Ananas - léčí, čistí, zkrášluje a povzbuzuje touhu

| Autor: Simona Procházková | Rubrika: Zdraví

Pro většinu z nás jsou Vánoce dny nabitých kil. Nemusí to tak ale vždy být, pokud víme, co mlsat. Kromě nejrůznějších lahůdek a cukroví přichází na naši sváteční tabuli i exotické ovoce. A na něm si můžeme pochutnat a bez výčitek. Začneme třeba s ananasem…Historie

Poprvé se ananas dostal do Evropy v roce 1493. Tehdy jej ze svých cest po ostrově Guadaloupe přivezl mořeplavec Krištof Kolumbus. Sladká exotická chuť plodu učarovala španělským královským jazýčkům, ovšem tehdy ještě nikdo nepřišel na způsob, jak z ananasu udělat dosažitelnou pochoutku. Až v roce 1720 se začal masově pěstovat ve sklenících. Viktoriánci přivedli pěstování ananasu na vysokou úroveň díky regulovanému vytápění pomocí parních kotlů.

Léčivé účinky ananasu:

Ananas obsahuje téměř všechny vitaminy, tedy kromě vitaminu E a B12, dále šestnáct minerálních látek a stopových prvků. Jedno z nejlepších přírodních léčiv však z něho činí mimořádně vysoký obsah bromelinu. Bromelin je enzym, který štěpí bílkoviny a sráží mléko. Dále je to silná protizánětlivá látka, která dokáže zmírnit bolest, otoky a podporuje hojení ran. Tím, že brání přílišnému shlukování krevních destiček, je tento enzym prospěšný i v prevenci srdečních chorob, poněvadž výrazně snižuje riziko trombózy.

Čerstvá ananasová šťáva čistí ledviny a močové ústrojí

Ananas je silně močopudný, a proto se doporučuje jako prevence a podpůrná léčba nemocí ledvin a močového ústrojí. Pro tyto účely je výborná tato kúra – po dobu třech týdnů popíjíme třikrát denně dvě dl ananasové šťávy smíchané s třemi dl vlažné vody.

Ananas harmonizuje střevní peristaltiku

Ananas oceníme i jako prevenci proti různým střevním chorobám a neduhům - chrání trávicí trakt před bakteriemi, ulevuje slinivce a je skvělým lékem i při průjmových onemocněních.

Ananasová šťáva povzbuzuje sexuální touhu

V alternativní medicíně se čerstvě vymačkaná ananasová šťáva používá při horečnatých onemocněních a problémech s nervovou soustavou. V karibských zemích se zase popíjí jako velmi účinné afrodiziakum pro obě pohlaví.Zkrášlující ananasová kúra

Toto ovoce obsahuje velké množství biotinu, který působí pozitivně na zdraví kůže, vlasů a nehtů. Po dobu pěti týdnů si každý den dopřáváme šálek čerstvého ananasu nebo 2 dl šťávy z něj.

Čisticí ananasová kúra

Ananasová šťáva se velmi hodí pro všechny typy čisticích a redukčních diet. Jelikož obsahuje dosti ovocného cukru, pomáhá organismu překonat pocit únavy, hladu a nezdá se tak drastická. Po dobu tří až čtyř dnů konzumujeme pouze čerstvý oloupaný ananas nebo popíjíme jeho vylisovanou šťávu. K tomu ještě přidáme dva a půl litru čisté neperlivé vody.

Jedincům, kteří nemají dostatek odhodlání a pevné vůle, doporučuji alespoň zařadit po dobu tří týdnů sklenici čerstvé ananasové šťávy místo večeře. Výsledek je také patrný.

Ananas posiluje organismus

Čerstvý ananas je výborným posilujícím prostředkem při rekonvalescencích po nemocích, operacích i zraněních, především ve sportu, protože celkově povzbuzuje a napomáhá obnově tkání. Doporučuje se konzumovat i při zvýšené fyzické zátěži.

Ananasová šťáva vyhlazuje celulitidu

Vědecké výzkumy potvrdily, že ananas odbourává celulitidu, a jestliže se aplikuje přímo na pokožku, redukuje podkožní tuk. Po dobu dvou měsíců si denně kartáčem pořádně promasírujeme postižené oblasti a pak je potřeme čerstvou šťávou, nakonec je zabalíme do potravinářské fólie a vše necháme hodinu působit. Poté opláchneme a ošetříme krémem.

Čerstvý ananas je nejléčivější!

Ananas konzumujeme vždy v čerstvém stavu, protože kompotovaný ztrácí až šedesát pět procent svých účinných látek a bromelin se z větší části také rozkládá.

Pozor na nezralé plody!
Nezralé plody obsahují zvýšené množství kyselin, které mohou podráždit ústní dutinu a poleptat i zubní sklovinu. Při podráždění žaludeční sliznice či vředech doporučuji ananasovou šťávu rozředit s vodou.

Foto: Profimedia.cz
Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo bezlepkový

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo…

Včera | Bez pravého mazance by to na Velikonoce nebylo ono. Poradíme vám několik způsobů, jak mazanec…

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

22. 3. | Mléko je základní výživou člověka v nejútlejším věku. Někdo ho miluje po zbytek života, druhý se mu…

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

21. 3. | Krůtí maso je lehce stravitelné, přitom je šťavnaté a chutné. Zkuste z něj recepty, které běžně…

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

19. 3. | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…