Být do léta zdráv a fit? Dá se na to připravit?

| Autor: MS | Rubrika: Zdraví

Přinášíme vám patnáct rad, jak se připravit na léto a být fit. Nejde o žádné cvičení, ale každodenní návyky, které vám umožní mít tělo v lepší kondici.

1. Z tepla do tepla
Nezpůsobte po ránu rozehřátému tělu studený šok. Nejlepším startem do nového dne je sklenice teplé vody s trochou citronové šťávy. Vlažná tekutina vám projede rovnou do střeva a vyčistí tam usazený hlen z předchozího dne.

2. Zvlhčujte
Váš žaludek rozhodně potřebuje provlhčovat, ne zatopit. Jestliže pijete tekutiny během jídla, utopíte v nich důležité trávicí enzymy a pak je možné jen částečné trávení. Pijte tekutiny cca 30 minut před jídlem nebo po něm, ne při jídle.

3. Krůček po krůčku
Kousejte pomalu tak dlouho, až je potrava v ústech úplně tekutá. Prožijte všechnu chuť. Proces trávení začíná ve chvíli, kdy při kousání přijde jídlo do kontaktu se slinami. Dobře pokousaná potrava pak projde zažívacím traktem hladce s maximálním výživným efektem.

4. V klidu a v pohodě
Jezte vždy v klidu a trávení se vám podstatně zlepší. Věděli jste, že nejvíce žaludečních a žlučníkových potíží pochází právě díky prožívanému stresu?

5. Nemějte to rádi horké
Teplota jídla, které vám vstupuje do těla, ovlivňuje funkci sleziny – energetického akumulátoru – a ostatních orgánů zrovna tak. Polykání horkého jídla vám popálí patro, poničí žaludeční stěnu a likviduje chuťové pohárky. Jídlo i pití je nejlepší přijímat vlažné.

6. Barvy a vůně na talíři
Když k jídlu čicháte, upíráte na něj oči, nebo o něm jen přemýšlíte, mozek vyšle slinným žlázám pokyn k činnosti. Sliny obsahují jeden z trávicích enzymů, proto si připravujte atraktivní pokrmy a trávení se vám vylepší. Poskytněte tělu širší výběr různých živin.

7. Snídaně je základ
Ráno je doba, kdy energie žaludku kulminuje a trávicí šťávy plné enzymů zažínají ustupovat. Budete-li vynechávat snídani, žaludek vám bude postupně slábnout. Čerstvé ovoce, ovesná či jahelná kaše, jiné cereálie… potřebujete pořádný rozjezd.

8. Naslouchejte si
Pokud máte opravdu moc velkou chuť na nějaké konkrétní jídlo, kvůli jeho barvě, vůni, pak prostě poslechněte touhy a v malém množství si ho dejte. Nemluvíme ale o čokoládových sušenkách, zmrzlině, dortech... Zamyslete se, jaké jídlo vypadá pěkně, příjemně voní a vyhlíží zdravě.

9. Enzymům vstup povolen
Naklíčená semínka, syrová zelenina, syrové ovoce, ořechy a semena jsou plné živých enzymů, klíčových složek pro správnou absorpci potravy a pevného zdraví!

10. Správné kombinace
Správným kombinováním potravin, předejdete plynatosti, nadýmání a dalším trávicím problémům. Jezte ty potraviny, které spolu v trávení nemusejí soupeřit.

11. Pijte zeleninu
Jednou týdně si udělejte zeleninovou šťávu, má na tělo omlazující účinek, obsahuje hodně chlorofylu, který pomáhá pročistit krev, vytvářet červené krvinky a poskytovat rychlou energii. Zkuste třeba mrkev, okurku, celer, špenátové listy, petržel, vojtěšku a podobně.

12. Zručně se třete
Než vlezete do sprchy, vezměte si ručník, namočte ho v horké vodě a třete s ním celé tělo. Rozhýbe se vám krevní oběh, oživí energetické zóny a zlepší trávení. Než ulehnete do postele, nahmatejte si ledviny tak, že položíte ruce na záda těsně pod pasem, ale nad zadečkem. Začnete cítit, jak se vám ruce zahřívají, a nechte je působit na ledviny. Promasírujte pak celou oblast.

13. Pohyb
O tom, že je třeba přivítat do života pravidelné cvičení, ať už v podobě drobných protahovacích cviků, chůze, jízdy na kole, plavání, taiči, tance… čehokoli, netřeba mluvit… Nezapomeňte na to!

14. Čile do postele
Poslední jídlo snězte alespoň několik hodin před ulehnutím. Pozdní jídlo nemůžete totiž náležitě strávit, jestliže jdete spát s plným žaludkem. Škodí to vašim trávicím orgánům, srdci, játrům, nemluvě o tom, že to neprospívá libidu.
Zkuste jít spát do půlnoci, játra a žlučník totiž provádějí své detoxikační dílo pravidelně mezi jedenáctou a druhou v noci.

15. Jen tak si buďte
Každé ráno si udělejte 5 minutek času na to „jen tak si být“. Zastavte se a zamyslete, než se vrhnete do dalšího hektického dne. Nic nedělejte, jen tak buďte. Srovnáte si tak biochemii na celý zbytek dne.

Více informací na téma diety a hubnutí naleznete na hubnutí.org.
Bc. Monika Divišová (výživový poradce), www.hubnuti.org

Další články z rubriky

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

14. 3. | Makronky, suflé, tartaletky nebo crème brûlée či dokonce croissanty vypadají na první pohled…

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

12. 3. | Děláte si někdy obavy o svoje zdraví a říkáte si, jestli jste v pořádku? Není tak těžké poznat, že…