pitný režim, nadměrná konzumace cukrů), stres či poranění poševní sliznice. Náchylnější k vaginálním mykózám jsou například těhotné nebo ženy trpící cukrovkou.

3. Jedná se o sezónní záležitost

O vaginálních mykózách se často mluví v souvislosti s koupáním či jízdou na kole v těsném a neprodyšném oblečení. Řada lidí ji tak vnímá jako sezónní záležitost spojenou s létem. Opak je pravdou. Výše uvedené faktory, které mohou mít vliv na rozvoj mykózy, jsou totiž aktuální v průběhu celého roku. Například nadměrná konzumace sladkostí je nejčastější v období Vánoc, na jaře či na podzim zase přibývá onemocnění léčených antibiotiky.

I stresu je více mimo období letních dovolených a nevhodné oblečení je velmi časté i v zimě, kdy se před silným mrazem snažíme ochránit i několika vrstvami neprodyšných kousků oblečení – při střídání pobytu v přetopených místnostech a venku v zimě pak snadno dojde k zapaření, které je pro rozvoj mykózy ideální.

Na pozoru je tak dobré se mít neustále. Součástí domácí i cestovní lékárničky by pak měla být antimykotika, která je v případě výskytu mykózy dobré použít co nejdříve.

4. Bílý jogurt je v případě vaginální mykózy dobrou první pomocí

Velmi zjednodušeně lze říci, že dokud kvasinky druhu Candida nenarušují sliznici, nezpůsobují žádné obtíže. V tomto kontextu je pravda, že lactobacillus v kombinaci s dobrou imunitou a vyrovnaným poševním prostředím chrání sliznici před proniknutím kvasinek.

Je ale omyl vyvozovat z toho první pomoc při vaginální mykóze v podobě aplikace bílého jogurtu na postižené místo. Sliznice je tou dobou již narušena a navíc jogurt obsahuje laktobacily odlišného původu. Vhodnou prevencí je zdravý životní styl a správná hygiena, jako první pomoc nikoliv k léčbě, ale ke zmírnění nepříjemného svědění, je studená sprcha, která postižené místo ochladí a přinese alespoň dočasnou úlevu.

5. Když příznaky neodezní ihned po přeléčení, nebyla léčba úspěšná

Existuje řada moderních přípravků určených k tří nebo dokonce jednodenní léčbě vaginální mykózy. Tato doba však nestačí k úplnému vyléčení infekce a zhojení poševní sliznice, která byla díky mykóze poškozena, a je proto možné, že otok, zarudnutí, podráždění či svědivé pocity v menší míře přetrvají ještě několik dní po ukončení krátkodobé léčby. Pokud i pak obtíže přetrvávají, poraďte se o dalším postupu s odborníkem.

Jsou však i případy, kdy je lepší zvolit spíše léčbu dlouhodobou. Je tomu tak například pokud užíváte antibiotika, která mohou být faktorem podporujícím rozvoj vaginální mykózy.

Pět rad, jak na intimní hygienu

  • 1. Nejvhodnější formou intimní hygieny je sprchování. Deodoranty nebo parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla mohou zhoršit křehkou poševní rovnováhu, takže ke každodenní hygieně využijte raději čistou vodu.
  • 2. Při menstruaci používejte vložky bez fólie a vložky i tampóny často vyměňujte. Pokud jde o nošení slipových vložek mimo období menstruace, nepoužívejte je, pokud k tomu nemáte pádný důvod. Vše, co zhoršuje prodyšnost, zvyšuje možnost vzniku vlhké zapářky, která je častým faktorem pro rozvoj vaginální mykózy. Pokud si při koupání v bazénu či na koupališti zavádíte tampón i v období, kdy nemáte menstruaci, abyste tak zabránily proniknutí případné infekce do těla, výsledek může být opačný – tampón totiž vodu i vše v ní obsažené drží v těle déle. Při menstruaci tampón co nejdříve po koupání vyměňte.
  • 3. Pokud jste na cestách, a nemůžete se osprchovat, vezměte si na cesty vlhčené ubrousky určené pro intimní hygienu.
  • 4. Velmi důležitý je návyk utírat po použití toalety intimní partie směrem odpředu dozadu.
  • 5. Je-li to možné, osprchujte se čistou vodou vždy po pohlavním styku.

Nejčastěji prodávaná antimykotika:

Lokální léčbu nabízí například Gyno-Pevaryl® 150, který obsahuje 3 vaginální čípky. Čípek obsahuje ekonazol-nitrát, který potlačuje množení kvasinek, plísní a některých bakterií a po zavedení do pochvy se velmi snadno rozpouští a rovnoměrně tak pokryje celou poševní sliznici. Proto přináší rychlou úlevu od nepříjemného svědění.

Canesten je širokospektré antimykotikum, které se používá k léčbě gynekologických zánětů způsobených houbovitými mikroorganismy, kvasinkami, plísněmi, především rodu Candida. Podlouhlá vaginální tableta se zavádí do pochvy pomocí aplikátoru.

Candivac - jde o doplněk stravy pro zvýšení obranyschopnosti, jehož pravidelným užíváním napomůžete navození fyziologické rovnováhy prostředí pochvy a můžete tak předejít nepříjemným vaginálním mykózám.

Jenamazol 2% - používá se při vaginálních mykózách nebo zánětech pochvy vyvolaných choroboplodnými houbami (obvykle kvasinkami).

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Další články z rubriky

9 dietních receptů s rýží: Pečená s rajčaty, fazolková i v salátech

9 dietních receptů s rýží: Pečená s rajčaty, fazolková i v salátech

Včera | Rýže je bohatá na živiny, přitom nezatěžuje organizmus. Prospěje imunitě a pomůže tělu zbavit se…

Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka

Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka

17. 1. | 1 | Ovesné vločky máme většinou spojené se snídaní či se sušenkami. Ale lze z nich připravit i slané…

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

10. 1. | V zimě zpravidla nemáme chuť na salát tak jako v létě. Salát ale nemusí být jen z rukoly, polníčku…

Celozrnná mouka žitná, pšeničná i špaldová. Jak je využít na pečení?

Celozrnná mouka žitná, pšeničná i špaldová. Jak je využít na pečení?

5. 1. | Poslední roky se celozrnná mouka těší zvláště velké oblibě. Je ale skutečně vše, co se nazývá…