Dámy a alkohol: Kolik „můžete“ a kdy už jste alkoholička?

| Autor: MM | Rubrika: Zdraví

Ženy se rychleji opíjí, méně snesou a déle střízliví. Víte proč? A jak poznat, že vztah k alkoholu překročil hranice náklonnosti a přehoupl se k závislosti?

Dámy a alkohol: Kolik „můžete“ a kdy už jste alkoholička?

Muži snesou více a rychleji střízliví, ženy snesou méně a déle si neužívají či „užívají“ alkoholového opojení – nicméně nejsme stroje a i v těchto případech najdeme výjimky. Bohužel ne světlé; odborníci varují před neustále se zvyšujícím počtem žen, které „pijí jako Dáni“. Až 10 % dospělých žen se u nás dle odborníků potýká s problémy s alkoholem! Jaké příznaky by měly ženy (i muže) varovat, že již nejde o nevinné popíjení, ale o závažný problém s velmi negativními důsledky?

Dámy, které pijí jako Dáni: 7 příznaků alkoholismu podle Karla Nešpora

Známý český psychiatr a odborník na léčbu závislostí, Karel Nešpor, ve své knize „Návykové chování a závislost“ zmiňuje sedm příznaků závislosti na alkoholu. Vykazuje-li daná osoba alespoň tři z následujících sedmi příznaků v období dvanácti měsíců, má s alkoholem zcela jistě závažné problémy!

1. Růst tolerance (zvyšování dávek, aby se dosáhlo stejného účinku, nebo pokles účinku návykové látky při stejném dávkování)

2. Odvykací příznaky po vysazení látky

3. Přijímání látky ve větším množství nebo delší dobu, než měl člověk v úmyslu

4. Dlouhodobá snaha nebo jeden či více pokusů omezit a ovládat přijímání látky

5. Trávení velkého množství času užíváním a obstaráváním látky nebo zotavováním se z jejích účinků

6. Zanechání sociálních, pracovních či rekreačních aktivit v důsledku užívání látky nebo jejich omezení

7. Pokračující užívání látky navzdory dlouhodobým nebo opakujícím se sociálním, psychologickým nebo tělesným problémům, o nichž člověk ví a které jsou působeny nebo zhoršovány užíváním látky.

Zdroj: Alkoholik.cz, dle MUDr. Karla Nešpora

Ženská alkoholová specifika: Rychleji se opíjí, méně snesou a déle střízliví

A proč se ženy rychleji opíjí, méně snesou a déle střízliví? „Ženské tělo má větší zastoupení tuků a má menší játra, nižší obsah vody v těle a méně aktivní alkoholdehydrogenázu v žaludku. Z toho důvodu se žena rychleji opíjí a déle opilá zůstává,“ uvádí například lékař Zdeněk Mlčoch na serveru Alkoholik.cz. I z těchto důvodů jsou ženy-alkoholičky náchylnější k onemocněním přímo souvisejícím s nadměrným popíjením alkoholu – k některým typům nádorových onemocnění, cirhóze jater, vysokému krevnímu tlaku atd.

V souvislosti s alkoholismem žen se často hovoří o tom, že ženy pijí potají mnohem častěji než muži. Na rozdíl od mužů nepopíjejí v takové míře v restauracích, ale upřednostňují soukromí a alkoholismus umí před okolím dobře maskovat. Tento fakt jim paradoxně ještě více ubližuje – problém se totiž často řeší v pokročilejších fázích závislosti. Důvody, které vedou ženy k nadměrné konzumaci alkoholu, tkví dle odborníků nejčastěji v neutěšené rodinné situaci a vážných ekonomických problémech. Ženy v těchto situacích bohužel často užívají i nejrůznější psychofarmaka, která důsledky užívání alkoholu ještě zhoršují, a to včetně negativního dopadu na organismus.

Co možná nevíte? Aneb „tučný alkohol“ a horší sex

  • Netoxicky působící množství alkoholu za den se pohybuje okolo 50 g u mužů a 20 g u žen. (např. jedno pivo obsahuje okolo 20 — 25 g alkoholu).
  • Gram bílkovin či cukrů v sobě ukrývá 17 kJ, jeden gram čistého alkoholu o 10 kJ více! Když si pak připočítáte přidaný cukr v nejrůznějších sladkých likérech, pochopíte, proč se v souvislosti s alkoholem mluví o prázdných kaloriích (kaloriích bez nutričně cenných látek.)
  • Alkohol z těla odvádí tekutiny a s nimi vyplavuje i minerály a vitaminy. Vydatné popíjení narušuje vstřebávání vitaminů skupiny B, C, vápníku, hořčíku a dalších cenných látek.
  • Dítě alkoholiků má dle statistik až 4x vyšší pravděpodobnost, že bude také alkoholik.
  • Alkoholici mají menší zájem o sex. U žen alkoholiček se snižuje schopnost dosáhnout orgasmu, u mužů klesá kvalita spermatu a ochabuje schopnost dosáhnou ejakulace.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Další články z rubriky

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

Včera | Hříbky, klouzci, lišky, růžovky nebo žampiony. Jedlých hub je nepřeberné množství druhů, stejně tak…

10 triků, jak použít citron: Na stařecké skvrny, kuří oka i průjem

10 triků, jak použít citron: Na stařecké skvrny, kuří oka i průjem

Včera | Citron máme spojený s horkým čajem nebo naopak letní osvěžující citronádou. Toto ovoce nabušené…

Láká vás zkusit viagru? Neváhejte, i ženám může pomoct!

Láká vás zkusit viagru? Neváhejte, i ženám může pomoct!

14. 9. | Už vás někdy napadla otázka, co by asi pilulka lásky neboli viagra udělala s vaším tělem? My to…

Švestkový koláč 6x jinak: Bez kynutí, s drobenkou i s pudinkem

Švestkový koláč 6x jinak: Bez kynutí, s drobenkou i s pudinkem

13. 9. | 2 | Švestková sezóna klepe na dveře, různé blumy a pološvestky už jsou pomalu za námi, pravé švestky se…