Cvičením proti inkontinenci

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Zdraví

Nedobrovolný únik moči neboli močová inkontinence je jednou z nejrozšířenějších ženských obtíží poslední doby. Průzkumy ukazují, že v současné době trpí úniky moči každá pátá žena ve věku 45 let a téměř 50 % žen choroba postihne přechodně. Řada z postižených se přesto za své obtíže stydí – k lékaři se vypraví asi jen 5 % zasažených žen.

Nedobrovolný únik moči je nejčastěji způsoben nefunkčností uzávěrového mechanismu močového měchýře, společně s ochablostí svalstva pánevního dna a močové trubice. K dysfunkci přispívají především opakované porody, sedavé zaměstnání nebo i dlouhotrvající námaha. Často se ale může jednat o signál závažnějších chorob, jako zánět močového měchýře, či dokonce poškození mozku a míchy.

Léčba inkontinence je v dnešní době poměrně úspěšná a pomocí správného a pravidelného cvičení se jí dá dokonce předcházet. Zanedbání léčby má naopak silný vliv na kvalitu života a u některých žen může způsobit i deprese a vážné psychické problémy. V případě obtíží byste se tedy co nejdříve měla vypravit k lékaři, který vám navrhne další postup. Nemusíte se hned obávat nejhoršího, protože na rozdíl od jiných onemocnění se proti inkontinenci dá účinně bojovat také jinak než jen léky nebo operací. Jednou z možných metod je cvičení na posilování svalů pánevního dna pomoci speciálních cviků. Tato cvičení mohou být v řadě případů dokonce účinnější než operativní zákrok.

Pokud se s touto metodou setkáváte poprvé, měla byste se nejdříve o posilování poradit s odborníkem (např. fyzioterapeutem). Ten vám přesně vysvětlí, jak jednotlivé cviky fungují, a které svalstvo u nich zapojujete. Pro ty z vás, které nechtějí o svých problémech hovořit, je dnes na trhu k dostání řada příruček. Pomocníkem v začátcích se Vám může stát publikace „Pohybová léčba při lehkém úniku moči“. Postupy cvičení si můžete najít rovněž na internetu např. na www.moliklub.cz).

Provádění takových cviků má několik zásad. Asi nejdůležitější je, že by se mělo jednat o pravidelnou aktivitu, kterou byste měly vykonávat až 3x během dne. Časem se pro vás cvičení stane tak samozřejmé jako čištění zubů a výsledek se zaručeně dostaví. Podle průzkumu pomáhá více než 75 % žen. Pokud máte pocit, že cvičíte a změny stejně nepozorujete, nevzdávejte se. Výrazné zlepšení se projeví během dvou měsíců pravidelného posilování. Pokud se však úspěch nedostaví ani po dvou měsících, bylo by rozumné vyhledat odbornou pomoc – navštívit fyzioterapeuta. Ten pomůže nejenom při problémech, ale i s nejistotou při cvičení. Pro všechny ženy, které trpí inkontinencí nebo poruchou statiky pánevního dna a chtějí se účastnit skupinového cvičení s možností výměny zkušeností, existuje možnost stát se členkou tzv. Pelvis klubů(www.pelvis-klub.cz). Členství není podmíněno doporučením lékaře.

Zásady správného cvičení
- zajistěte si klidné prostředí, které vám umožní plné soustředění na cvičení, pro větší relaxaci je možné zavřít oči a pustit si příjemnou hudbu
- cvičte ve vyvětrané místnosti, na vhodné podložce, ve vhodném (volném) oděvu
- alespoň jednu hodinu před cvičením nejezte
- vyprázdněte močový měchýř
- cvičte pravidelně
- každý cvik opakujte 3-5x
- cvičte do krajních poloh, cvičení nesmí vyvolávat pocit bolesti, dbejte na správné provedení cviků, není rozhodující jejich počet, ale kvalita provedení, kterou je vhodné konzultovat s fyzioterapeutem
- cvičte v různých polohách
- velmi účinné je cvičení v polohách, kde je pánev výše než hlava, můžete ji podložit míčkem, pánev je zbavena zátěže
- věnujte pozornost pravidelnému dýchání, svaly pánevního dna posilujte více ve fázi výdechu, máte-li problém sladit dýchání se cvičením, dýchejte volně a pravidelně
- kontrolujte svaly pánevního dna a správné podsazení pánve

Zdroj: MediaTrust Com.

Další články z rubriky

Chcete být šťastnější? Naučte se přemýšlet jako optimista

Chcete být šťastnější? Naučte se přemýšlet jako optimista

21. 11. | Patříte k lidem, kteří se ráno budí s úsměvem a těší se z toho, co nového zažijí? Anebo vstáváte s…

Umíte užívat léky? Dejte si pozor na tyto chyby!

Umíte užívat léky? Dejte si pozor na tyto chyby!

20. 11. | 1 | K tomu, aby léky neúčinkovaly tak, jak mají, někdy stačí jen malá chyba. Přitom pokud bojujete s…

13x rychlý oběd do půl hodiny! Špenátové rolky i kuřecí tortilla

13x rychlý oběd do půl hodiny! Špenátové rolky i kuřecí tortilla

17. 11. | Přes týden člověk nemá příliš času vařit a mnohdy i o víkendu chce raději jet na výlet než trávit…

Hrozí vám infarkt? U žen je typickým příznakem chronická nespavost

Hrozí vám infarkt? U žen je typickým příznakem chronická nespavost

16. 11. | Dlouhou dobu ohrožoval infarkt především muže, a to kvůli vyšší míře zátěže stresem. Od té doby, co…