Báječný citron

| Autor: Mgr. Pavla Kurková | Rubrika: Zdraví

Ne náhodou Johan Strauss pojmenoval jeden svůj valčík „Tam, kde kvetou citrony“. Stromky, které přinášejí radost a záři, milují nejen umělci. Tudíž jste-li právě teď „vymačkaní jako citron“, natankujte energii ve společnosti slunečních plodů!Stále zelený citroník kyselý (Citrus limon) poprvé spatřil světlo světa v Asii. Odtud si díky vojenským tažením Alexandra Velikého proklestil cestu přes Řecko až do Říma. Kůru „médského jablka“ používali lidé ve starověku k provonění prádla, zahánění molů a odpuzování hmyzu ve svých příbytcích. Arabové a především křižáci pak rozšířili citroníky na pobřežích Středozemního moře.

Vitaminy na palubu

Ačkoli arabští lékaři a středověcí i renesanční přírodovědci považovali citron za skutečný všelék, úplný popis léčebných vlastností poskytl až na konci 17. století farmaceut Nicholas Lemery. Citron označil za účinný prostředek na čištění krve, proti nadýmání a na případy spojené s toxicitou a infekcí. Poté, co se žluté plody nalodily na paluby námořních lodí jako zdroj vitaminů a ochrana proti kurdějím, získaly pevné postavení v oblasti přírodní medicíny.

Zdravá infuze

Kromě „céčka“ jsou citrony plné také vitaminů A a B, vápníku, železa, draslíku, fosforu, hořčíku, zinku a pektinů. Tyto balastní látky na sebe jako magnet vážou škodlivé látky, choroboplodné zárodky, plísně a posléze jsou i s nimi vyloučeny z organismu.

Každý den si proto rozdělte jeden citron na čtvrtiny a snězte jeho dužinu. Již po několika minutách vaše tělo zaznamená infuzi vitaminu C a začne stupňovat svoji výkonnost. Jakmile se citron dostane do styku se žaludeční sliznicí, začne stimulovat produkci enzymů a kyseliny chlorovodíkové. Mizí poruchy trávení a křeče. Navíc se tak lépe vstřebávají do organismu železo i vápník.

!!! I přes vysoký obsah kyselin citron patří mezi prostředky omezující překyselení žaludku i celého organismu. Při jeho trávení vzniká uhličitan draselný, jenž má silně zásaditou reakci a redukuje tak kyselost.

Detoxikace v restauraci

Kdykoli jdu na jídlo do restaurace, požádám o čistou vodu a čerstvý plátek citronu. Vymačkám šťávu do vody a vypiji ji před jídlem. Je to skvělý způsob jak do organismu doplnit přírodní vitamin C a vyčistit filtry vnitřních orgánů (během dvaceti minut) při čekání na jídlo. Navíc je to tip pro vás, kteří chcete zredukovat svoji váhu. Zmírníte chuť k jídlu a podpoříte metabolismus tuků.

Šťáva přibližně z jednoho a půl citronu pokrývá u dospělých denní spotřebu (75 mg) vitaminu C.

Citronový hasič

V kůře citronů se vyskytují cenné flavonoidy. Podporují prokrvení a hasí záněty, proto je lze s úspěchem použít při revmatu a neuralgiích. Tence oloupeme svrchní vrstvu kůry a chvíli s ní masírujeme postižené místo.
Pak kůru rovnoměrně rozprostřeme a zafixujeme obinadlem na 1-2 hodiny. V každém případě dbejte na to, aby kůra pocházela z bio, tedy chemicky neošetřených plodů.

Ošetření ústní dutiny

Objevíte-li v ústní dutině drobná poranění, naneste citronovou šťávu několikrát denně přímo na postižené místo. Pár kapek můžete přidat i na kartáček s pastou, aby zuby získaly přirozeně bělejší barvu. Stejně tak pravidelné výplachy ústní dutiny citronovou šťávou zastaví krvácení dásní.

Čaj z listů

Až zavítáte do Středomoří, poohlédněte se po nejbližším citroníku a nasbírejte si jeho listy. Teplý nálev (3 čajové lžičky sušených listů přelijte čtvrt litrem vroucí vody a nechejte 10 minut vyluhovat) se vám bude hodit na snížení horečky, uvolnění křečí a s medem také proti kašli a astmatu. Voňavý čaj vypitý půl hodiny před spaním se postará o klidný spánek.

Prohřejte se a posilněte

Venkovní teplota pomalu klesá, přijměte proto recept na zimní nápoj, který vás zahřeje, povzbudí imunitní systém při rýmě či chřipce nebo zpříjemní chladné dny.

Smícháme šťávu z 1-2 citronů se 2-4 lžičkami sušených květů černého bezu a několika kousky čerstvě oloupaného zázvoru. Směs zalijeme horkou vodou a necháme 5 minut vyluhovat pod pokličkou. Potom nálev scedíme.

Aromaterapeutická sprcha

Nejen do obchodů, nýbrž i do destilerií míří sklizené citrony rovnou ze sadů. Tam se kůra téměř zralých plodů mechanicky lisuje pod vodní hladinou. Éterický olej vyplave na povrch a za pomoci centrifugy se nakonec oddělí od vody. Vznikne tak výtečné antiseptikum, před kterým prchají všechny škodlivé bakterie a viry. Proto jej co nejčastěji aplikujte (aromalampa, mechanické rozprašovače) na svých pracovištích, v kancelářích, školkách i školách.

Má obrovskou výhodu - vůně je příjemná skoro každému a za předpokladu, že zvolíte produkt v bio kvalitě, je riziko alergie minimální (pouze pro těhotné ženy je aplikace citronu doporučena až těsně před porodem). Svěží „aroma sprcha“ probudí k akci mozkové buňky, tudíž pracovní či intelektuální výkony zvládnete s naprostou koncentrací a pohodou. Vdechování citronové silice vám usnadní i rozhodování a poskytne větší sílu a jistotu stát si za svým názorem.

Jestliže se vaše hlava proměnila v „Papinův hrnec“ nabitý k prasknutí myšlenkami, informacemi a starostmi, inhalujte tuto silici pro vyčištění přehlcené mysli. Esenciální olej patří i do automobilu, kde vám jeho vdechování pomůže překonat cestovní nevolnost.

Před tím, než citron vymačkáme, ho na 5 minut vložíme do misky s vroucí vodou. Získáme tak mnohem více šťávy. Pomáhá také poválet plody tlakem dlaně po pracovní ploše, čímž se poruší vnitřní blána a uvolní se šťáva.
ČTĚTE TAKÉ:
7 fíglů, jak udržet váhu na uzdě!

ČTĚTE TAKÉ:
Kirstie Alley přiznala tajný vztah s Patrickem Swayzem, ale milovala celý život Travoltu


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Včera | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

14. 3. | Makronky, suflé, tartaletky nebo crème brûlée či dokonce croissanty vypadají na první pohled…

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

12. 3. | Děláte si někdy obavy o svoje zdraví a říkáte si, jestli jste v pořádku? Není tak těžké poznat, že…