Co nevíte o třešních: Snižují cholesterol, ulevují při artritidě a pomáhají hubnout

| Autor: MM | Rubrika: Zdraví

Třešně obsahují nejen vitaminy a minerály, ale i cenná přírodní barviva s překvapivými účinky na lidské zdraví…

Co nevíte o třešních: Snižují cholesterol, ulevují při artritidě a pomáhají hubnout

V současnosti lze u nás třešně považovat za takřka původní ovoce (třešně v Česku zdomácněly pravděpodobně již ve 12. století). Třešní je u nás řada druhů lišících se chutí, velikostí, strukturou dužiny i barvou. Třešně zaujímají nezastupitelné místo i v lidových tradicích a léčitelství. Třešeň je stromem lásky a štěstí. Dá-li mladá dívka na svátek sv. Barbory do vázy větvičky třešní, a ty do Vánoc vykvetou, dívka se do roka vdá. Pokud nevykvetou, může zkusit štěstí v lásce probudit dalším způsobem; přiváže pramínek vlasů svého vyvoleného na rozkvetlou třešni a čeká…

1 kg třešní má stejně kJ jako 100 g čokolády!

Třešně jsou snadno stravitelným ovocem. Obsahují vysoké procento vody a zanedbatelné množstvím tuku. 100 g třešní v sobě ukrývá pouhých 250 kJ (100 g čokolády 2200 – 2500 kJ). Z vitaminů je v třešních zastoupen především provitamin A, vitaminy skupiny B a menší množství vitaminu C, z minerálních látek fosfor, vápník, železo, jód a draslík. Třešně obsahují cennou rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a také velmi unikátní přírodní barviva – antokyany. Ty jsou již řadu let pod drobnohledem vědeckých výzkumů, neboť se zdá, že je v nich ukryt neobyčejný léčebný potenciál.

Antokyany, přírodní léčitelé budoucnosti

Antokyany jsou přírodní barviva obsažená v některých druzích ovoce a zeleniny. Tato barviva zatím nejvíce proslula svým extrémně silným antioxidačním efektem – antokyany omezují škodlivé účinky nebezpečných volných radikálů (ze stravy, z ovzduší apod.), a tak pomáhají v prevenci mnoha civilizačních chorob. Například studie provedená na univerzitě v americkém Ohiu naznačila, že antokyany zpomalují nebo dokonce zastavují růst rakovinných buněk. V dalších výzkumech se ukázalo, že antokyany jsou účinné zejména v případě karcinomu střev. Antokyany mají ochranný účinek na cévní systém. Zabraňují poškození cév cholesterolem. Velmi zajímavá je též schopnost stabilizovat krevní cukr při diabetu. Další studie naznačily, že přírodní barviva z třešní pomáhají eliminovat zánětlivé procesy i bolest při artritidě. Cenné antokyany obsahuje nejen čerstvé ovoce, ale i kvalitní třešňová šťáva a třešně sušené.

Třešně a alternativní medicína

Přírodní (alternativní) medicína doporučuje pojídání třešní i dalších chemicky neupravovaných potravin vyrobených z třešní (šťávy, džusy, džemy apod.) při nemocích ledvin, jater a střev. Skvěle se třešně osvědčují například i při léčbě dny. Zajímavé je i jejich užití v péči o pleť: „Proti vráskám je nejlepším a naprosto chemicky čistým kosmetikem čerstvá šťáva z třešní, která se na pokožku nanese poklepem a nechá se zaschnout,“ radí ve svém několikadílném herbáři přední čeští bylináři Janča a Zentrich.

4 „třešinky“ na dortu: Další zdravotní benefity

• Třešně jsou bohaté na antioxidant kvercetin, ten se vyznačuje pozitivními účinky na imunitu a také brzdí rozvoj dýchacích infekcí.
• Strava bohatá na třešně snižuje cholesterol.
• Třešně mohou být skvělými pomocníky při redukčních dietách, kdy pozitivně ovlivňují úbytek tuku v těle.
• Konzumace třešní podporuje protizánětlivé procesy v organismu.

POZOR na výraznou bobtnací schopnost třešní – skutečně není úplně optimální zapíjet velké množství třešní značným objemem tekutin. Následky by sice nebyly vážné, ale zcela jistě nepříjemné (plynatost, bolesti břicha a silný průjem).

(zdroj: www.agronavigator.cz – Informační centrum pro bezpečnost potravin)

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Vařte za hubičku: Levná a chutná jídla z brambor

Vařte za hubičku: Levná a chutná jídla z brambor

Včera | Brambory jsou snadno k dostání a když víte, jak je připravit, nebudou vás nudit. Existuje totiž…

Když ovečky nezabírají: Rady, jak co nejrychleji usnout

Když ovečky nezabírají: Rady, jak co nejrychleji usnout

25. 5. | 2 | Už jste se po dvacáté v posteli převalila ze strany na stranu a spánek se stále někde toulá?…

Jak udělat dokonalý smažák? Známe 4 triky!

Jak udělat dokonalý smažák? Známe 4 triky!

24. 5. | 1 | Na klasický smažený sýr dostane čas od času chuť každý z nás. Ne vždy se ale povede, aby sýr ze…

Populární superpotraviny: Zázvor prodlouží menstruaci a borůvky zvýší cukr

Populární superpotraviny: Zázvor prodlouží menstruaci a borůvky zvýší cukr

22. 5. | Superpotravinami se to v poslední době všude jen hemží a výživoví poradci si je nemohou vynachválit…