Anti-aging. Jsme si rovni ve stárnutí?

| Autor: Marie Hejlová ( Moje Zdraví ) | Rubrika: Zdraví

Je stárnutí nevyhnutelné? Proč někteří z nás stárnou pomaleji než ostatní? Máme v sobě limit, jak dlouho budeme žít, nebo je to jen náhoda a osud? Jakou roli v délce života hraje náš životní styl a dieta? Na všechny tyto otázky se budeme snažit odpovědět v článcích, které s námi připravuje primářka Anti-Aging Clinic A2C v Praze MUDr. Monika Golková.

Anti-aging. Jsme si rovni ve stárnutí?

Naše tělo, neskutečně dokonalé v celé své komplexnosti, není nic jiného než geniálně vymyšlený biologický stroj. A jako každý stroj se i naše součástky mohou porouchat. Některé se opravit dají, jiné ne. Také náš krásný třpytivý lak se na povrchu časem oprýská a bledne… Porozumět procesu, který probíhá uvnitř našeho těla, jak fungují naše malé součástky – buňky, co jim prospívá a co je ničí, jaký má tento děj vliv na tkáně a celý lidský organismus, je začátkem pochopení procesu stárnutí a perspektivně též objevu jak tento proces zpomalit, zastavit nebo i zvrátit,“ říká na úvod MUDr. Golková.

Medicína proti stárnutí

Anti-aging medicine je nový preventivní lékařský obor. Jde o medicínský směr 21. století. Cílem této nově vzniklé medicínské specializace je dosáhnout co nejlepšího možného zdravotního stavu člověka a zároveň zvrátit proces stárnutí organismu. Tato medicína se zabývá omlazením lidského organismu zevnitř i navenek.

Dva druhy věku

Stárnutí je fyziologický – přirozený proces, který se odehrává na úrovni našich tkání, buněk a DNA. Existují poměrně velké individuální rozdíly v rychlosti stárnutí. Vědci studují mnoho teorií stárnutí. „V současné době máme dvě hlavní skupiny teorií: 1. strukturální poškození organismu a 2. genetické vlohy, které předurčují náš osud. Ale i proti genetice lze bojovat a i v pokročilém věku můžeme vypadat skvěle, být zdraví, plní energie a cítit se skvěle. Obecně naše tělo začíná stárnout okolo 25. roku života, ale protože je stárnutí individuální, rozlišujeme dva druhy věku.

Chronologický – kalendářní, který bohužel nemůžeme ovlivnit, a biologický, jenž ukazuje naše opravdové stáří a dnes ho již můžeme změřit také na úrovni našich konečků chromosomů – délky telomer,“ vysvětluje specialistka na anti-aging.

A ještě otázka na závěr: Když obecně mluvíme o stárnutí, hlavně ženy napadnou spíše vnější projevy stárnutí – tvorba vrásek, šedivění vlasů, nechtěné přibývání na váze. Není však důležitější stárnutí organismu, skryté našim očím?

Ano, naše vnitřní stárnutí je mnohem zákeřnější. Stárnutí i životní délka jsou ovlivňovány našimi biologickými hodinami, které jsou naprogramovány na určitý počet tiků. V případě člověka je to okolo 50, což odpovídá předpokládané délce lidského života okolo 120 let. Leonard Hayflick na buněčných kulturách vypozoroval, že jakmile lidské buňky dosáhnou 50 dělení, začínají se dělit méně často, vzniká větší množství chyb a poté nastává apoptóza – buněčná smrt. Biologické hodiny mohou být ukryty na konci chromosomů. Každý z našich 23 párů chromosomů má čepičku, která se nazývá telomera. Pokaždé, když se buňky dělí, se telomera o něco zkracuje. Po 50 děleních je již čepička jen nepatrná. Vědci v současnosti věří, že právě telomery jsou vnitřními biologickými hodinami a jejich zánik signálem k ukončení lidského života.

V současné době existuje více než 300 teorií stárnutí a věnovat se alespoň některým z nich bude jistě pro čtenáře zajímavé.

Anti-aging medicína vznikla v roce 1992 v USA. U zrodu stáli lékaři nejrůznějších oborů. Cílem bylo vytvořit takovou preventivní medicínu, která by udržela co nejlepší možnou kvalitu života při dlouhověkosti. Zdravým stárnutím se vědci zabývají neustále.

Jak stárne světová populace?

• 1 člověk z 10 je nyní starší 60 let.
• V roce 2050 to bude 1 člověk z 5.
• V roce 2150 bude 1 člověk ze 3 starší 60 let.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Další články z rubriky

Sezóna rajčat je tu: Jak mít bohatou úrodu bez chorob? Plus ty nejlepší recepty

Sezóna rajčat je tu: Jak mít bohatou úrodu bez chorob? Plus ty nejlepší…

21. 7. | Rajčat existuje bezpočet druhů, jsou kulatá, oválná, malá cherry rajčátka, škála barev sahá od…

Bolí vás záda? Začněte se o ně správně starat!

Bolí vás záda? Začněte se o ně správně starat!

20. 7. | Bolestí v zádech trpí čas od času každá z nás. Ať už od celodenního sezení u počítače, od těžké…

Jak na zavařování meruněk. Skvělá marmeláda, kompot, zkuste i sušení

Jak na zavařování meruněk. Skvělá marmeláda, kompot, zkuste i sušení

19. 7. | Není nad domácí meruňkovou marmeládu. Krásně voní, lahodně doplní chléb s máslem i dovede k…

Klasika, která nezklame, aneb 9x tradiční omáčky našich babiček

Klasika, která nezklame, aneb 9x tradiční omáčky našich babiček

17. 7. | Milují je děti i dospělí. Co naplat, i když dietologové nemají omáčky v oblibě, k české kuchyni…