8 tipů pro lepší spánek

| Autor: KF | Rubrika: Zdraví

V dřívějších dobách se zdravý spánek příliš neřešil, ale dnes už většina z nás pochopila, že zdraví máme jen jedno. Přečtěte si naše rady, díky kterým se vám bude usínat s lehkostí.

1) Snažte se chodit do postele vždy přibližně ve stejný čas. Pravidelný režim pomůže posílit váš biorytmus. Naše tělo dokáže pracovat velice dobře, pokud je na něco zvyklé. Vytvořte si uklidňující rituál před spánkem a opakujte jej tak každá den. Tělo už Vás pak samo navede do klidné fáze, kdy vypustí všechen stres a povinnosti.

Náš tip: Před spaním se rozmazlete teplou koupelí, do které přidejte relaxační olej. Vhodná je vůně levandule, meduňky či bergamotu. Použít můžete i nejrůznější aromatické oleje, které můžete kromě koupele aplikovat i na oblast spánků.

2) Před spaním příliš nejezte ani nepijte. Zvykněte si na lehké večeře, podávané asi dvě hodiny před ulehnutím. Jste-li náchylní k pálení žáhy, vynechte večer kořeněná a tučná jídla. I to má vliv na kvalitní spánek. Hlídejte si také množství tekutin, které před spaním vypijete. Zbytečně mnoho tekutin vás bude v průběhu noci budit a vy budete muset vstát a jít na toaletu.

3) Večer byste se také měli vyhýbat alkoholu, nikotinu a kofeinu. Jde o stimulanty, které udržují tělo v bdělejším stavu, a to není večer žádoucí. Tělo by se naopak mělo zklidnit a připravit na spánek. Kofein byste neměli pít už osm hodin před plánovaným odchodem do postele, tak dlouho totiž tělu trvá, než ho všechen zpracuje a vyrovná se s jeho vedlejšími účinky. I alkohol, který si mnoho lidí dává pro lepší spaní, má na spánek rušivý vliv.

4) Cvičte a nejlépe ráno. Téměř každý expert na spánek vám řekne, že ranní cvičení dopomáhá ke kvalitnějšímu usínání, ale zároveň pomůže i se vstáváním. Krátká rozcvička nebo jen protažení bude pozitivně působit na vaše tělo a zajistí, abyste se cítili svěží a plni energie na celý zbytek dne.

5) Zařiďte si klidnou, pohodlnou ložnici, s dobrým větráním a zatemněním. Vždy by v ní mělo být chladněji než v ostatních místnostech. Pokud v ložnici málo větráte, hromadí se v ní oxid uhličitý, který běžně vydechujeme. Právě ten může za bolest hlavy či nekvalitní spánek. Řešením mohou být čističky vzduchu s ionizátorem.

6) Ložnice je místo, kde se odpočívá a relaxuje. Nepatří sem ani počítač ani práce a ani televize. Pokud je tam máte, odstraňte je. Televize narušuje klid a harmonii a vnáší do ložnice stres a kazí tím spánek.

7) Slyšeli jste také doporučení, že pro lepší spánek bychom se měli před spaním milovat? Ano, bylo tu doporučení, že bychom neměli sportovat několik hodin před ulehnutím. Sex ale má na poli aktivity obecně velmi specifické pole. Jeho „následky“ jsou přinejmenším upokojující a celá řada lidí proklamuje, že jim sex před spaním pomáhá zaručovat kvalitní a dobrý spánek.

8) Investujte do kvalitní matrace a pohodlného polštáře. Nejlepší volbou jsou zdravotní matrace z patentovaných pěn, které se dokáží přizpůsobit tvaru těla a podpořit každou jeho část zvlášť.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Další články z rubriky

8 věcí, za které může menstruace: Ovlivňuje sex i naši krásu

8 věcí, za které může menstruace: Ovlivňuje sex i naši krásu

Včera | Co by člověk, tedy žena neudělala pro zachování lidského rodu. Ale kdo má ty bolesti spojené s…

Kypřicí prášek versus jedlá soda: Co je lepší na pečení?

Kypřicí prášek versus jedlá soda: Co je lepší na pečení?

26. 7. | Někdy stačí našlehat bílky, jindy použijeme kvasnice, pak také můžeme sáhnout při pečení po…

Domácí bělení zubů: Tipy, které fungují, a co vám zničí chrup

Domácí bělení zubů: Tipy, které fungují, a co vám zničí chrup

24. 7. | Mít zářivě bílé zuby je dnes pomalu už nutnost. Všechny ty herečky a celebrity, dnes už ale i…

5 triků, jak na nadýchané domácí lívance

5 triků, jak na nadýchané domácí lívance

24. 7. | Lívance s čerstvým ovocem se smetanou patří tak neodmyslitelně k létu a k prázdninám na chalupě…