Česká republika si opět připomene Národní den epilepsie

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

První zmínky o epilepsii lze nalézt v záznamech indické ajurvédské medicíny z 1,5 - 4 tis. let př.n.l. Popisy různých typů epileptických záchvatů pocházejí z období Babylónské říše 2 000 let př. n. l. Starověký názor, že se jedná o projev posedlosti démony nebo o nemoc seslanou bohy poněkud změnila až hippokratovská medicína půl století př. n. l.

Božská nemoc?
Ale i později ve středověku byla epilepsie stále považována za trest boží či posedlost ďáblem. Teprve lékaři renesančního období se pokoušeli pohlížet na epilepsii racionálněji. Bohužel ale mnoho archaických názorů na epilepsii přetrvává i v  21. století, ačkoliv tímto onemocněním trpěla řada známých osobností světových dějin - Julius Caesar, Napoleon Bonaparte, Nicolo Paganini, Vincent van Gogh, Ludwig van Beethoven, Issac Newton, Charles Dickens, Fjodor Michajlovič Dostojevskij a další. Ti všichni žili v době, kdy se epilepsie nedala účinně léčit. Dnes, díky moderní terapii, se daří ve vyspělých zemích u 70 – 80 % pacientů dosáhnout stavu bez záchvatů. I tak je řada pacientů, u kterých se nedaří tradičními léky dosáhnout kontroly onemocnění, nebo kteří léky obtížně snášejí pro nežádoucí účinky. Proto je důležitý výzkum nových léků a dalších léčebných postupů.

40 milionů pacientů
Epilepsie není „jedna nemoc“ s jednotnou příčinou. Název epilepsie se používá u poruch, které se projevují opakovanými záchvaty, jejichž původ je v mozku. Vznikají tehdy, kdy je narušena rovnováha mezi aktivací a útlumem nervových buněk a převáží aktivace, která se šíří do okolí. Někteří odborníci nazývají tento stav „elektrickou bouří“ v mozku. Epilepsie patří mezi nejčastější mozková onemocnění. Ve světě jimi trpí více než 40 miliónů lidí a více než 6 miliónů lidí v Evropě. Přepočítáme- li čísla na 10 milionů obyvatel České republiky, pak můžeme odhadnout, že mezi námi žije až 100 000 pacientů s epilepsií.

Příčin je celá řada. Může jít o genetickou poruchu, následek vývojové vady mozku, následek úrazu, nedostatku kyslíku při porodu, otravy, metabolické poruchy, následek poruchy prokrvení, nádorů mozku, arteriovenózních malformací atd. V některých případech se příčinu nepodaří objasnit.

Je třeba si uvědomit, že mozek může reagovat „epileptickým“ záchvatem i u pacienta, který epilepsií netrpí. Stává se to například po alkoholickém excesu, nevyspání, užití drog, úrazů hlavy či otrav. Proto se vyžaduje pro diagnózu epilepsie, aby záchvat byl tzv. „nevyprovokovaný“ výše uvedeným a diagnóza se stanoví obvykle až po 2. záchvatu.

V dnešní době je naštěstí možné díky pokročilé farmakoterapii dosáhnout pro velkou většinu pacientů s epilepsií kýženého stavu bez záchvatů s minimem vedlejších účinků.

Národní den epilepsie
Informovanost veřejnosti o epilepsii sice za posledních několik let rapidně stoupla, ale „setrvačníkový pohled“ veřejnosti se v čase mění jen pomalu. Ve společnosti dosud panuje řada předsudků, emotivních názorů či dokonce negativních postojů, které dílem vycházejí z neznalosti a dílem ze strachu z neznámého. Tyto postoje jsou někdy spojené s podvědomou nebo vědomou snahou vyřadit nemocné ze společnosti, přinášejí jim řadu druhotných problémů v oblasti emoční, sociální, profesní, školní nebo v partnerských vztazích.

Aby se upozornilo na tuto problematiku a mohla být lépe řešena, vyhlašuje se již řadu let třicátého září Národním dnem epilepsie. I díky tomu je možné během posledních několika let zaznamenávat zvýšený zájem médií o toto téma a rostoucí ochotu podílet se na změně společenského postoje a šíření informací, vedoucích k větší informovanosti jak pacientů, tak široké veřejnosti.

“EPPI“ vodácký triatlon
Již tradičně se UCB chystá sponzorovat ku příležitosti Národního dne epilepsie další 7.ročník “EPPI“ vodáckého triatlonu ve Veselí nad Lužnicí, který je českou variantou kalifornského triatlonu EPPIE´S GREAT RACE. Tato sportovní akce je specifická tím, že k tradičnímu běhu a jízdě na kole se místo plavání pádluje po Veselské pískovně a že štafetové kategorie umožňují účast nejen jednotlivců, ale i týmů různého věku a fyzické zdatnosti. Stejně jako v minulých letech je snahou organizátorů ukázat, že takovéto sportovní aktivity se mohou bez rozdílu účastnit všichni, tedy i dospělí a děti s epilepsií. Akce se bude konat letos v sobotu 26. září a všichni jsou srdečně zváni!

Kromě samotného závodu proběhne na místě i Mistrovství ČR zdravotníků ve vodáckém triatlonu a závod určený nejmenším dětem ve věku 3-8let.
Přihlásit se může každý na místě nebo na webových stránkách www.vodackytriatlon.cz.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

8 věcí o tamponech, které mužům vrtají hlavou

8 věcí o tamponech, které mužům vrtají hlavou

Dnes | 1 | I když už dneska v televizi běží xkrát za večer reklama na všechny možné intimní výrobky, neznamená…

Doba bezinková: 5 receptů z bezinek na marmeládu, sirup či omáčku

Doba bezinková: 5 receptů z bezinek na marmeládu, sirup či omáčku

Dnes | Je to už otřepané, ale pravdivé: Před bezinkou klekni, před heřmánkem smekni. Černý bez má mnoho…

Chcete skoncovat s cukrem? Vyhněte se těmto potravinám!

Chcete skoncovat s cukrem? Vyhněte se těmto potravinám!

19. 8. | Pokud chcete omezit konzumaci cukru, neznamená to, že jen ze svého jídelníčku vypustíte čokoládu,…

5 zajímavých receptů z okurek, ať už z hadovek nebo nakládaček

5 zajímavých receptů z okurek, ať už z hadovek nebo nakládaček

18. 8. | Koncem srpna je sklizeň okurek ze zahrádky v plném proudu a i v obchodech se dostanou koupit chutné…