Akupunktura, jedna z metod alternativní léčby. Co všechno dokáže?

| Autor: Alena Menclová | Rubrika: Zdraví

Z učení staré Číny k nám přišlo mnoho prospěšného a moudrého. V oboru medicíny stojí za pozornost akupunktura praktikovaná víc než sedm tisíc let, a jako alternativní metoda léčby uznavaná v posledních desetiletích i v západních zemích.

Akupunktura, jedna z metod alternativní léčby. Co všechno dokáže?

Jednoduše a přehledně

Naše tělo je složitý systém, v němž má vše svůj účel a důvod. V těle proudí energie (čchi) udržující vše v rovnováze, neproudí ale libovolně, nýbrž po energetických drahách (meridiánech), ovlivňujících jednotlivé orgány našeho těla – tak praví staré čínské učení. Účinky akupunktury se navozují aktivací akupunkturních bodů tenkými jehlami. Nemusíte mít obavu, jehly jsou pevné, nerezové (obvykle na jedno použití) a tenké jak lidský vlas, takže zapichovaní jehel není žádná krvavá procedura. Dlouho nebyla akupunktura uznávanou léčebnou metodou, nyní se používá jako doplňková léčba spolu se základní léčbou, nebo se uplatní jako regulační léčba, pomáhající obnovit přirozené procesy v těle.

Něco na té akupunktuře přece jen bude

Možná znáte ve svém okolí někoho, kdo absolvoval několik „lekcí“ s jehličkami. Určitě vám potvrdí, že jde o metodu bezbolestnou, a navíc si sami můžete vybrat aplikujícího lékaře. U nás smí akupunkturu provozovat lékaři se specializací získanou v některém klinickém oboru medicíny, k tomu musí projít zvláštní přípravkou, organizovanou zdravotnickou institucí pověřenou Ministerstvem zdravotnictví ČR. Na lidském těle je přes sedm set akupunkturních bodů, při běžné léčbě se jich využívá sto padesát, při různých chorobách je využívaných bodů celkem pak přes třista šedesát, na hlavních a vedlejších energetických drahách. Jehličky se zapichují několik milimetrů až tři centimetry pod kůži, hloubka vpichu záleží na vrstvě podkožního tuku pacienta.

Rovnováha těla i ducha

Známe to všichni: občas se necítíme ve své kůži, něco není v pořádku a nevíme co, máme chuť se někam zakutat a počkat až tyto stavy pominou. Obvykle jsou toto první signály, že naše energetická rovnováha doznala nějaké úhony. Akupunktura působí na nervový, imunitní i endokrinní systém, uvádí tedy všechny složky těla do rovnováhy potřebné k dobrému fungování. Jako podpůrná léčba se osvědčila spolu s cvičením u nemocí pohybového aparátu – zmírňuje výrazně bolesti svalů i kloubů, rychleji se hojí záněty šlach a výrony, ustupují bolesti zad. Problémy kožní (ekzémy, akné a podobně) souvisí často s psychikou. Obojí lze úspěšně léčit akupunkturou, právě tak jako poruchy spánku a leckteré nervové nemoci (bolesti hlavy, mozková obrna, bolestivé záněty nervů).

Nerovnováha metabolismu způsobuje onemocnění cukrovkou a dnou, spolu s tím se objevují poruchy trávení. I s těmito potížemi si dokáže akupunktura poradit. Posiluje obranyschopnost, potlačuje alergie, pomáhá při dýchacích obtížích (i chronických) a v neposlední řadě se akupunktura využívá při léčbě závislostí (kouření) a obezity.

Vybírejte s rozvahou

Projděte si dostupné materiály o akupunktuře a také o těch, kteří akupunkturu praktikují ve vašem okolí. Pokud se vám ani po několika sezeních nebude jevit nějaké zlepšení, upozorněte na to lékaře. Nepříjemné pocity si rovněž nenechávejte pro sebe. A pokud nebudete spokojeni, zkuste změnit lékaře – akupunktura sama má sílu a schopnost vracet zdraví tělu i duši. Pokud se objednáte na akupunkturu, absolvujete zhruba hodinové sezení, při němž vám lékař stanoví diagnózu a vysvětlí, jak bude postupovat ve vašem případě. Obvykle následuje několik sezení (čtyři až šest) s aplikovanými jehlami, někdy už po prvním zákroku zaznamenáte kladné účinky ošetření.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. 2017 | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. 2017 | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

9 dietních receptů s rýží: Pečená s rajčaty, fazolková i v salátech

9 dietních receptů s rýží: Pečená s rajčaty, fazolková i v salátech

19. 1. | Rýže je bohatá na živiny, přitom nezatěžuje organizmus. Prospěje imunitě a pomůže tělu zbavit se…

Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka

Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka

17. 1. | 1 | Ovesné vločky máme většinou spojené se snídaní či se sušenkami. Ale lze z nich připravit i slané…

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

10. 1. | V zimě zpravidla nemáme chuť na salát tak jako v létě. Salát ale nemusí být jen z rukoly, polníčku…

Celozrnná mouka žitná, pšeničná i špaldová. Jak je využít na pečení?

Celozrnná mouka žitná, pšeničná i špaldová. Jak je využít na pečení?

5. 1. | Poslední roky se celozrnná mouka těší zvláště velké oblibě. Je ale skutečně vše, co se nazývá…