Alergie....něco je ve vzduchu!

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Zdraví

Nosní obtíže, většinou v podobě rýmy, jsou velmi častým jevem, se kterým se praktičtí lékaři ve své praxi setkávají. Trvají-li příznaky déle než 4 týdny, mluvíme již o rýmě perzistující či chronické. A teprve tehdy si každý uvědomí, jak důležitým orgánem je nos.

Nos je filtrem pro zachycení nečistot z vnějšího prostředí, je klimatizačním zařízením pro regulaci teploty vzduchu, který dýcháme, je orgánem jednoho ze smyslů – čichu, a konečně je velmi podstatným nástrojem správného dýchání.
Jestliže je některá z těchto funkcí narušena, má to velmi nepříjemné důsledky v kvalitě našeho života, a následkem může být změna nepříjemného příznaku v chronické onemocnění.

Co je to rýma?
Rýma je zánětlivým onemocněním nosní sliznice s typickými příznaky vodnaté nadměrné sekrece, svědění sliznice nosu, kýchání a ucpání nebo blokád nosu. O chronickou rýmu se jedná, jestliže dva nebo více z uvedených příznaků trvají alespoň jednu hodinu denně po většinu dní v období posledního měsíce.
Počet lidí postižených chronickou alergickou rýmou se celosvětově odhaduje na více než 600 milionů, v ČR pak statistiky hovoří o vice než 1 600 000 pacientů. Známá sezonní senná rýma již dávno není vázána jen na alergii na pyly stromů, trav, obilí či plevelů. Velmi rychle se alergie rozšiřuje na přecitlivělost vůči roztočům, zvířecím alergenům i některým potravinám.

Léčba alergické rýmy
V péči o alergika je nutné nejen odstranit aktuální obtíže, ale zejména zavést dlouhodobou komplexní péči s důrazem na prevenci. Alergickou rýmu v současné době ve většině případů nejsme schopni definitivně vyléčit, daří se však potlačit alergický zánět na nosní sliznici a tím podstatně zmírnit nebo úplně odstranit nosní příznaky. Veškerá opatření je nutno zahájit pokud možno co nejdříve – u osob ohrožených alergií již preventivně před vznikem obtíží – a dodržovat preventivní i léčebný režim trvale.

Pošlete nos k moři
Z vlastní zkušenosti zná většina z nás pozitivní vliv pobytu u moře a mořské vody na alergické stavy a dýchání. Ne nadarmo se organizují pobyty alergických dětí v přímořských oblastech, po kterých obvykle nastává výrazné zlepšení zdravotního stavu. Mořskou vodu však lze využít i v našich podmínkách, a to díky dostupnosti roztoků mořské vody, které mají vynikající léčebné i preventivní účinky na rýmu, a to včetně její alergické formy.
Čištění a zvlhčování sliznice roztokem mořské vody je vhodné pro regeneraci sliznice a zachování či znovuobnovení jejího správného fungování.

Klinické studie prokazují zlepšení symptomů a snížení potřebné medikace u sezónní alergické rýmy, ale i u nemocných s chronickým zánětem dutin. Nesmírnou výhodou těchto roztoků je jejich vynikající snášenlivost i při dlouhodobém užívání a skutečnost, že na nich nevzniká závislost.

V mnoha testech bylo prokázáno, že isotonický roztok působí protizánětlivě, antibakteriálně a podporuje regeneraci sliznice. Sliznice zvlhčuje, snižuje viskozitu hlenu, zkracuje délku kontaktu alergenů se sliznicí a napomáhá jejich odstranění. Hypertonický roztok kromě výše zmíněného navíc odstraňuje pocit ucpaného nosu zklidněním podrážděné a zduřelé sliznice a zmírněním otoků.
Velkou výhodou roztoků mořské vody je také jejich bezpečnost. Většina pacientů, včetně dětí, aplikaci snáší velmi dobře.

V roce 2006 byla provedena klinická studie také v České republice a potvrdila skvělé účinky roztoku „Physiomer® Alergie a nosní dutiny“, který je na českém trhu dostupný od roku 2006.

Tento neředěný hypertonický roztok mořské vody z francouzské Bretaně obsahuje 22 g solí na 1 litr. Přípravek je vyráběn v aseptických podmínkách, bez použití konzervantů a jiných chemických látek. Jde o nenávykový přírodní produkt bez vedlejších účinků, který tak může pomáhat s léčbou a prevencí alergické rýmy i dětem od 6 let věku, sportovcům nebo těhotným a kojícím ženám. Je možné, a navíc žádoucí jej používat dlouhodobě, nejlépe denně.

Pamatujte na to, že rýma není jenom příznak - rýma je onemocnění, které je třeba léčit a účinně mu předcházet!

Zdroj: Focus Agency

Další články z rubriky

Tohle musíte udělat dnes, abyste od pondělka celý týden hubnuli

Tohle musíte udělat dnes, abyste od pondělka celý týden hubnuli

Dnes | Je jasné, že pokud chceme zhubnout, je třeba hubnoucímu režimu uzpůsobit jídelníček a také se začít…

Křupavé kuře 6x jinak: Recepty z Řecka, USA i Thajska

Křupavé kuře 6x jinak: Recepty z Řecka, USA i Thajska

Včera | Kuře se připravuje po celém světě na různé způsoby. Domluví se na něm rodiny, děti, kamarádi a…

Jak se zbavit únavy a vyčerpání: Co jíst, cítit, jak se chovat

Jak se zbavit únavy a vyčerpání: Co jíst, cítit, jak se chovat

27. 4. | Pokud na vás přišly jarní deprese a únava, je načase si s nimi poradit. Stačí čerpat vitalitu z…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

26. 4. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…