Chřipka není nachlazení - nepodceňte ji

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Chřipkový virus, který způsobuje vážné infekční onemocnění dýchacího systému, sice cirkuluje po planetě celoročně, ale na severní polokouli lze nejvíce případů onemocnění pravidelně pozorovat v zimě, v jarních a podzimních měsících. Tato období jsou označována jako „chřipková sezona“. Roční výskyt chřipky vrcholí obvykle v lednu nebo v únoru.Nejrozšířenějším omylem v souvislosti s chřipkou je její záměna s nachlazením, což vede k podceňování toho závažnějšího a velmi nakažlivého onemocnění – chřipky (www.chripka.cz).

Chřipka – Influenza

České slovo chřipka pochází pravděpodobně ze staročeského výrazu chřípěti, které označovalo chraptění nebo sípání. Ve většině ostatních jazyků se onemocnění označuje jako influenza, vyplývající z latinského slova influere - vtékat, vlévat se.

Zdroj nákazy:

Virus má jediný cíl – množit se. K tomu vždy potřebuje spojení s cizí buňkou, protože neumí kopírovat vlastní genetickou informaci. Mikroskopické částice chřipkového viru se u lidí nacházejí v hlenu a slinách. Infekce se tak přenáší při kašlání, kýchání, ale i mluvením, líbáním, společných použitím příborů, skleniček či kapesníků.

„Významným faktorem přenosu jsou i ruce kontaminované sekrety dýchacích cest. K nákaze proto může dojít i nepřímo po kontaktu ruky např. s dveřní klikou nebo madlem nákupního vozíku a následně se sliznicí dýchacích cest, např. nosní,“ říká doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. „Svůj zdroj nákazy, tedy člověka, od kterého získáme virus, proto osobně vůbec nemusíme potkat.“

Razantní nástup:

Virus chřipky může způsobit po napadení buněk otok a poškození sliznice dýchacích cest. Inkubační doba je velmi krátká, a to 18 - 24 hodin.
Onemocnění má prudký začátek s těmito klinickými projevy:
horečka nad 38 °C, leckdy až k 41 °C, bolesti hlavy, kloubů a svalů, suchý dráždivý kašel, malátnost, třesavka, nechutenství, někdy se vyskytuje i průjem a zvracení.

Komplikace chřipky:

Svou agresivitou může vyvolat akutní zánět hrtanu, plicní onemocnění (17 %), onemocnění srdce (34 %) zánět svalů a postižení nervového systému.

Nachlazení

Nachlazení je způsobeno sice také viry, ale nechřipkovými respiračními viry, které vyvolávají některé chřipce podobné příznaky, jiné příznaky má ale odlišné; hlavně však v porovnání se skutečnou chřipkou nezpůsobuje vážné komplikace a neohrožuje život infikované osoby.

Pomalý nástup:

Pro nachlazení - onemocnění horních i dolních cest dýchacích, jež se také přenáší kapénkovou cestou, - se hodí typické rčení „něco na mě leze“, protože začátek onemocnění je pozvolný a inkubační doba může trvat 4 - 7 dnů. Projevem je rýma, která téměř nikdy není přítomna u chřipky, škrábání v krku a různě intenzivní kašel. Teplota většinou nepřesáhne 38 °C (s výjimkou malých dětí).

Rozdílná prevence
Zatímco nachlazení se lze účinně bránit „pouze“ zvýšenou hygienou, správnou životosprávou a stravou s dostatečným obsahem vitamínů, tak před chřipkou nás optimálně ochrání jedině očkování.

Vakcíny
Proti sezonní chřipce lékař může předepsat například českou vakcínu PREFLUCEL, kterou díky své technologii mohou využít i osoby alergické na vaječné bílkoviny a konzervanty. Dále lze očkovat vakcínou BEGRIVAC, FLUARIX, INFLUVAC.

O vhodné vakcíně pro vás se poraďte se svým lékařem.
POJĎTE NAKUPOVAT DO BUTIKU NA DÁMA.CZ!
ČTĚTE TAKÉ:
Orbion: Portál pro cestovatele
Další články z rubriky

Pozor! Tyhle mýty o hubnutí ničí vaše zdraví

Pozor! Tyhle mýty o hubnutí ničí vaše zdraví

Včera | Často si myslíme, že pro svoje zdraví děláme to nejlepší, jenže je to přesně naopak a my pak paseku…

Zelí jako hlavní jídlo: Pizza, domácí těstoviny nebo salát

Zelí jako hlavní jídlo: Pizza, domácí těstoviny nebo salát

24. 3. | Zelí patří k nejoblíbenější zimní zelenině. Dá se využít nejen jako příloha k masu a knedlíkům, ale…

Vitaminy, nebo prášky? Jaký je to rozdíl a které opravdu pomůžou

Vitaminy, nebo prášky? Jaký je to rozdíl a které opravdu pomůžou

23. 3. | 2 | Kam jít pro první pomoc, když nám není dobře? Do lékárny, nebo do drogerie a na internet? Na trhu…

Originální jídla z luštěnin: Dhal, hummus nebo chilli con carne

Originální jídla z luštěnin: Dhal, hummus nebo chilli con carne

22. 3. | Připadají vám luštěniny nudné? Zkuste naše nové recepty z hrachu, čočky a fazolí. Nejenže jsou…