ČASP varuje před nákupem doplňků stravy na tržnicích

Na českých tržnicích či na internetu lze sehnat levné padělky téměř jakéhokoli zboží. U doplňků stravy více než u oblečení platí, že jedinou zárukou kvalitního produktu je renomovaný výrobce. Ze zahraničí k nám nyní proniká nebezpečný trend, který může mít závažný dopad na lidské zdraví.

Jistotou kvalitních doplňků stravy jsou renomovaní výrobci

Nejvíce padělků všeho druhu pochází z Ruska, Číny a Indie. Výrobky z těchto zemí jsou vděčným zbožím i na českých tržnicích. Celníci pravidelně dělají razie na stánky a trhovcům zabavují tuny padělků. V zabaveném sortimentu jsou mnohdy zastoupeny doplňky stravy, a dokonce i léčiva. Potravinové doplňky jsou padělány kvůli své snadné napodobitelnosti a značné oblibě. Nejčastěji se jedná o přípravky na hubnutí a vitaminové preparáty.

„Padělatelé často napodobují výrobky prestižních značek, někdy přicházejí i se značkami vlastními. Takovéto doplňky stravy jsou sice mnohem levnější než přípravky renomovaných firem, ale mohou našemu zdraví zásadně uškodit,“ varuje výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Bohumil Hlavatý. „V lepším případě padělané doplňky stravy neobsahují účinnou látku, kterou uvádějí na krabičce, v horším případě účinnou látku obsahují v mnohonásobném množství, nebo dokonce obsahují látku zcela jinou,“ říká Bohumil Hlavatý.

Extrémně vysoký obsah účinných látek může být nebezpečný i pro zdravého člověka. U nemocných, například kardiaků se nebezpečí násobí. Další riziko spočívá v zavádějících údajích o dávkování přípravku, které se mohou diametrálně lišit od dávkování na pravých výrobcích. „Seriózní firmy podrobují své výrobky velmi přísné kontrole a drží se posledních poznatků v oboru. Díky tomu jejich produkty našemu zdraví pomáhají. Koupit padělaný doplněk stravy znamená platit za riskování svého zdraví,“ vysvětluje Bohumil Hlavatý.

Ve velkém probíhá prodej doplňků stravy na internetu. Podle Světové zdravotnické organizace celosvětový internetový prodej léčiv a doplňků stravy tvoří z celých 40% padělky. „Lidé by měli kupovat jen výrobky zavedených firem a v důvěryhodných internetových obchodech. Od koupě falešného doplňku stravy by měla odradit například podezřele nízká cena,“ dodává ředitel České asociace pro speciální potraviny Bohumil Hlavatý.

zdroj: Ogilvy Public Relations Více informací naleznete také na www.casponline.cz

Doporučujeme

Články odjinud