Cvičením proti inkontinenci

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Zdraví

Nedobrovolný únik moči neboli močová inkontinence je jednou z nejrozšířenějších ženských obtíží poslední doby. Průzkumy ukazují, že v současné době trpí úniky moči každá pátá žena ve věku 45 let a téměř 50 % žen choroba postihne přechodně. Řada z postižených se přesto za své obtíže stydí – k lékaři se vypraví asi jen 5 % zasažených žen.

Nedobrovolný únik moči je nejčastěji způsoben nefunkčností uzávěrového mechanismu močového měchýře, společně s ochablostí svalstva pánevního dna a močové trubice. K dysfunkci přispívají především opakované porody, sedavé zaměstnání nebo i dlouhotrvající námaha. Často se ale může jednat o signál závažnějších chorob, jako zánět močového měchýře, či dokonce poškození mozku a míchy.

Léčba inkontinence je v dnešní době poměrně úspěšná a pomocí správného a pravidelného cvičení se jí dá dokonce předcházet. Zanedbání léčby má naopak silný vliv na kvalitu života a u některých žen může způsobit i deprese a vážné psychické problémy. V případě obtíží byste se tedy co nejdříve měla vypravit k lékaři, který vám navrhne další postup. Nemusíte se hned obávat nejhoršího, protože na rozdíl od jiných onemocnění se proti inkontinenci dá účinně bojovat také jinak než jen léky nebo operací. Jednou z možných metod je cvičení na posilování svalů pánevního dna pomoci speciálních cviků. Tato cvičení mohou být v řadě případů dokonce účinnější než operativní zákrok.

Pokud se s touto metodou setkáváte poprvé, měla byste se nejdříve o posilování poradit s odborníkem (např. fyzioterapeutem). Ten vám přesně vysvětlí, jak jednotlivé cviky fungují, a které svalstvo u nich zapojujete. Pro ty z vás, které nechtějí o svých problémech hovořit, je dnes na trhu k dostání řada příruček. Pomocníkem v začátcích se Vám může stát publikace „Pohybová léčba při lehkém úniku moči“. Postupy cvičení si můžete najít rovněž na internetu např. na www.moliklub.cz).

Provádění takových cviků má několik zásad. Asi nejdůležitější je, že by se mělo jednat o pravidelnou aktivitu, kterou byste měly vykonávat až 3x během dne. Časem se pro vás cvičení stane tak samozřejmé jako čištění zubů a výsledek se zaručeně dostaví. Podle průzkumu pomáhá více než 75 % žen. Pokud máte pocit, že cvičíte a změny stejně nepozorujete, nevzdávejte se. Výrazné zlepšení se projeví během dvou měsíců pravidelného posilování. Pokud se však úspěch nedostaví ani po dvou měsících, bylo by rozumné vyhledat odbornou pomoc – navštívit fyzioterapeuta. Ten pomůže nejenom při problémech, ale i s nejistotou při cvičení. Pro všechny ženy, které trpí inkontinencí nebo poruchou statiky pánevního dna a chtějí se účastnit skupinového cvičení s možností výměny zkušeností, existuje možnost stát se členkou tzv. Pelvis klubů(www.pelvis-klub.cz). Členství není podmíněno doporučením lékaře.

Zásady správného cvičení
- zajistěte si klidné prostředí, které vám umožní plné soustředění na cvičení, pro větší relaxaci je možné zavřít oči a pustit si příjemnou hudbu
- cvičte ve vyvětrané místnosti, na vhodné podložce, ve vhodném (volném) oděvu
- alespoň jednu hodinu před cvičením nejezte
- vyprázdněte močový měchýř
- cvičte pravidelně
- každý cvik opakujte 3-5x
- cvičte do krajních poloh, cvičení nesmí vyvolávat pocit bolesti, dbejte na správné provedení cviků, není rozhodující jejich počet, ale kvalita provedení, kterou je vhodné konzultovat s fyzioterapeutem
- cvičte v různých polohách
- velmi účinné je cvičení v polohách, kde je pánev výše než hlava, můžete ji podložit míčkem, pánev je zbavena zátěže
- věnujte pozornost pravidelnému dýchání, svaly pánevního dna posilujte více ve fázi výdechu, máte-li problém sladit dýchání se cvičením, dýchejte volně a pravidelně
- kontrolujte svaly pánevního dna a správné podsazení pánve

Zdroj: MediaTrust Com.

Další články z rubriky

Tuky, nebo zadržená voda v těle? Víme, jak to poznat

Tuky, nebo zadržená voda v těle? Víme, jak to poznat

Včera | Probouzíte se ráno s pytli pod očima, oteklými prsty na rukou, lýtky a také břichem jako balon a…

Tvaroh v hlavní roli: Sladké recepty, kterým neodoláte

Tvaroh v hlavní roli: Sladké recepty, kterým neodoláte

21. 4. | Tvaroh nikdy nezklame, ať už se pustíte do pečení bábovky, přípravy lívanců nebo tvarohových…

Trendy v jídle pro rok 2017: Uhlí, hmyz a havajské mísy

Trendy v jídle pro rok 2017: Uhlí, hmyz a havajské mísy

20. 4. | Kokosová voda a acai berry? Zapomeňte, to už není in. Zdravé stravování nás zajímá pořád víc, ale i…

Jídlo jako lék na kocovinu: Tyhle recepty spolehlivě pomůžou

Jídlo jako lék na kocovinu: Tyhle recepty spolehlivě pomůžou

19. 4. | Není nic lepšího, než vyléčit kocovinu jídlem. Řeč je o poctivé domácí česnečce, pečené cibuli i…